Interesujesz się kryptowalutami, ale boisz się ryzyka inwestycyjnego? A może już masz trochę tokenów DOT lub innych, które bezczynnie leżą w portfelu? W obydwu przypadkach prawdopodobnie zainteresuje cię polkadot staking, który umożliwia pasywne i niemal pozbawione ryzyka zarabianie na DOT.

Ciekawi cię, jak to działa i jak możesz zacząć generować zysk? W takim razie przeczytaj artykuł.

Wyjaśniamy w nim wszystkie zagadnienia związane ze stakowaniem polkadot, a ponadto podpowiadamy, gdzie najlepiej i najbezpieczniej to robić. W przypadku DOT powyższe informacje są szczególnie istotne, ponieważ kryptowaluta nieco różni się od konkurencji.

 

Co to jest polkadot staking?

 

Logo polkadot Polkadot staking to sposób uczestnictwa w sieci, który opiera się na konsensusie Proof-of-Stake (PoS), stanowiącym “serce” całego blockchaina DOT.

Oczywiście każdy użytkownik biorący udział w tworzeniu sieci otrzymuje nagrody za stakowanie (z ang. staking rewards). Są nimi dodatkowe tokeny DOT.

Pozwala na to algorytm PoS, który polega na tym, że transakcje weryfikują posiadacze zestakowanych tokenów.

Im ktoś posiada ich więcej, tym większa szansa, że zostanie walidatorem i otrzyma nagrodę.

Nagradzanie użytkowników jest praktykowane także w nowych projektach.

Love Hate Inu – projekt z natywnym tokenem ERC-20

love hate inu logo Memecoin LHINU jest dostępny do kupienia podczas przedsprzedaży. Presale może zakończyć się przed czasem. Do tej pory zebrano prawie 5 milionów USD. Co to oznacza? Inwestorzy widzą ogromny potencjał w nowej kryptowalucie. Analitycy przewidują duże zyski.

Czym jest Love Hate Inu? To pierwsza na świecie platforma do głosowania online. Uczestnicy ankiet otrzymują nagrody za wyrażenie swojej opinii w różnych sondażach.

Wszyscy użytkownicy są zobowiązani do stakowania tokena. Dzięki temu mogą być pewni wysokiego poziomu bezpieczeństwa na platformie.

Kup Love Hate Inu

DeeLance – platforma dla freelancerów i pracodawców

deelance logo Wartość rynku freelancingu stale rośnie. Platforma DeeLance wprowadza innowacyjne rozwiązania do świata freelancerów. Wyprzedza konkurencję pod względem możliwości, kosztów i nowoczesności.

Tokenem natywnym projektu jest DLANCE. Moneta ma szansę na ogromny wzrost wartości w przyszłości. Dzisiaj, możesz kupić ją podczas przedsprzedaży.

Spiesz się, zanim cena wzrośnie w kolejny etapie!

Kup DeeLance

Ecoterra – ekologiczne rozwiązania i technologia blockchain

ecoterra logo Projekt Ecoterra wprowadza innowacyjne rozwiązania do branży recyklingu. Platforma jest skierowana do osób prywatnych, firm i przedsiębiorstw. Celem jest skuteczna segregacja odpadów.

Wszystkie transakcja przeprowadzane w systemie Ecoterra, sa opłacane za pomocą tokenów ECOTERRA. Chcesz kupić token, przed wzrostem ceny? Dołącz do przedsprzedaży.

Kup Ecoterra

 

PoW kontra PoS

 

PoW kontra PoS Zapewne obiło ci się o uszy, że bitcoin działa wedle konsensusu Proof-of-Work (PoW). Dlatego za sieć odpowiadają tzw. “górnicy”, którzy za pomocą specjalistycznego sprzętu utrzymują blockchain, rozwiązując skomplikowane zagadki matematyczne.

Kto pierwszy odnajdzie hash nowego bloku, ten otrzymuje nagrodę w postaci BTC.

Pierwotnie większość kryptowalut opierała się na tym algorytmie, gdyż nikt nie zaproponował alternatywy.

Jednak dzisiejsze mechanizmy weryfikacji są już bardziej wszechstronne, czego dowodem jest PoS. Algorytm nagradza użytkowników, którzy zestakują swoje kryptowaluty w sieci, do czego nie potrzebują drogiego sprzętu.

