Interesujesz się kryptowalutami, ale boisz się ryzyka inwestycyjnego? A może już masz trochę tokenów DOT lub innych, które bezczynnie leżą w portfelu? W obydwu przypadkach prawdopodobnie zainteresuje cię polkadot staking, który umożliwia pasywne i niemal pozbawione ryzyka zarabianie na DOT.
Ciekawi cię, jak to działa i jak możesz zacząć generować zysk? W takim razie przeczytaj artykuł.
Wyjaśniamy w nim wszystkie zagadnienia związane ze stakowaniem polkadot, a ponadto podpowiadamy, gdzie najlepiej i najbezpieczniej to robić. W przypadku DOT powyższe informacje są szczególnie istotne, ponieważ kryptowaluta nieco różni się od konkurencji.
Co to jest polkadot staking?
Oczywiście każdy użytkownik biorący udział w tworzeniu sieci otrzymuje nagrody za stakowanie (z ang. staking rewards). Są nimi dodatkowe tokeny DOT.
Pozwala na to algorytm PoS, który polega na tym, że transakcje weryfikują posiadacze zestakowanych tokenów.
Im ktoś posiada ich więcej, tym większa szansa, że zostanie walidatorem i otrzyma nagrodę.
Nagradzanie użytkowników jest praktykowane także w nowych projektach.
Love Hate Inu – projekt z natywnym tokenem ERC-20
Czym jest Love Hate Inu? To pierwsza na świecie platforma do głosowania online. Uczestnicy ankiet otrzymują nagrody za wyrażenie swojej opinii w różnych sondażach.
Wszyscy użytkownicy są zobowiązani do stakowania tokena. Dzięki temu mogą być pewni wysokiego poziomu bezpieczeństwa na platformie.
DeeLance – platforma dla freelancerów i pracodawców
Tokenem natywnym projektu jest DLANCE. Moneta ma szansę na ogromny wzrost wartości w przyszłości. Dzisiaj, możesz kupić ją podczas przedsprzedaży.
Spiesz się, zanim cena wzrośnie w kolejny etapie!
Ecoterra – ekologiczne rozwiązania i technologia blockchain
Wszystkie transakcja przeprowadzane w systemie Ecoterra, sa opłacane za pomocą tokenów ECOTERRA. Chcesz kupić token, przed wzrostem ceny? Dołącz do przedsprzedaży.
PoW kontra PoS
Kto pierwszy odnajdzie hash nowego bloku, ten otrzymuje nagrodę w postaci BTC.
Pierwotnie większość kryptowalut opierała się na tym algorytmie, gdyż nikt nie zaproponował alternatywy.
Jednak dzisiejsze mechanizmy weryfikacji są już bardziej wszechstronne, czego dowodem jest PoS. Algorytm nagradza użytkowników, którzy zestakują swoje kryptowaluty w sieci, do czego nie potrzebują drogiego sprzętu.
Systemy PoS są fundamentalnie bardziej bezpieczne i wydajne.
78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie ma ochrony konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.
Jak działa staking polkadot?
Dlaczego?
Otóż algorytm DOT nosi miano NPoS, czyli Nominated Proof-of-Stake. Od standardowego systemu różni się tym, że posiada użytkowników w randze tzw. “nominatorów”.
Mają oni zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo sieci (z ang. the network).
Nominatorzy jednoczą pod swoim nadzorem 16 walidatorów. Są kimś w rodzaju kontrolerów i gwarantów bezpieczeństwa dla kandydatów na walidatora.
Z powyższego względu masz dwie opcje, aby stakować DOT.
Jednak zarówno w roli nominatora, jak i walidatora, musisz dostarczyć sieci odpowiednią ilość tokenów. Wtedy zaczną do ciebie napływać nagrody ze stakingu.
Jako walidator zawsze otrzymujesz taką samą liczbę tokenów, więc pod tym względem nie ma różnicy, ile DOT zestakujesz. Jednak wciąż istnieje losowość wyboru. Dlatego jeśli masz większą liczbę tokenów, zwiększa się twoja szansa na wygraną.
Podsumowując, stakowanie polkadot składa się z czterech kroków:
- Wybór roli — zależnie od tego, czy jesteś nominatorem czy walidatorem, będziesz mieć nieco inne zadania. Bycie walidatorem jest trochę prostsze.
- Wybór walidatorów — po tym, jak zaaplikujesz na wybrane stanowisko w sieci, będziesz musiał (z ang. you will have to) odczekać pewien okres. To dlatego, że interaktywność gra bardzo ważną rolę w sieci, zaś wszyscy kandydaci są proponowani obecnym użytkownikom publicznie. Później nominatorzy wybierają tych, którzy im najbardziej odpowiadają.
- Dystrybucja nagród — sposób dystrybucji nagród za stakowanie DOT zależy od różnych czynników. Czasem są to bardzo skomplikowane mechanizmy, które mają znaczenie przede wszystkim dla nominatorów. Dlatego nie będziemy tutaj wchodzić w szczegóły. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przestudiuj zasady działania sieci Polkadot.
