LUNA to natywny token sieci Terra (ang. LUNA is the native token for Terra network). Jest jedną z najchętniej stakowanych monet. Inwestorzy zdeponowali w sieci Terra tokeny o równowartości 28 mld dolarów. Czerpią pasywny dochód w wysokości 6-7% w skali roku.

Token pełni funkcje użytkowe (regulowanie opłat transakcyjnych) i zarządcze (posiadacze zyskują prawo do współzarządzania platformą Terra). Inwestorów przyciąga głównie możliwość stakowania.

Gdzie kupić LUNA? Jakie są formy stakingu? Jak zostać walidatorem sieci Terra? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych ze stakowaniewm LUNA znajdziesz w artykule.

 

 

Na jakich platformach kupić i stakować LUNA?

Każda giełda kryptowalut ma własne zasady stakowania. Większość stara się upraszczać i automatyzować proces. Niektórzy pośrednicy traktują staking jako kaucję pobieraną w trakcie rejestracji. Inni nie wymagają podejmowania żadnych działań: wystarczy, że inwestor ma odpowiednie kryptowaluty w portfelu.

Gdzie i jak kupić LUNA (ang. Where and how to buy LUNA)? Tokeny kupisz na wszystkich popularnych giełdach krypto. Załóż rachunek inwestycyjny na platformach Binance, Aqru.io, Coinbase lub Crypto.com.

 

1. Binance

binance logo

Binance powstało w 2017 roku i szybko stało się największą giełdą kryptowalut na rynku pod względem dziennego wolumenu obrotu. Oferuje wiele różnych funkcji i usług: od możliwości handlu ponad 500 cyfrowymi monetami, przez dostęp do zdecentralizowanych aplikacji i rynku NFT, po mining i staking.

Ten ostatni bywa naprawdę atrakcyjny, ponieważ w zależności od rodzaju aktywów i okresu blokady roczna stopa zwrotu (APY) może wynieść nawet 23%.

Co więcej, Binance umożliwia staking dziesiątek różnych kryptowlaut, w tym LUNA.

Plusy:

 • możliwość stakowania wielu rożnych monet;
 • elastyczne okresy blokady;
 • atrakcyjne APY.

Minusy:

 • niewielkie oprocentowanie w przypadku niektórych kryptowalut.

 

 

Załóż Konto

 

2. Aqru.io

 

 

Logo Aqru.io

 

Aqru.io to wyspecjalizowana platforma do stakingu kryptowalut. Na stablecoiny otrzymasz stałe oprocentowanie 12% w skali roku oraz po 7% na ETH i BTC.

Platforma zapewnia łatwe wpłaty i wypłaty zarówno walut fiducjarnych, jak i krypto. Aqru.io dąży do maksymalnej prostoty: ma klarowną strukturę i przystępnie opisane usługi.

Plusy:

 • czytelny interfejs, uproszczone opisy usług;
 • ułatwienia w dokonywaniu wpłat i wypłat walut.

Minusy:

 • 20 USD za wypłatę kryptowalut, niezależnie od wartości transferu.

 

Załóż Konto

 

 

3. Crypto.com

 

 

Logo Crypto.com

 

Założona w 2016 r. platforma Crypto.com obsługuje obecnie 10 mln użytkowników. Mając konto inwestycyjne, weźmiesz szybką pożyczkę, założysz portfel DeFi i zarobisz na stakowaniu kryptowalut nawet kilkanaście procent w skali roku. Dostępne są dwie opcje: CRO Staking i Soft Staking.

Pierwsza wymaga zamrożenia min. 10 tys. CRO na sześć miesięcy. Do stakingu w wersji soft wystarczy zgromadzić minimalną liczbę odpowiednich monet w portfelu. Crypto.com wypłaca nagrody za staking m.in. w BTC, ETH i LTC.

Plusy:

 • szybkość działania,
 • przystępne opłaty,
 • atrakcyjne dochody ze stakingu.

Minusy:

 • atrakcyjne rabaty nie są dostępne dla małych inwestorów.

 

Załóż Konto

 

 

4. Coinbase

 

 

Logo Coinbase

 

Z Coinbase korzysta ponad 20 mln inwestorów. Na platformie kupisz wiele popularnych monet bez limitów, nawet za równowartość kilku dolarów.

Po otwarciu rachunku inwestycyjnego masz również dostęp do stakingu takich walut jak ethereum 2.0 (ETH2), tezos (XTZ), cosmos (ATOM). Platforma stale poszerza zestaw monet do stakowania. Prognozowany zarobek to około 5% w skali roku (tutaj przeczytasz, jak zacząć zarabiać na kryptowalutach).

Plusy:

 • renoma i ugruntowana pozycja na rynku,
 • mechanizmy ułatwiające stakowanie kryptowalut.