Systemy PoS są fundamentalnie bardziej bezpieczne i wydajne.

 

Załóż Konto

 

 

Jak działa staking polkadot?

 

Stakowanie Mimo że sieć polkadot (z ang. the polkadot network) opiera się na algorytmie PoS, różni się nieco od tradycyjnych rozwiązań. Można powiedzieć, że jest bardziej wyspecjalizowana.

Dlaczego?

Otóż algorytm DOT nosi miano NPoS, czyli Nominated Proof-of-Stake. Od standardowego systemu różni się tym, że posiada użytkowników w randze tzw. “nominatorów”.

Mają oni zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo sieci (z ang. the network).

Nominatorzy jednoczą pod swoim nadzorem 16 walidatorów. Są kimś w rodzaju kontrolerów i gwarantów bezpieczeństwa dla kandydatów na walidatora.

Z powyższego względu masz dwie opcje, aby stakować DOT.

Jednak zarówno w roli nominatora, jak i walidatora, musisz dostarczyć sieci odpowiednią ilość tokenów. Wtedy zaczną do ciebie napływać nagrody ze stakingu.

Jako walidator zawsze otrzymujesz taką samą liczbę tokenów, więc pod tym względem nie ma różnicy, ile DOT zestakujesz. Jednak wciąż istnieje losowość wyboru. Dlatego jeśli masz większą liczbę tokenów, zwiększa się twoja szansa na wygraną.

Podsumowując, stakowanie polkadot składa się z czterech kroków:

  1. Wybór roli — zależnie od tego, czy jesteś nominatorem czy walidatorem, będziesz mieć nieco inne zadania. Bycie walidatorem jest trochę prostsze.
  2. Wybór walidatorów — po tym, jak zaaplikujesz na wybrane stanowisko w sieci, będziesz musiał (z ang. you will have to) odczekać pewien okres. To dlatego, że interaktywność gra bardzo ważną rolę w sieci, zaś wszyscy kandydaci są proponowani obecnym użytkownikom publicznie. Później nominatorzy wybierają tych, którzy im najbardziej odpowiadają.
  3. Dystrybucja nagród — sposób dystrybucji nagród za stakowanie DOT zależy od różnych czynników. Czasem są to bardzo skomplikowane mechanizmy, które mają znaczenie przede wszystkim dla nominatorów. Dlatego nie będziemy tutaj wchodzić w szczegóły. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przestudiuj zasady działania sieci Polkadot.
  4. Wypłata nagród — wysokość zysku zależy od tego, czy działasz na własną rękę, czy dołączysz do poola.

 

 

Samodzielne stakowanie

 

Jeżeli masz już jakąś wiedzę na temat rynku kryptowalut, teoretycznie możesz rozpocząć staking na własną rękę. Jednak weź pod uwagę, że potrzebujesz do tego specjalistycznej wiedzy o sieci blockchain. Bez niej generowanie zysków będzie trudne.

Tym bardziej, że system slashingu karze użytkowników za błędy, które popełnią. Co to znaczy? Jeśli będziesz źle korzystać z sieci, istnieje ryzyko, że stracisz urobek.

Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią jest szansa na otrzymanie nagrody. Podobnie jak w innych algorytmach PoS, w DOT również zależy ona od ilości tokenów, które stakujesz. Dlatego indywidualny inwestor będzie miał o wiele mniejsze szanse na zysk w porównaniu do np. instytucji.

Dlatego jeśli szukasz prostego źródła pasywnego przychodu, powyższe rozwiązanie raczej się nie sprawdzi. Dużo lepiej zrobisz, jeśli wybierzesz staking pool.

 

 

Stakowanie w poolu

 

Kiedy dołączasz do poola, stajesz się częścią grupy inwestorów, którzy wspólnie pracują na zdobywaniem nagród za stakowanie. Jako że łączą swoje kapitały w jedną całość, mają dużo większą szansę w losowaniu kolejnego walidatora.

Jednak powyższe rozwiązanie ma również swój minus. Mianowicie: cały zysk ze stakingu dzieli się przez liczbę wszystkich członków poola (z ang. the number of all members of the pool).