- Wypłata nagród — wysokość zysku zależy od tego, czy działasz na własną rękę, czy dołączysz do poola.
Samodzielne stakowanie
Jeżeli masz już jakąś wiedzę na temat rynku kryptowalut, teoretycznie możesz rozpocząć staking na własną rękę. Jednak weź pod uwagę, że potrzebujesz do tego specjalistycznej wiedzy o sieci blockchain. Bez niej generowanie zysków będzie trudne.
Tym bardziej, że system slashingu karze użytkowników za błędy, które popełnią. Co to znaczy? Jeśli będziesz źle korzystać z sieci, istnieje ryzyko, że stracisz urobek.
Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią jest szansa na otrzymanie nagrody. Podobnie jak w innych algorytmach PoS, w DOT również zależy ona od ilości tokenów, które stakujesz. Dlatego indywidualny inwestor będzie miał o wiele mniejsze szanse na zysk w porównaniu do np. instytucji.
Dlatego jeśli szukasz prostego źródła pasywnego przychodu, powyższe rozwiązanie raczej się nie sprawdzi. Dużo lepiej zrobisz, jeśli wybierzesz staking pool.
Stakowanie w poolu
Kiedy dołączasz do poola, stajesz się częścią grupy inwestorów, którzy wspólnie pracują na zdobywaniem nagród za stakowanie. Jako że łączą swoje kapitały w jedną całość, mają dużo większą szansę w losowaniu kolejnego walidatora.
Jednak powyższe rozwiązanie ma również swój minus. Mianowicie: cały zysk ze stakingu dzieli się przez liczbę wszystkich członków poola (z ang. the number of all members of the pool).
Mimo wszystko wciąż jest to najlepszy wybór dla pojedynczych, drobnych inwestorów. Tym bardziej, że nie wymaga od ciebie znajomości tajników blockchaina. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedniego dostawcę usługi stakowania i skorzystasz z jego platformy, która jest wiele prostsza w obsłudze.
Skoro już przy tym jesteśmy, w dalszej części artykułu dowiesz się, gdzie najlepiej zarabiać pasywnie na kryptowalutach.
78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie ma ochrony konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.
Gdzie możesz stakować polkadot? Ranking najlepszych platform
Stakowanie u dostawcy tzw. puli jest o wiele prostsze, niż działalność na własną rękę. Będziesz potrzebował (z ang. you will need) jedynie odpowiedniej platformy — no i oczywiście tokenów DOT (lub innej kryptowaluty).
Poniżej przygotowaliśmy ranking najlepszych dostawców usługi stakowania.
1. Aqru.io
2. eToro
3. Crypto.com
4. Coinbase
Czym jest staking pool?
Jeżeli samodzielna działalność w sieci (z ang. in the network) Polkadot wydaje ci się zbyt skomplikowana, wybierz pasywne zarabianie poprzez uczestnictwo w tzw. staking poolach. Jest to nie tylko wygodniejsze, ale również zwiększa twoją szansę na zysk.
W końcu wybór walidatorów odbywa się w sposób losowy, a nagroda za stakowanie przypada tylko temu, kto doda kolejny blok do łańcucha.
Jednak jeśli dołączysz do grupy uczestników poola, otrzymasz nagrodę częściej, ponieważ grupa posiada łącznie większą liczbę tokenów. Dzięki temu zwiększa się prawdopodobieństwo, że twój pool będzie wybrany jako walidator.
Tutaj warto zaznaczyć, że w polkadot istnieje różnica, jeśli chodzi o adresy nominatorów. Jak już wspomnieliśmy, pełnią rolę kontrolerów i wspierają poszczególnych walidatorów.
Dlatego staking pool ma jeszcze jedną zaletę — stanowi prosty punkt wejścia dla każdego, kto chce pasywnie zarabiać.
Warto jeszcze dodać, że nagrody za staking DOT są różne. Zależą od roli użytkownika (nominator/walidator), a ponadto nominatorzy mają możliwość zwiększenia swoich zysków.
Zrobią to, jeśli wezmą pod swoje skrzydła nieznanych, czyli mniej zaufanych walidatorów. Jednak wiąże się to z dodatkowym ryzykiem, o którym więcej przeczytasz w dalszej części artykułu.
Co ciekawe, deweloperzy blockchaina Polkadot z biegiem czasu chcą bardziej zbalansować staking poole, żeby w równym stopniu przyczyniały się do rozwoju sieci. Prawdopodobnie zwiększy to jej ogólne bezpieczeństwo.
Podsumowując, idea poola jest bardzo istotna w sieci DOT. Wynika to z faktu, że kooperacja nominatorów i walidatorów wymaga zespołowej pracy w o wiele większym stopniu, niż np. w ETH2 czy ADA.
Jakie portfele polkadot wspierają stakowanie?