Bitcoiny są walutą cyfrową, jednak również w przestrzeni elektronicznej powinny być odpowiednio przechowywane. Podobnie jak złotówki, obowiązujące na terenie Polski, możesz mieć wydawać, kupować czy  sprzedawać. Warto zadbać o dobry portfel, który posłuży Ci przez dłuższy czas.

Zalety korzystania z portfela

portfel btc

  • odpowiednie oprogramowanie pozwoli Ci zadbać o bezpieczeństwo środków
  • szybkość realizowania transakcji dzięki intuicyjnemu interfaceowi
  • portfele połączone z giełdą umożliwiają handel kryptowalutą oraz jej równoczesne przechowywanie
  • z kryptoportfelami online możesz dokonywać transakcji w dowolnym miejscu i czasie
  • niektóre portfele umożliwiają gromadzenie wielu kryptowalut na jednej platformie


Załóż Konto

 

Co to jest Portfel Bitcoin?

Portfel bitcoin działa analogicznie do skórzanej portmonetki, w której trzymasz banknoty i monety, czy rachunku pozwalającego na zlecanie transakcji bezgotówkowych.

Każdy właściciel kryptowaluty powinien skorzystać z oprogramowania, dbającego o bezpieczeństwo jego środków. Wallet (portfel) umożliwia nie tylko śledzenie salda bitcoinów, ale również ich wysyłkę, “wydawanie” i odbieranie. Niektóre z programów pozwalają dodatkowo na handel oraz wycofanie środków w dowolnym momencie.

Uwaga! Każda kryptowaluta ma własną technologię do przesyłania i przechowywania informacji o transakcjach elektronicznych. Ze względu na to z portfeli nie prześlesz btc na inne adresy, ani nie udostępnisz danych osobowych osobom trzecim (niezalecane ze względów bezpieczeństwa).

Bitcoin jako waluta elektroniczna nie może być również wypłacony w oddziale banku (usługa możliwa wyłącznie w bitcoinmacie).

Zakup kryptowaluty przez konkretnego użytkownika możliwy jest poprzez dostęp do klucza prywatnego. Pod tą nazwą nie kryje się nic innego, jak tajne kody, które łączą określone saldo bitcoinów z wybraną osobą. Portfel kryptowalut śledzi przynależne do Ciebie klucze, aby wskazać ile obecnie środków posiadasz oraz pozwolić Ci je wykorzystać.

Innym sposobem na zdobycie Bitcoina może być użycie oprogramowania, które wykonuje automatyczne inwestycje na giełdach kryptowalutowych. Jest to metoda prowadząca do dużych zysków, jednak sugerujemy ostrożność z racji na obecność oszustów. Przykładem może być ciekawiąca wielu handlarzy sprawa Bitcoin Profit – oszustwo nie ma tam miejsca, jednak użytkownicy nabrali pewności dopiero po naszych wnikliwych testach i zebraniu ich w recenzję.

Pionierskim portfelem kryptograficznym był Bitcoin Core wypuszczony przez sieć Bitcoin. Oprogramowanie obsługuje pełny blockchain Bitcoin, jest niczym innym jak cyfrowym portfelem do przechowywania i przeprowadzania transakcji w tej walucie.

Utrudnieniem jest wkład, który musi wnieść każdy użytkownik, aby skorzystać z portfela. Dodatkowo dużo mówi się ostatnio o włamaniach do Bitcoin Core, które nie zachęcają do platformy.

bitcoins

 

Portfele Bitcoin – Porównanie

W zależności od osobistych preferencji możesz skorzystać z różnego typu portfeli. Dostępne są zarówno aplikacje obsługiwane przez urządzenia mobilne i komputery, jak i wiele portfeli sprzętowych, których wykorzystanie będzie uzasadnione przede wszystkim względami bezpieczeństwa.

Poniżej wyjaśnimy krótko podstawowe różnice pomiędzy nimi oraz podpowiemy, który wallet będzie najlepszy dla Ciebie.

Gorący Portfel – Online Wallet

Gorący Portfel
Portfele do kryptowalut dzielą się na dwa podstawowe rodzaje ze wzlędu na połączenie z siecią. Pierwszy z nich określa się mianem ciepłych lub gorących, ponieważ umożliwia bieżące zadysponowanie dopiero co nabytych środków lub ich odsprzedanie. Nie nadają się jednak, aby przechowywać w nich więcej bitcoinów, niż te do codziennego użytku.