Mimo wszystko wciąż jest to najlepszy wybór dla pojedynczych, drobnych inwestorów. Tym bardziej, że nie wymaga od ciebie znajomości tajników blockchaina. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedniego dostawcę usługi stakowania i skorzystasz z jego platformy, która jest wiele prostsza w obsłudze.

Skoro już przy tym jesteśmy, w dalszej części artykułu dowiesz się, gdzie najlepiej zarabiać pasywnie na kryptowalutach.

 

Załóż Konto

 

 

Gdzie możesz stakować polkadot? Ranking najlepszych platform

 

Stakowanie u dostawcy tzw. puli jest o wiele prostsze, niż działalność na własną rękę. Będziesz potrzebował (z ang. you will need) jedynie odpowiedniej platformy — no i oczywiście tokenów DOT (lub innej kryptowaluty).
Poniżej przygotowaliśmy ranking najlepszych dostawców usługi stakowania.

 

1. Binance

binance logo

Binance to największa giełda kryptowalut pod względem wolumenu handlu. Prowadzi działalność od 2017 roku i przyciąga uwagę obszerną ofertą, w której znajdziesz ponad 500 cyfrowych monet do kupna i handlu, a także szereg dodatkowych funkcji i usług.

Jedną z nich jest staking, kryjący się pod nazwą Binance Earn.

Giełda umożliwia pasywne zarabianie za pomocą kilkudziesięciu kryptowalut, a roczna stopa zwrotu (APY) wynosi nawet 23%. Jednak dokładne oprocentowanie zależy od rodzaju aktywów i okresu blokady.
W przypadku Polkadot (DOT) możesz liczyć na APY w wysokości nawet 15,5%.

Plusy:

  • Komfortowa obsługa;
  • Możliwość stakowania kilkudziesięciu kryptowalut;
  • Atrakcyjne APY (nawet 23%);
  • Elastyczne okresy blokady.

Minusy:

  • Niskie oprocentowanie w przypadku niektórych kryptowalut.

 

Załóż Konto

 

 

2. Aqru.io

 

 

Logo Aqru.io

 

Na pierwszym miejscu plasuje się platforma, która czyni staking przystępnym nawet dla początkujących. Ponadto oferuje bardzo dobry zwrot, ponieważ oprocentowanie w Aqru wynosi nawet 12%.

Kolejną zaletą firmy jest fakt, że pochodzi z Litwy i posiada tamtejszą licencję, dzięki czemu możesz liczyć na europejskie warunki ochrony kapitału.

Niestety wśród dostępnych kryptowalut nie ma jeszcze DOT, ale wszystko może się zmienić, gdyż Aqru szybko się rozwija. Mimo to wciąż masz do wyboru 5 kryptowalut, na których pasywnie zarabisz. Są to: bitcoin, ether, tether, dai, USD coin.

Plusy:

  • 5 kryptowalut w ofercie;
  • Przystępna aplikacja;
  • Wysokie oprocentowanie (nawet 12 %);
  • Bezpieczeństwo (platforma z europejską licencją).

Minusy:

  • Mało kryptowalut do wyboru.

 

Załóż Konto

 

 

3. Crypto.com

 

 

Logo Crypto.com

 

Trzecie miejsce należy do giełdy kryptowalut o indyjskim rodowodzie, na której znajdziesz szeroki wachlarz usług związanych z cyfrowymi aktywami. Oczywiście staking również znajduje się na tej liście.

Crypto.com umożliwia pasywny zarobek na więcej niż 40 kryptowalutach, wśród których znajdziesz również polkadot. Oprocentowanie wynosi nawet 14,5% (zależy od coina i stanu twojego konta giełdowego).

Na koniec warto dodać, że Crypto.com posiada maltańską licencję, więc działa legalnie w obrębie Unii Europejskiej.

Plusy:

  • Wiele dodatkowych możliwości inwestycyjnych;
  • Ponad 40 kryptowalut do stakowania;
  • Wysokie oprocentowanie (do 14,5%);
  • Bezpieczeństwo (giełda posiada europejską licencję).

Minusy:

  • Zysk ze stakowania uzależniony od ilości kapitału na rachunku giełdowym.

