Głównym zarzutem wobec Bitcoina oraz innych kryptowalut jest ich energożerność. Kopanie BTC zużywa około 140 TWh. To równowartość rocznego zapotrzebowania na energię średniego europejskiego państwa. Dla porównania, roczne zużycie energii elektrycznej w Polsce to około 170 TWh.

Rozwiązaniem tego problemu ma być Pi Coin. Nowość na rynku kryptowalut. Kryptowaluta przyjazna środowisku, którą można wydobywać na telefonie. Bez potrzeby kupowania drogiego sprzętu i zużywania ogromnych zasobów energii. Dla dużej liczby użytkowników kryptowalut projekt wydaje się atrakcyjny.

Czy tak jest rzeczywiście? Czy Pi przeniesie wydobywanie kryptowalut na inny poziom? Czytaj dalej – dowiesz się więcej o kryptowalucie oraz Pi network. Sprawdzisz, czy warto inwestować w projekt oraz czy da się kupić kryptowalutę Pi u brokerów.

 

 

Pi Coin – podstawowe informacje

 

Logo Pi Coin Pi Coin to nowa waluta na rynku kryptowalut. Stworzyli ją absolwenci Uniwersytetu Stanforda, jednej z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie.

Pi ma popularyzować wydobywanie kryptowalut za pomocą aplikacji mobilnej i sprawić, że będzie szybkie i możliwe dla każdego.

Sprawdziliśmy, co się za tym kryje i jakie powody przemawiają za potencjalnym zakupem Pi Coin.

Ponadto przeanalizowaliśmy, czy Pi Coin jest już dostępny w handlu, jak wyglądają prognozy cenowe i czy Pi jest kryptowalutą wartą zainteresowania inwestorów.

Na koniec omówimy sposób zakupu coina i pokażemy ciekawe alternatywy dla Pi Coin.

 

Kup Pi Coin

 

 

Co kryje się za siecią Pi?

 

Twórcy stojący za Pi network chcą uczynić wydobycie kryptowalut łatwym i dostępnym z każdego miejsca na świecie. Umożliwiają więc swojej społeczności generowanie Pi coins za pośrednictwem aplikacji.

Wizja twórców, aby stworzyć nową kryptowalutę i udostępnić ją każdemu na świecie, brzmi obiecująco. Co więcej, Pi ma być krypto przyjaznym środowisku i stać się odpowiedzią na zasobożerne wydobywanie np. Bitcoina.

W tym celu powstanie zdecentralizowany blockchain z rynkiem P2P i inteligentnymi kontraktami opartymi na protokole Stellar Consensus Protocol (SCP).

 

Strona główna Pi Coin

 

To nowatorskie rozwiązanie. Działa inaczej niż Bitcoin bazujący na protokole Proof of work. W protokole Stellar Consensus Protocol węzły tworzą rozproszony rejestr. W nim zatwierdzane są transakcje. Węzły łączą się w grupy 3-5 zaufanych osób. Są one znane innym użytkownikom.

Kręgi łączą się ze sobą w globalną sieć zaufania. Sieć dba o bezpieczeństwo transakcji. Zatwierdzenie transakcji we wspólnym rejestrze jest możliwe tylko wtedy, gdy węzły Pi je potwierdzą.

 

 

Halving Pi

 

Nagrody za wydobywanie Pi coin, podobnie jak w przypadku Bitcoina, są regularnie zmniejszane o połowę. Ma to uczynić kryptowalutę Pi rzadszą i zwiększyć jej wartość. Ten proces nosi nazwę halvingu. Do tej pory odbyły się trzy halvingi, gdy liczba użytkowników wzrosła do zamierzonego poziomu.

Pierwszy raz wskaźnik wydobycia Pi Coin został zmniejszony o połowę przy pułapie 100 000 aktywnych użytkowników. Następne zmniejszenie o połowę miało miejsce przy 1 mln i przy 10 mln użytkowników.

Szybkość wydobycia spada stopniowo wraz ze zwiększaniem się liczby górników. Halving ma postępować do zera, co nastąpi przy miliardzie użytkowników.