Portfele do Wymiany

Portfel do Wymiany
Dostępny wyłącznie w wersji online, pozwala bezpiecznie kupić kryptowalutę, a następnie wykonać przy jej pomocy kolejne transakcje. Przypominamy jednak, że przechowywanie bitcoin na giełdach przez długi czas nie jest dobrym pomysłem. Portfele btc tego typu nieustannie padają ofiarą hakerów, co naraża cię na utratę zgromadzonych środków. Ich reputację psują również masowe wolumeny handlowe.

Portfele Software

Zimne Portfele
Rozwiązaniem znanym wszystkim zaawansowanym inwestorom jest tzw. portfel sprzętowy. Najprościej rzecz ujmując to fizyczne urządzenie, zaprojektowane do długotrwałego przechowywania kryptowalut. Ze względu na brak połączenia z siecią nie da się ich zhakować (pod warunkiem bezpiecznego użytkowania).

Klucze bitcoin przechowywane na urządzeniach hardware są zabezpieczone elektroniczne. Mimo, że standardowe transakcje są zlecane za pośrednictwem smartfona lub komputera, wymagają dodatkowej autoryzacji za pomocą wygenerowanego przez wallet podpisu.

Aby z niego skorzystać, portfel sprzętowy należy kupić a następnie połączyć z urządzeniem przez USB, NFC lub Bluetooth. W zależności od modelu możesz sterować nim poprzez przyciski na obudowie lub dotykowy ekran. Co ważne, wallet nie ogranicza się wyłącznie do bitcoin – przy jego pomocy możesz gromadzić również inne waluty.

Obecnie jednym ze sprzedających się najlepiej na świecie jest Ledger Nano S.

Portfele sprzętowe występują w wielu różnych rodzajach. Do najprostszych w użytkowaniu należą papierowe. W tym przypadku dane nie są przechowywane elektronicznie, więc nie ma możliwości ich niewłaściwego wykorzystania. Bardziej prawdopodobna jest natomiast utrata, jeżeli jesteś typem bałaganiarza.

Tylko osoby znające klucz, będą mogły uzyskać informację o aktualnej wartości salda bitcoin. W zależności od tego, jaki portfel jest wykorzystywany kody mogą być generowane jako kombinacja cyfr i liter lub QR gotowy do zeskanowania. Po stronie użytkownika leży dbałość o prawidłowe przechowywanie dokumentu.

 

 

Podobieństwa i Różnice

  1. Bezpieczeństwo – bezsprzecznie najpewniejszym typem bitcoin wallet jest forma sprzętowa. Nawet przy realizacji transakcji podczas połączenia online, zostanie ona dodatkowo zweryfikowana, co obniża ryzyko utraty środków. Portale i aplikacje non stop aktywne w sieci są znacznie bardziej podatne na ataki hakerów oraz wahania związane z masowością wolumenów handlowych.
  2. Komfort użytkowaniu – tutaj zdecydowany prym wiodą aplikacje oraz portale w wersji mobilnej. Gwarantują dostęp z każdego miejsca na świecie oraz bez względu na porę dnia. Są idealnym rozwiązaniem, kiedy chcesz przeprowadzić szybką transakcję, a portfela hardware nie masz przy sobie.
  3. Koszty – aby zakupić bitcoin wallet w formie urządzenia musisz zapłacić (wspomniany wcześniej Ledger Nano S kosztuje około 270-350 zł). Aplikacje mobilne i portale są zazwyczaj darmowe, jedyne opłaty w większości przypadków to prowizja pobierana przez banki za realizację przelewów (przy zakupie kryptowaluty.
  4. Łatwość obsługi – portfel bitcoin powinien być możliwie jak najbardziej przystępny dla użytkownika. Pod tym kątem najgorzej wypada jego wersja papierowa (ze względu na proces generowania klucza). Najprostsze są oczywiście przystosowane do codziennego użytku platformy online.
  5. Informacje o kluczu – w przypadku portfela online dostęp do danych klucza ma również osoba zarządzająca nim, co rodzi ryzyko nieuprawnionego udostępnienia informacji osobom trzecim. Przed przelewem bitcoin warto zwrócić uwagę na reputację wybranej strony. Zarówno portfel papierowy, jak i wallet hardware wygenerują klucz, do którego tylko ty będziesz miał dostęp.