 

Załóż Konto

 

 

4. Coinbase

 

 

Logo Coinbase

 

Ranking zamyka kolejna giełda kryptowalut, tym razem z USA. Jak zapewne się domyślasz, za pośrednictwem Coinbase uzyskasz dostęp do wielu usług związanych z kryptowalutami, nie tylko stakowania.

Giełda umożliwia pasywny zarobek na 6 kryptowalutach, wśród których znajdziesz: ETH, ALGO, ATOM, XTZ, DAI, USDC. Niestety DOT jeszcze nie znajduje się wśród nich, ale Coinbase regularnie poszerza ofertę.

Oprocentowanie sięga 5% (zwrot zależy od wybranej kryptowaluty).

Na koniec warto dodać, że Coinbase podlega amerykańskim regulacjom i jest zarejestrowane w FinCEN.

Plusy:

  • 6 kryptowalut do stakowania;
  • Korzystne oprocentowanie (do 5%);
  • Wiele dodatkowych możliwości dla inwestorów;
  • Bezpieczeństwo.

Minusy:

  • Uboga oferta w przypadku stakingu.

 

Załóż Konto

 

 

Czym jest staking pool?

 

Jeżeli samodzielna działalność w sieci (z ang. in the network) Polkadot wydaje ci się zbyt skomplikowana, wybierz pasywne zarabianie poprzez uczestnictwo w tzw. staking poolach. Jest to nie tylko wygodniejsze, ale również zwiększa twoją szansę na zysk.

W końcu wybór walidatorów odbywa się w sposób losowy, a nagroda za stakowanie przypada tylko temu, kto doda kolejny blok do łańcucha.

Jednak jeśli dołączysz do grupy uczestników poola, otrzymasz nagrodę częściej, ponieważ grupa posiada łącznie większą liczbę tokenów. Dzięki temu zwiększa się prawdopodobieństwo, że twój pool będzie wybrany jako walidator.

Tutaj warto zaznaczyć, że w polkadot istnieje różnica, jeśli chodzi o adresy nominatorów. Jak już wspomnieliśmy, pełnią rolę kontrolerów i wspierają poszczególnych walidatorów.

Dlatego staking pool ma jeszcze jedną zaletę — stanowi prosty punkt wejścia dla każdego, kto chce pasywnie zarabiać.

Warto jeszcze dodać, że nagrody za staking DOT są różne. Zależą od roli użytkownika (nominator/walidator), a ponadto nominatorzy mają możliwość zwiększenia swoich zysków.

Zrobią to, jeśli wezmą pod swoje skrzydła nieznanych, czyli mniej zaufanych walidatorów. Jednak wiąże się to z dodatkowym ryzykiem, o którym więcej przeczytasz w dalszej części artykułu.

Co ciekawe, deweloperzy blockchaina Polkadot z biegiem czasu chcą bardziej zbalansować staking poole, żeby w równym stopniu przyczyniały się do rozwoju sieci. Prawdopodobnie zwiększy to jej ogólne bezpieczeństwo.

Podsumowując, idea poola jest bardzo istotna w sieci DOT. Wynika to z faktu, że kooperacja nominatorów i walidatorów wymaga zespołowej pracy w o wiele większym stopniu, niż np. w ETH2 czy ADA.

 

 

Jakie portfele polkadot wspierają stakowanie?

 

Party Signer Na stronie Polkadot Wiki znajdziesz pełną listę portfeli, które oficjalnie umożliwiają stakowanie kryptowaluty.

Są to m.in. Polkadot-JS Desktop dla komputerów, Parity Signer jako aplikacja mobilna dla telefonów komórkowych, a także Polkadot-JS Extension, czyli rozszerzenie do przeglądarki internetowej.

Wszystkie powyższe powstały za sprawą zespołu deweloperów Parity. Oprócz nich skorzystasz również z usług Klever, Stylo, Fearless Wallet czy Polkawallet — wszystkie są dostępne w formie aplikacji na telefon.

Istnieje także oprogramowanie niezwiązane bezpośrednio z siecią Polkadot, ale przez nią wspierane.

W przypadku portfeli zwróć szczególną uwagę na ich funkcje. W końcu nie każde oprogramowanie, które umożliwia transakcje, udostępnia również opcję stakowania.