Stawki za wydobycie:

 • 1.6 ?/h: stawka początkowa,
 • 0,8 ?/h: przy 100 000 aktywnych użytkowników sieci pi,
 • 0,4 ?/h: z 1 mln aktywnych użytkowników sieci pi,
 • 0.2 ?/h: z 10 milionami aktywnych użytkowników.

 

Kup Pi Coin

 

 

Fakty na temat kryptowaluty Pi

 

Twórcy: Dr. Nicolas Kokkalis (Stanford PhD), dr Chengdiao Fan (doktor Stanford
Cel projektu Pi Coin: łatwe wydobywanie kryptowalut za pomocą aplikacji
Start etapu 1: 14.03.2019 (Dzień Pi)
Rozpoczęcie etapu 2: kwiecień 2020 r.
Początek 3 fazy: data wciąż nieznana
Baza aktywnych użytkowników Pi Coin: ponad 30 mln

 

Kup Pi Coin

 

 

Jak działa Pi Coin?

 

Pi Coin aplikacja mobilna Struktura sieci Pi network przypomina nieco schemat kuli śnieżnej lub piramidy wykorzystywany w marketingu wielopoziomowym.

Firma i twórcy projektu zaprzeczają i przekonują, że program jest bezpieczny.

Dlaczego pojawiają się wątpliwości? To głównie kwestia sposobu dołączania do projektu. Zarejestrujesz się w sieci Pi tylko po otrzymaniu zapraszenia i nazwiska osoby, która zaprosiła Cię do sieci.

Wiele osób widzi w tym procesie podobieństwa do klasycznej piramidy finansowej.

Po udanej rejestracji możesz rozpocząć wydobywanie Pi Coin. Co 24 godziny musisz ponownie aktywować wydobycie w aplikacji. Zrobisz to bardzo łatwo za pomocą jednego kliknięcia.

W międzyczasie możesz korzystać z telefonu komórkowego jak zwykle. Wydobywanie kryptowaluty odbywa się w tle.

Aby zwiększyć wskaźnik wydobycia, wysyłaj i publikuj linki zapraszające oraz buduj zespół wydobywczy. Podobnie jak w systemach marketingu wielopoziomowego, górnicy z dużym zespołem mają również najwyższe wskaźniki wydobycia.

Dodatkowy przyrost zysków ma miejsce, gdy nominujesz osoby, które uważasz za szczególnie godne zaufania. Powstaje baza użytkowników, a ci, którzy zgromadzą większą grupę, mogą zarobić więcej.

 

 

Kryptowaluta Pi a rola użytkowników sieci Pi

 

Kryptowaluta Pi to ekosystem opierający się na kilku rodzajach funkcji pełnionych przez użytkowników. Członkowie projektu dzielą się na:

 • pionierów, czyli osoby, które pobrały aplikację mobilną i codziennie logują się do niej, aby wydobywać coiny,
 • ambasadorów, czyli osoby zachęcające innych, aby stali się członkami Pi Network,
 • węzły, czyli użytkowników korzystających z aplikacji i uruchamiających oprogramowanie sieci na swoim urządzeniu.

Głównie druga grupa członków Pi network wzbudza kontrowersje. Działalność tych osób powoduje oskarżenia o stosowanie nieuczciwych praktyk znanych z piramid finansowych, czyli z marketingu wielopoziomowego.

Oskarżenia wydają się o tyle sensowne, że nadal nie da się wymienić coinów na waluty fiat ani sprzedać ich na żadnej giełdzie kryptowalut. Twórcy projektu twierdzą jednak, że nie ma powodów do obaw i sieć Pi jest bezpieczna.

 

Kup Pi Coin

 

 

Jakie argumenty przemawiają za zakupem Pi Coin?

 

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem wydobywania kryptowaluty Pi? Wciąż nie wiesz, czy warto? W skrócie podsumowaliśmy to, co przemawia za Pi jako za nową kryptowalutą z potencjałem:

 • Pi network pozwala użytkownikom we wszystkich zakątkach świata wydobywać Pi Coins za pośrednictwem aplikacji mobilnej,
 • projekt oparty jest na numerze ?,
 • kurs wydobycia monety Pi jest regularnie zmniejszany o połowę, aby uczynić monetę rzadszą i zwiększyć jej wartość,
 • obecnie trwa faza testowa, nie możesz jeszcze handlować ani wymieniać Pi Coin na giełdach kryptowalut,
 • nie ma jeszcze daty premiery w głównej sieci,
 • Pi network bazuje na sieciach osobistych.