Załóż Konto

Biorąc pod uwagę wady i zalety każdego z rozwiązań, najlepszym wyborem będzie połączenie dwóch.

Redakcja Kryptoportal zachęca do skorzystania z portalu, dostępnego w wersji internetowej i mobilnej (do zlecania bieżących płatności przy stosunkowo niskim depozycie) oraz wallet hardware, jeżeli myślisz o dokonywaniu inwestycji na wyższe kwoty.

Dzięki temu rozwiązaniu zapewnisz bezpieczeństwo swoich środków pomiędzy transakcjami oraz będziesz mógł wygodnie operować swoimi bitcoinami!

 

6 Najlepszych Bitcoin Walletów

Jeżeli udało nam się przekonać Cię do powyższej praktyki, nie pozostanie nic innego jak zastanowić się nad tym, który portfel bitcoin założyć.

W odniesieniu do sprzętu, zachęcamy do skorzystania ze sprawdzonego i polecanego przez wielu brokerów Ledger Nano S. Portfel ma formę kompaktową i umożliwia przechowywanie równocześnie kilku różnych walut – nie tylko bitcoin! Pozwól, że poświęcimy mu kolejny artykuł, w którym dokładniej przybliżymy sposób jego funkcjonowania.

Tymczasem przejdźmy do wskazania sześciu najpopularniejszych kryptoportfeli, o których powinien wiedzieć każdy inwestor bitcoin i innych cyberwalut. Ze względu na ostatnie włamania, na liście pominięto platformę Bitcoin Core, która była pierwszym tego typu walletem.

 

247crypto logo bitcoin

24/7CryptoCurrencies

Rozwiń szczegóły portfela 24/7CryptoCurrencies

Przy pomocy platformy możesz z łatwością kupować, sprzedawać i inwestować w kryptowaluty. Powiązana z nią aplikacja 24/7 Crypto Currencies App pozwala użytkownikom dokonywać transakcji z każdego miejsca na świecie. Co ważne, obsługuje zarówno urządzenia z systemem Android, jak i iOS.

Giełda monitoruje rynek i automatyzuje większość czynności powiązanych z inwestycjami. Na podstawie zebranych informacji, wykonuje ruchy, o których na bieżąco informuje traderów. Według wyliczeń aż 89% transakcji tygodniowo to wygrane. Z portfela skorzystać mogą osoby na różnych poziomach zaawansowania.

Załóż Konto

binance logo giełdy bitcoin

Binance

Rozwiń szczegóły portfela Binance
O platformie mówi się, że jest najpopularniejszą giełdą kryptowalutową na świecie. Jeżeli chcesz inwestować w bitcoin, prawdopodobnie w pewnym momencie na nią trafisz. Portfel działa zaledwie od dwóch lat, lecz mimo tak krótkiego czasu zyskał doskonałą reputację wśród użytkowników.

Mówi się, że handel kryptowalutą utrzymuje się na poziomie 3 miliardów dolarów na dobę.

Załóż Konto

 

granatowe logo giełdy coinbase białe litery

Coinbase

Rozwiń szczegóły portfela Coinbase

Wallet umożliwiający wymianę bitcoin, ethereum i litecoin; To doskonałe miejsce dla początkujących inwestorów – założenie go jest tak proste jak utworzenie konta na Facebooku. Rachunek możesz zasilić poprzez przelew bankowy lub podanie danych karty płatniczej. Portfel pozwala zarządzać kryptowalutą również przez apkę na smartfonie.

Obecnie z usług giełdy korzysta ponad 13 milionów użytkowników. System platformy przypomina bardziej handel z brokerem, niż inne rynki kryptowalut, ponieważ monety kupujesz bezpośrednio od Coinbase. W zamian za to firma obciążyć cię może opłatą za deponowanie i wypłatę bitcoin.

Załóż Konto

 

logo portfela infinito wallet niebiesko granatowe

Infinito

Rozwiń szczegóły portfela Infinito

Portfel bitcoin i nie tylko, który stawia przede wszystkim na bezpieczeństwo. Dla każdego urządzenia, z którego będziesz korzystać generowany jest automatycznie odrębny plik. Mimo bieżącego połączenia z internetem, zaprojektowany został tak, abyś mógł gromadzić swoje środki bez cienia wątpliwości.