Z tego powodu o wiele lepiej zrobisz, jeśli wybierzesz pośrednika, który pozwoli ci pasywnie zarabiać bezpośrednio na platformie — bez konieczności posiadania portfela.

 

 

Ledger staking

 

Jeżeli interesuje cię kupno portfela sprzętowego, na pewno chciałbyś (z ang. you would like), aby był jak najlepszy.

Tak się składa, że Ledger nadal jest bezkonkurencyjny pod tym względem. Poza wieloma innymi kryptowalutami, daje dostęp również do stakowania polkadot.

Wystarczy, że zainstalujesz program Ledger Live i bezpośrednio na nim ustalisz szczegóły pasywnego zarabiania.

 

Załóż Konto

 

 

Nagrody za staking, czyli jak zarobić na polkadot?

 

Jako że mamy do czynienia z protokołem Nominated Proof of Stake, znanym również jako (z ang. also known as) NPoS, istnieją dwie drogi generowania pasywnego zarobku. Jednak różne role użytkowników sieci skutkują również bardziej skomplikowanym obrazem sytuacji.

Dlatego dobrze zrobisz, jeśli najpierw skorzystasz z kalkulatora polkadot staking. Dzięki temu lepiej zrozumiesz, jaki zwrot z inwestycji jest możliwy. Nagrody za staking (z ang. staking rewards) różnią się w zależności od pośrednika, którego wybierzesz, jak i twojej roli w sieci.

Jako że nominatorzy zarządzają grupami walidatorów, otrzymują większe nagrody w porównaniu do tych ostatnich. Blockchain Polkadot określa ich zysk jako “nagrodę DOT minus prowizja dla walidatorów.”

Jako nominator gwarantujesz bezpieczeństwo sieci i w pewnym sensie wchodzisz w kontakt z indywidualnymi użytkownikami. Innymi słowy: bierzesz na siebie odpowiedzialność.

Co ciekawe, jeżeli nominator weźmie pod swoje skrzydła walidatorów jeszcze nieznanych w sieci (czyli stanowiących większe ryzyko), teoretycznie zarobi więcej. W przypadku bezpiecznych i sprawdzonych walidatorów nagrody są niższe.

W pewnym sensie ma to zachęcić nominatorów do dania szansy jeszcze nieznanym walidatorom.

Jednak zatrudnianie obcych walidatorów na ślepo ma też swoje minusy. Jeżeli pojawi się jakiś problem lub błąd, dojdzie do tzw. “slashingu” (z ang. slashing will happen if an error occur). W jego wyniku użytkownicy sieci mogą dostać karę w postaci utraty nagród za stakowanie.

Co może wywołać slashing? Różne niepożądane zachowania, np. gdy walidator przechodzi w tryb offline, atakuje sieć (z ang. attacks the network) lub posługuje się zmodyfikowanym oprogramowaniem (z ang. or runs modified software).

Slashing sprawia, że istnieje równowaga między ryzykiem a potencjalnym zyskiem.

Jednak niezależnie od (z ang. regardless of) stakowania warto mieć na uwadze, że kryptowaluta sama w sobie również przynosi zyski. Jeżeli wartość DOT pójdzie w górę, zwiększy się nie tylko wartość pasywnego przychodu, ale również twojego całego kapitału w tokenach.

Niestety działa to również w drugą stronę. Jeśli wartość DOT spadnie, wysokość (z ang. the amount) zarobków także ulegnie uszczupleniu.

 

 

Dla kogo jest stakowanie DOT?

 

Stakowanie polkadot Stakowanie DOT z pewnością nie jest dla każdego. Sieć (z ang. the network) jest o wiele bardziej złożona w porównaniu do konkurencji, dlatego szybko zauważysz (z ang. you will see), że mało który pośrednik umożliwia stakowanie polkadot.

Jednak z drugiej strony jest to bardzo obiecująca technologia, która aktualnie oferuje dużo wyższe nagrody za staking.

Ponadto warto zaznaczyć, że dzięki staking poolom nawet początkujący inwestorzy mogą w łatwy sposób pasywnie zarabiać (przeczytaj również, jak zacząć zarabiać na kryptowalutach). Pośrednicy wykonują całą “brudną robotę” za ciebie, więc nie musisz martwić się obsługą sieci.