Minusy:

 • wysokie opłaty.

 

Załóż Konto

 

 

Jak działa sieć Terra?

 

Logo Terra Terra powstała w 2018 r. Jest dziełem Do Kwona i Daniela Shina z firmy Terraform Labs. To zdecentralizowana platforma blockchain (ang. Terra is a decentralized blockchain platform), która emituje własne stablecoiny.

Jej głównym celem jest realizacja płatności online dla e-commerce przy użyciu walut cyfrowych.

Blockchain Terra (ang. the Terra blockchain) utrzymuje zrównoważone ceny stablecoinów, inteligentnych kontraktów oraz blockchainowych wyroczni (oracle).

Sieć wykorzystuje mechanizm konsensusu Proof-of-Stake (PoS). Dzięki temu zamiast energochłonnego wydobycia odbywa się bardziej ekologiczne stakowanie LUNA (ang. LUNA staking).

Prowadzisz je samodzielnie lub delegujesz posiadane tokeny do zawodowego walidatora.

 

 

Jak samodzielnie stakować LUNA?

 

Logo LUNA Aby samodzielnie stakować LUNA, zostań jednym z walidatorów sieci Terra. To oni odpowiadają za weryfikację poprawności transakcji i dodawanie nowych bloków danych. Teoretycznie każdy użytkownik może zostać walidatorem. W praktyce jest to trudne.

Sieć (ang. the network) wybiera losowo walidatorów do stworzenia kolejnego bloku, a największe szanse mają dysponenci największej puli LUNA.

Terra decyduje o liczbie wybieranych i nagradzanych walidatorów. Aktualnie jest ich 130.

Próg wejścia do elitarnego grona wymaga zgromadzenia 150 tys. LUNA, czyli blisko 13 mln USD. Walidator (ang. the validator), którego pula tokenów jest zbyt mała, automatycznie traci uprawnienia i szansę na nagrody.

W takiej sytuacji masz prawo wybrać nowego walidatora (ang. new validator).

Przeczytaj również, jak zarabiać na stakingu ADA i polkadot!

 

Załóż Konto

 

 

Jak delegować LUNA na platformie Terra?

 

Jak stakować LUNA (ang. How to stake LUNA)? Najpierw załóż portfel na platformie Terra, a następnie wykonaj instrukcję krok po kroku:

 • zaloguj się do Terra Station Wallet;
 • wybierz opcję połącz, zainstaluj wtyczkę przeglądarki lub aplikację desktopową;
 • utwórz nowy portfel (ang. new wallet);
 • zasil portfel tokenami LUNA;
 • w zakładce “staking” wybierz walidatora;
 • deleguj LUNA i czekaj na pierwszy raport o zyskach.

Pamiętaj, aby nie delegować wszystkich aktywów z portfela. W przeciwnym razie zabraknie Ci monet na opłaty i operacja nie zostanie wykonana.

 

 

Jaka jest wysokość nagród na blockchainie Terra?

 

Zastanawiasz się, ile zarobisz stakując LUNA? (ang. How much can you earn staking LUNA?) Zysk z nagród za stakowanie (ang. staking rewards) jest zależny od wartości zdeponowanych aktywów, od prowizji walidatora, kursu LUNA. Warto też starannie wybrać platformę do zakupu tokenów i stakowania.

Aktualny kurs LUNA znajdziesz poniżej:

 

 • terra-luna
 • Terra Luna Classic
  (LUNC)
 • Price
  $0.00010
 • Market Cap
  $584.6 M

 

Blockchain Terra przyciąga użytkowników wysoką nagrodą w wysokości blisko 7% w skali roku. Dla porównania nagrody za stakowanie Ethereum 2.0 to 4,81%, a za Solana 5,93%. W efekcie ponad 40% tokenów LUNA jest stakowanych na platformie Terra.

 

Załóż Konto

 

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 

Jak stakować LUNA?
Masz dwie możliwości: zostań walidatorem lub deleguj LUNA do dyspozycji innego walidatora. Jesteś początkującym inwestorem? Zacznij od delegowania posiadanych tokenów. To znacznie szybszy i mniej ryzykowny sposób zarabiania na stakingu.
Jak zostać walidatorem na platformie Terra?
Terra ogranicza liczbę czynnych walidatorów: aktualnie jest ich 130. Aby dostać się do elitarnego grona, zarejestruj się jako walidator i zbierz pulę około 150 tys. Luna (13 mln USD). Użyj do tego celu środków własnych i tokenów przekazanych przez delegatorów.
Jakie zyski przynosi staking LUNA?
Wysokość odsetek ze stakowania (delegowania) LUNA zależy od platformy, wysokości prowizji walidatora i innych opłat związanych z obrotem kryptowalutą. Średnie zyski wahają się w granicach 6-10% w skali roku.