ForumKategoria: OgólneHandel kryptowalutą
Księgowa zapytał 5 lat temu

Jeśli prowadzimy działalność i chcemy handlować kryptowalutą to czy muszę dodać odpowiedni PKD i jaki? Czy sprzedaż kryptowalut jest opodatkowana podatkiem VAT czy możemy korzystać ze zwolnienia? Czy są już jakieś akty prawne regulujące taki handel?

5 odpowiedzi
Monney odpowiedział 5 lat temu

Niestety na handel kryptowalutami fiskus nie patrzy przychylnym okiem, w związku z czym transakcje tego rodzaju wiążą się z odpowiednim opodatkowaniem. W przypadku gdy mamy do czynienia z handlem, powiązanym z prowadzeniem działalnością gospodarczą- dotyczy to większości sytuacji, progi podatkowe wynoszą tutaj odpowiednie 18 bądź też 32 procent. Oczywiście podstawą naliczania podatku jest tutaj dochód, niemniej jednak organy podatkowe bardzo często nie uwzględniają żadnych kosztów jego uzyskania uzyskania głównie ze względu na anonimowość tego typu transakcji. Nie ma tutaj jednoznaczności co do traktowania kwot przychodu, wobec czego przy zakupach krótkoterminowych, niestety wielkość podatku może sprawić, że zakup kryptowalut będzie zdecydowanie mało korzystny.

reenee odpowiedział 5 lat temu

Dzięki wielkie za tą informację! Też się zastanawialam czy kryptowaluty są opodatkowane czy też nie. Czyli wychodzi na to że są opodatkowane ale nie zawsze tak? Trochę to skomplikowane i może niektórych zniechęcić do inwestoaia w kryptowaluty

Bit-man odpowiedział 4 lata temu

Wiecie może jak wygląda kwestia opodatkowania zysku ze sprzedaży kryptowalut w innych krajach? Gdzie jest najkorzystniej?

eddy odpowiedział 4 lata temu

Ukraina bodajże oferuje opodatkowanie kryptowalut na poziomie 0% 😉 W Niemczech bodajże po pół roku też chyba nie trzeba odprowadzać nic do skarbówki.

KryptoMat odpowiedział 4 lata temu

 
Najlepszą i najbezpieczniejszą formą handlowania kryptowalutami za pomocą działalności gospodarczej, jest założenie spółki w Estonii gdzie kwestie kryptowalut są uregulowane prawnie oraz spółka zarabiająca w taki sposób nie zapłaci podatku dochodowego ani od osoby prawnej (CIT) ani od udziałowca (PIT) będącego Polakiem. Ostatnio interesowałem się mocno tym rozwiązaniem i niestety bez pomocy świetnego doradcy nigdy nie dowiedziałbym się, że takie rozwiązanie jest w dzisiejszych czasach możliwe, jednak okazuje się, że w gąszczu przepisów są tego typu rozwiązania. Jeśli macie pytania odnośnie tego rozwiązania możecie śmiało się kontaktować z Mateuszem Tomczykiem ([email protected]) nie bierze opłaty za rozmowę.

Twoja odpowiedź

16 + 9 =