Mimo wszystko wciąż istnieje ryzyko. Kryptowaluty są jednymi z najbardziej niestabilnych aktywów na rynku, więc bardzo ważne jest (z ang. it is important), abyś inwestował ostrożnie. Nie ryzykuj większej ilości pieniędzy, niż jesteś w stanie stracić.

Natomiast jeśli uważasz, że przyszłość polkadot jest świetlana, rozważ staking jako formę długoterminowej inwestycji. To o wiele lepsze, niż trzymanie tokenów w portfelu, w którym leżą bezczynnie.

Dlatego jeśli nie jesteś typem tradera, który generuje zysk na krótkoterminowych zmianach kursów, staking jest dla ciebie. Na pewno sprawdzi się jako interesująca forma dywersyfikacji portfolio.

 

Załóż Konto

 

 

Dlaczego warto stakować polkadot?

 

Polkadot warto stakować z kilku powodów.

Po pierwsze — jest to jeden z najpopularniejszych i najbardziej obiecujących altcoinów. Aktualnie znajduje się na 12. miejscu pod względem kapitalizacji rynkowej. Ponadto posiada ogromną społeczność, która stale pilnuje projektu i wspiera jego rozwój.

Po drugie — sieć Polkadot jest nowoczesna i bardzo szybka, co zawdzięcza swojej budowie. Składa się z łańcucha głównego i łańcuchów równoległych, które go odciążają. Dzięki temu główna sieć potrafi przetwarzać setki (jeśli nie tysiące) transakcji na sekundę.

Po trzecie (co poniekąd wynika z dwóch poprzednich punktów) — istnieje duża szansa, że tokeny DOT z czasem będą zyskiwały na wartości. Jeśli rzeczywiście tak będzie, zarobisz podwójnie. Z jednej strony zyskasz na rosnącym kursie kryptowaluty, a z drugiej na coraz bardziej wartościowych nagrodach za staking.

Po czwarte — pasywny zarobek (jak sama nazwa wskazuje) nie wymaga od ciebie podejmowania żadnych akcji na koncie inwestycyjnym (z ang. account actions). Po prostu wpłacasz tokeny do poola i zarabiasz.

Po piąte — podejmujesz mniejsze ryzyko w porównaniu do handlu kryptowalutami. Przy stakowaniu nie potrzebujesz wiedzy na temat giełdy ani nie ryzykujesz porażki na transakcjach. Możesz stracić tylko wtedy, gdy kurs DOT drastycznie spadnie.

 

 

Czy staking polkadot jest bezpieczny?

 

Staking polkadot jest bezpieczny, jeśli dołączysz do poola sprawdzonego pośrednika. Wtedy unikasz ryzyka oszustwa oraz slashingu, ponieważ całą pracę z siecią bierze na siebie dostawca usługi. Ty jedynie pobierasz platformę i zarabiasz.

Jednak weź pod uwagę, że wciąż istnieje ryzyko inwestycyjne, które wiąże się z kursem kryptowaluty. Jeśli cena DOT spadnie, twój kapitał straci część wartości.

 

 

Zalety i wady stakowania DOT

 

Wciąż zastanawiasz się, czy staking jest dla ciebie? W takim razie czytaj dalej. Poniżej przygotowaliśmy krótką listę zalet i wad (z ang. list of advantages and disadvantages) tego rozwiązania.

Zalety:

  • Potencjał dużego zwrotu z inwestycji;
  • Obiecujący token;
  • Algorytm PoS coraz popularniejszy;
  • Podobieństwo do dywidend z rynku akcji;
  • Łatwość obsługi (jeśli skorzystasz z usług pośrednika).

Wady:

  • Ryzyko inwestycyjne wciąż obecne;
  • Większa złożoność konsensusu NPoS względem tradycyjnych blockchainów.

 

Załóż Konto

 

 

Czym jest kalkulator stakingu?

 

Jak zapewne się domyślasz, kalkulator stakingu służy do wyliczenia potencjalnych zysków, które otrzymasz ze swojej inwestycji.