 

 

Prognozy cenowe dla tokena Pi

 

Wartość Pi Coin nie została jeszcze określona. Ma to nastąpić wraz z rozpoczęciem fazy 3 w sieci głównej. Data ta zależy od postępu fazy testowej i późniejszego notowania na głównych giełdach kryptowalut.

Według prognoz, cena początkowa Pi Coin będzie w dużej mierze zależała od liczby użytkowników i giełd, które zaakceptują Pi Coin. Nie spodziewamy się jednak wysokiej ceny początkowej. Większość nowych projektów startuje z dość niskimi notowaniami.

W tej chwili nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak będzie kształtowała się cena Pi Coin w dłuższej perspektywie. Cena wywoławcza jest trudna do oszacowania.

Zasadniczo kryptowaluty są bardzo zmienne i stanowią ryzykowną inwestycję. Trudno przewidzieć losy projektu, szczególnie że nie jest jeszcze notowany na żadnej giełdzie.

 

Kup Pi Coin

 

 

Gdzie można kupić Pi Coin?

 

Coina nie znajdziesz na żadnej platformie handlowej. Kapitalizacja rynkowa wynosi 0. Obecnie handel i wymiana Pi Coin jest niedostępna. To pewna forma ochrony przed gromadzeniem coinów na fałszywych kontach.

Zapobiega nieuczciwym transakcjom.

Jako użytkownik, który wydobył już Pi Coin, sprzedasz monety lub wymienisz je na inne coiny dopiero w końcowej fazie wraz z uruchomieniem na mainnecie. Mainnet to główna sieć, w której działa projekt blockchain po zakończeniu testów. Nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

Wraz z wprowadzeniem opcji handlu i wymiany Pi Coin, popyt przypuszczalnie wzrośnie, przynajmniej na pewien czas. Z pewnością więc wiele uznanych giełd, w tym Binance, wkrótce wprowadzi do ofert Pi Coin.

Nie wiesz, jak dokonać zakupu kryptowaluty Pi? Sprawdź poradnik na przykładzie platformy Binance.

 

Załóż Konto

 

 

Kupuj kryptowaluty Binance – przewodnik krok po kroku

 

Kupuj kryptowaluty na uznanych platformach handlowych. Binance to sprawdzona witryna. Oferuje intuicyjny interfejs użytkownika i łatwy proces handlu różnymi walutami.

 

 

Krok 1: zarejestruj się w Binance

 

Aby móc handlować w Binance, najpierw zarejestruj się. Do stworzenia konta potrzebujesz ważnego adresu e-mail i bezpiecznego hasła.

 

binance formularz kontaktowy

 

Po wpisaniu danych i zaakceptowaniu regulaminu otrzymasz maila z prośbą o weryfikację adresu e-mail. Na podany adres przyjdzie link. Po kliknięciu w przycisk [Verify my email address] potwierdzisz rejestrację.

Teraz masz dostęp do konta. Uzupełnij dane. Binance potrzebuje imienia, płci, wieku i daty urodzenia. Są to podstawowe dane, które musisz podać, aby móc handlować.

Następnie odpowiesz na kilka pytań dotyczących Twoich wcześniejszych doświadczeń handlowych.

 

 

Krok 2: wpłata pieniędzy i zasilenie konta

 

Aby móc kupować kryptowaluty, najpierw wpłać środki na rachunek.

 

Zrobisz to na różne sposoby. Wśród metod płatności jest przelew bankowy oraz system PayPal.

 

 

Krok 3: zakup kryptowaluty – pi oraz inne kryptowaluty

 

Teraz kliknij w pole wyszukiwania na koncie i wpisz produkt finansowy, którym chcesz handlować. W naszym przykładzie wybieramy Bitcoina.

Po prawej stronie pojawi się okno. W tym miejscu dokonasz wszystkich pożądanych ustawień. Kliknij na „Kup”, aby potwierdzić zakup.

 

Załóż Konto

 

 

Wartość kryptowaluty Pi

 

Projekt znajduje się w fazie testowej. Nie został jeszcze uruchomiony na mainnecie. Z tego powodu Pi Coin nie ma na razie żadnej wartości pieniężnej. Pomimo braku wartości w fiat, kryptowaluta Pi Coin może jednak już teraz pochwalić się pewnymi sukcesami.