Korzystając z aplikacji możesz bardzo łatwo zasilić portfel. Bitcoin prześlesz bezpośrednio pod wygenerowany w niej adres.

Załóż Konto

logo exodus wallet

Exodus

Rozwiń szczegóły portfela Exodus

Platforma, która jest jedną z najnowszych na rynku lecz mimo to utrzymuje się na szczytach rankingu popularności (również wśród użytkowników z Polski). Interface użytkownika gwarantuje łatwość obsługi, a przy tym jest po prostu przyjemny dla oka. Portfel bitcoin, który obsługuje też inne kryptowaluty i w dodatku nie wymaga zaawansowania technicznego – marzenie!

Jedną z nielicznych wad są opłaty związane z jego użytkowaniem. Twórcy tłumaczą je udostępnieniem wielu kryptowalut (około stu najpopularniejszych) oraz bardzo krótkim czasem realizacji transakcji. Klucz prywatny użytkownika przechowywany jest bezpośrednio na komputerze, co czyni portal bezpieczniejszym, niż np. giełdy.

Załóż Konto


Blockchain.info

Rozwiń szczegóły portfela Blockchain.info

Jako ostatni chcielibyśmy wymienić dla odmiany jeden z najstarszych portfeli kryptograficznych. Wallet od wielu lat cieszy się dobrą renomą wśród inwestorów bitcoin. Jednym z najważniejszych atutów portalu jest obsługa klienta, której pracownicy pomagają rozwiązywać wszelkie trudności.

Obsługa portalu nie sprawia większych problemów. Pozwala na równoczesne gromadzenie i wymianę środków, przez co cieszy się zainteresowaniem wielu inwestorów (a także jest punktem naszego artykułu). Ze względu brak prawnych regulacji (m.in. brak odniesienia do systemu prawnego Polski i UE) oraz podatność na ataki, radzimy użytkownikom, aby zachowali ostrożność.

Załóż Konto

 

Sprawdzone Portfele na Urządzenia Mobilne

Należy wspomnieć, że mobilne portfele bitcoin nie należą do najbezpieczniejszych. Możliwość dokonywania transakcji przy pomocy bitcoin w każdej chwili i miejscu jest jednak przede wszystkim wygodna. Nasz wybór padł zatem na aplikację, która zapewni przede wszystkim komfort użytkowania.

 

 

Apple

Kompatybilna z systemem iOS jest między innymi wspomniany powyżej portfel Coinbase. Do codziennego wykorzystywania powinien wystarczyć również Blockchain.info (pamiętaj o przesyłaniu do niego stosunkowo niewielkiej ilości bitcoin).

 

wallet bitcoin apple

 

 

.android

Android

Spośród dostępnych na systemie Googla portfeli zdecydowanie najlepszym wyborem będzie Jaxx. Funkcjonowanie walleta nie wiąże się być może z tak licznymi regulacjami jak w przypadku Coinbase, zapewnia optymalny poziom bezpieczeństwa i komfort niezbędny do codziennego użytku aplikacji. Interface pozwala wdrożyć się w bitcoin trading również początkującym inwestorom

 

Decydując się na wallet, koniecznie przeczytaj opinie innych użytkowników. Informacja o zaletach i wadach każdego z rozwiązań pomoże Ci określić, czy jest godny uwagi, czy też nie.

Załóż Konto

 

 

Najlepszy Portfel Bitcoin 2019

etoro wallet logo zielone

 

Dla każdego inwestora bitcoin najważniejsze powinno być bezpieczeństwo zarobionych środków. Mimo, iż portfele online nie są najbezpieczniejszą opcją, nasza redakcja dołożyła wszelkich starań, aby znaleźć ten najbliższy ideałowi. Tworząc ranking bitcoin online wallet 2019, jednogłośnie na pierwszym miejscu umieścilibyśmy aplikację eToro.

Portfel wykorzystuje zaawansowane protokoły, aby zapewnić bezpieczeństwo Twoich środków. Wykorzystuje m.in. rozporządzenia takich instytucji finansowych jak CySec, FCA i ASIC.