Aby wyliczenia były wiarygodne, pewne zmienne są zdefiniowane z góry. Zaś ty wskazujesz przede wszystkim, czy występujesz w roli nominatora, czy walidatora, a także jakie warunki panują w danym staking poolu.

W najprostszych kalkulatorach istnieje możliwość podania początkowego kapitału wyłącznie w EUR lub USD. Później oprogramowanie wylicza potencjalne zyski na bazie tych walut.

Nawet jeśli jakiś dostawca jasno podaje oprocentowanie roczne, dobrze zrobisz, jeśli i tak skorzystasz z kalkulatora i porównasz zyski z różnych platform.

Jednak pamiętaj, że wyliczone zyski nie są gwarantowane. Kurs DOT nieustannie się zmienia, co skutkuje również ciągłymi aktualizacjami przewidywanego pasywnego przychodu.

Sprawdź również, na czym polega LUNA staking!

 

 

Jak zacząć stakowanie? Poradnik krok po kroku

 

Dopiero zaczynasz przygodę z kryptowalutami i nie wiesz, jak je stakować? Bez obaw. Poniżej przygotowaliśmy dla ciebie kompleksowy poradnik, który przeprowadzi cię od rejestracji w Binance aż do uruchomienia stakingu.

Dlaczego Binance? Ponieważ jest najbardziej przystępnym dostawcą usług pasywnego zarabiania i oferuje wysoką stopę zwrotu.

 

 

Krok 1: Rejestracja

 

binance formularz kontaktowy Wejdź na oficjalną stronę Binance i kliknij przycisk “Sign up”. Przejdziesz do nowej zakładki, w której zobaczysz formularz rejestracyjny.

Składa się z 4 pól:

  • adres e-mail,
  • hasło,
  • kod polecenia (opcjonalne),
  • preferowana waluta konta (do wyboru EUR, GBP, USD, CAD).

Wypełnij je, a następnie potwierdź, że masz 18 lat i wyrażasz zgodę na regulamin i politykę prywatności Binance.

Na koniec kliknij przycisk “Create account”.

 

 

Krok 2: Weryfikacja konta

 

Jako że Binance jest legalnym dostawcą usług finansowych, przestrzega obowiązków, które nakłada na niego europejskie prawo. Jednym z tych obowiązków jest weryfikacja tożsamości klientów.

Aby ją przejść, w pierwszej kolejności odpowiedź na kilka pytań, które dotyczą twojego imienia i nazwiska, miejsca zamieszkania, itp. Następnie prześlij Binance skan dokumentu tożsamości, aby potwierdzić wprowadzone dane.

Po niedługim czasie twoje konto na platformie aktywuje się w pełni.

 

 

Krok 3: Depozyt

 

Zanim rozpoczniesz pasywne zarabianie, potrzebujesz kryptowalut, które możesz stakować. Dlatego w kolejnym kroku zasil swoje konto Binance.

Zrobisz to, gdy klikniesz przycisk “Deposit” na platformie i wybierzesz jedną z dostępnych metod transferu:

  • przelew bankowy,
  • karta kredytowa/debetowa,
  • przelew kryptowalut.

Jeżeli wybierzesz którąś z pierwszych dwóch opcji, będzie na ciebie jeszcze czekał wybór kryptowaluty, którą chcesz stakować. Kup ją bez prowizji poprzez Binance, aby rozpocząć pasywny zarobek.

W przypadku bezpośredniego przelewu tokenów z oczywistych względów nie musisz już tego robić.

 

 

Krok 4: Staking

 

Kiedy już dokonasz zakupu, rozpocznie się stakowanie. Platforma Binance każdego dnia będzie automatycznie zasilała twoje konto zyskami z oprocentowania, które razem z podstawowym kapitałem będą pracowały dalej.

Jest to metoda tzw. “procentu składanego”, czyli jeden z najskuteczniejszych sposobów na pasywne zarabianie.

Ponadto warto dodać, że w Binance nie ma żadnych ukrytych zobowiązań. Stakowanie nie wymaga od ciebie “zamrażania” kapitału na pewien okres i nie ma żadnych kar za wypłacenie tokenów w dowolnym momencie.

Jeżeli nie chcesz już stakować kryptowalut, w każdej chwili przelejesz je z Binance do prywatnego portfela.

 

Załóż Konto

 

 

Czy zyski ze stakingu podlegają opodatkowaniu?

 

Kwestia opodatkowania stakingu jest żywym dowodem na to, że rozwój technologii jest zawsze o krok przed prawodawcami. Trudno stwierdzić, czy władze naszego kraju w ogóle zajmowały się tym tematem.

Ogólnie rzecz biorąc rynek kryptowalut wciąż jest w dużej mierze nieuregulowany, a globalny sektor finansowy dopiero powoli uświadamia sobie, że da się na nim zarobić pieniądze.

Jednak nie oznacza to, że nie musisz rozliczać się z państwem. W Polsce obowiązuje podatek od zysków kapitałowych, który wynosi 19%. Dlatego jeśli wygenerujesz jakikolwiek zysk na giełdzie kryptowalut, uwzględnij go w rozliczeniu podatkowym.

Natomiast trudno ocenić, czy istnieje jakaś różnica między nagrodami ze stakowania, a zarobkiem wynikającym czysto ze zmian kursów. Prawdopodobnie podlega temu samemu podatkowi, ale nie jest to potwierdzone.

Dlatego jeśli nie masz pewności, skorzystaj z usług doradcy podatkowego. Inną możliwością jest skontaktowanie się bezpośrednio z Urzędem Skarbowym.

Tak czy inaczej nie radzimy zakładać, że zyski ze stakowania DOT ukryjesz przed władzami państwowymi. Jeśli chcesz uniknąć problemów z Urzędem Skarbowym, zachowaj uczciwość w swoich rozliczeniach podatkowych.

Mamy nadzieję, że z biegiem czasu powyższa kwestia się wyzjaśni. Precyzyjne prawo na pewno pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości podatników.

Szukasz alternatywnej inwestycji? Dowiedz się więcej na temat stakingu ADA!

 

 

Podsumowanie

 

Mimo że stakowanie polkadot (z racji podziału na nominatorów i walidatorów) jest bardziej skomplikowane w porównaniu do innych algorytmów PoS, dzięki dostawcom usług stakowania rozpoczniesz pasywny zarobek w bardzo prosty sposób.

Weź też pod uwagę, że zysk różni się w zależności od tego, jakiego pośrednika wybierzesz. Dlatego dobrze sprawdź oferty obecnych na rynku firm, aby wybrać najlepszą.

Tym bardziej, że nie każda z nich umożliwia stakowanie DOT. Jeżeli nie przeszkadza ci zarabianie na innych kryptowalutach, polecamy usługi Binance — wyjątkowo przystępnej platformy, która dodatkowo oferuje dużą stopę zwrotu. Natomiast jeśli zależy ci konkretnie na DOT, stakowanie rozpoczniesz w prosty sposób na Crypto.com.

 

Załóż Konto

 

 

FAQ — Najczęściej zadawane pytania

 

Co to jest staking pool?
W sieci DOT staking pool pełni bardzo ważną rolę. Dzięki niemu grupa walidatorów łączy swoje siły, dzięki czemu zwiększa prawdopodobieństwo zdobycia nagrody za staking. Jednak to samo mogą zrobić nominatorzy. Dlatego gdy wybierasz pośrednika, zwróć uwagę, jakim sposobem stakowania się posługuje.
Czy mogę przesłać moje tokeny DOT z jednego poola do innego?
Tak, możesz przesłać tokeny DOT z jednego poola do innego. Jakby nie było, kryptowaluta należy do ciebie i zrobisz z nią, co zechcesz. Jednak weź pod uwagę, że wśród warunków korzystania z poola danego dostawcy może znajdować się konieczność “zamrożenia” kapitału na jakiś czas. Dlatego przed wyborem miejsca do stakowania dokładnie zapoznaj się z zasadami.
Czy warto stakować polkadot?
Warto stakować polkadot, jeśli uważasz, że kryptowaluta ma potencjał inwestycyjny. Gdy jej wartość będzie wzrastała, zarobisz podwójnie. Z jednej strony nagrody ze stakingu będą miały większą wartość, a z drugiej twoje tokeny staną się coraz cenniejsze.