Średnia ocen użytkowników Androida wynosi 4,2. Nic zresztą dziwnego interface jest na tyle intuicyjny, że jego obsługa nie powinna sprawić problemów początującym inwestorom bitcoin, ani osobom nie znającym angielskiego.

Załóż Konto

 

Jak szybko otworzyć Portfel ?

Rejestracja do platform internetowych i mobilnych nie powinna sprawić większych problemów. W razie jakichkolwiek wątpliwości znaczna część portfeli jest obsługiwana przez zespół wsparcia, do którego można się zwrócić.

Aby przekonać Cię, jak łatwy może być proces pierwszego logowania, przygotowaliśmy krótką instrukcję na przykładzie rekomendowanej IQ Option.

Po pobraniu aplikacji i podaniu podstawowych danych osobowych, platforma automatycznie tworzy portfel. Wszystkie zakupione przez Ciebie bitcoiny będą przechowywane w sekcji “mój portfel”.

Co ważne, zakupów będziesz mógł dokonywać u licencjonowanego europejskiego brokera!

 

portfel aplikacja

 

Krok 1. Zakup środków

Wybierz kryptowalutę oraz wskaż ilość środków do zakupienia. Możesz też podać kwotę, którą jesteś gotów na ten cel przeznaczyć.

Krok 2. Rejestracja

Do zalogowania możesz wykorzystać swój profil na Facebooku lub Google. Jeżeli nie jesteś zainteresowany taką opcją, przejdź do standardowego formularza, aby podać swoje dane (m.in. e-mail i hasło).

Pamiętaj, aby zabezpieczyć swoje konto za pomocą uwierzytelniania dwuetapowego. Dzięki temu przy każdej próbie logowania otrzymasz sms z hasłem autoryzacyjnym, a tym samym zmniejszysz ryzyko włamania na konto.

Krok 3. Kup bitcoiny

Kiedy potwierdzisz dane, na ekranie wyświetli się okno, w którym należy wpisać dane karty płatniczej, aby sfinalizować płatność. Przy kolejnym zakupie wystarczy, że wejdziesz do zakładki “mój portfel” i wprowadzisz ilość Bitcoin, którą chciałbyś kupić.

Załóż Konto

 

FAQ

Czy mogę przechowywać wszystkie kryptowaluty w jednym portfelu?
Tak. Jeśli wybierzesz portfel taki jak Jaxx of Exodus, przekonasz się, że obsługiwana jest większość kryptowalut. Do przesyłania każdej monety wygenerowany zostanie inny adres (pamiętaj, aby nigdy nie wysyłać cyberwaluty na niewłaściwy). Każda waluta będzie obsługiwana w tym samym portfelu.
Czy mogę wysyłać bitcoin na adres portfela Ripple lub Ethereum?
Absolutnie nie! Spowoduje to wyłącznie utratę środków, dlatego nigdy nie wysyłaj monet na adres innej kryptowaluty! Wyjątkiem jest możliwość przesyłania niektórych tokenów ERC2O (stworzonych przy użyciu Etherneum) na adres Etherneum, czego dowiesz się na wyższym stopniu zaawansowania. Trzymaj się zasady, że wysyłana kryptowaluta musi odpowiadać adresowi. Bitcoin przesyłasz na adres bitcoin itd.
Jaki jest najlepszy sposób na bezpieczne przechowywanie moich kryptowalut?
Najlepszym sposobem bezpiecznego przechowywania bitcoin, czy innych kryptowalut jest użycie portfela sprzętowego lub innego „zimnego” (offline). Nawet portfel papierowy jest bezpieczniejszy niż wallet na platformie, działający na komputerze podłączonym do Internetu. Ten drugi jest narażony na ataki hakerów. Do urządzenia bez połączenia z internetem nie można włamać.
Czy w portfelu mogę przewalutować bitcoiny na FIAT?
W niektórych portfelach, takich jak Coinbase, możesz handlować walutą fiducjarną za Bitcoin. Portfel tego typu musi posiadać specjalne licencje oraz dodatkowe regulacje. Funkcjonalność ta jest dostępna tylko na wybranych platformach.
Czy mogę połączyć kartę kredytową z portfelem bitcoin?
Wallet Coinbase, ale też inne posiadające odpowiednie regulacje, umożliwiają dokonanie płatności za bitcoin kartą kredytową. Funkcjonalności nie posiada większość portfeli oprogramowania i sprzętu.