 • Marzec 2019: tzw. Pi Day w dniu 14.03.2019 to rozpoczęcie 1 etapu projektu. Darmowa aplikacja górnicza została udostępniona użytkownikom.
 • Czerwiec 2019: Sieć Pi zdobyła ponad 100 tys. aktywnych użytkowników.
 • Kwiecień 2020: Pi Coin został uruchomiony w sieci testowej. Handel nie jest jeszcze możliwy i wartość Pi nie została na razie ustalona. Kryptowaluta Pi nie jest dostępna na żadnej giełdzie kryptowalut. Sieć Pi ma obecnie ponad 3,5 mln aktywnych użytkowników. Dostępna jest wersja testowa Pi Node Desktop.
 • Marzec 2021: Pi Network osiąga bazę 14 milionów aktywnych użytkowników.

 

 

Czy to oszustwo? Czy kryptowaluta Pi Coin jest legalna?

 

Stwierdzenie, że waluta jest oszustwem lub nieprawdziwym środkiem płatniczym przed jej wprowadzeniem na rynek jest prawie niemożliwe.

Ocenę opieramy o własne analizy i doświadczenia. Bierzemy też pod uwagę wnioski innych osób, które zetknęły się z nową kryptowalutą.

Doświadczenia użytkowników z Pi Coin są bardzo różne. Niektórzy twierdzą, na podstawie niewielu informacji o zabezpieczeniach, że jest to projekt nieudany. Inni są entuzjastami sieci Pi i aktywnie korzystają z aplikacji do wydobywania Pi.

Niektórzy użytkownicy już zbadali projekt i doszli do podobnych wniosków jak my. Skojarzenie z kulą śnieżną niepokoi część inwestorów.

 

Pi Coin cechy

 

Schemat tworzenia zespołów wydobywczych poprzez rekomendacje i linki zapraszające przywodzi na myśl marketing wielopoziomowy. Do tego im większy zespół, tym większy udział monet, które ten zespół może wygenerować.

Na szczycie znajduje się pionier, który z kolei rekrutuje innych do swojego zespołu i uczestniczy w ich działaniach górniczych.

Ponadto nadal nie ma aktywnego blockchaina ani tokenów do handlu. Brak też szerszych informacji o technologii i dalszych projektach.

Jeśli jesteś zainteresowany projektem, zalecamy, abyś poczekał przed zainwestowaniem w Pi Coin do zakończenia fazy testowej. Na razie wybierz inne monety, które są przedmiotem obrotu na giełdach lub u brokerów.

 

Kup Pi Coin

 

 

Najlepsze alternatywy dla Pi Coin

 

Szukasz coinów, które można łatwo wydobyć za pomocą smartfona? Pi Network to nie jedyny taki projekt. UPlexa i Elektroneum również wykorzystują aplikacje mobilne do wydobywania monet kryptowalutowych. To programy lepiej znane, istniejące od pewnego czasu i notowane na giełdach.

Poniżej znajdziesz najpopularniejsze kryptowaluty o ugruntowanej pozycji, odpowiednie do inwestowania i tradingu.

 

 

Kupuj kryptowaluty bezpiecznie: najlepsze platformy

 

Kupuj kryptowaluty na uznanych giełdach lub u sprawdzonych brokerów internetowych. Sprawdzaj opinie i ofertę przed rozpoczęciem współpracy. Decydujące znaczenie mają Twoje własne preferencje handlowe.

Obecnie Pi coin nie jest dostępny na żadnej z wymienionych platform. Gdy już się pojawi, u tych brokerów kupisz kryptowalutę na najlepszych warunkach.

Dowiedz się, jaka jest najlepsza giełda kryptowalut!

Binance

logo-giełdy-binance-czarno-pomarańczowe-napis-nazwa-giełdy

Binance to największa giełda kryptowalut na świecie, która działa w branży od 2017 roku. Wyróżnia się obszerną ofertą ponad 500 kryptowalut i zaawansowaną platformą handlową, która umożliwia dokładną analizę techniczną.

Jednak jest też coś dla początkujących, którzy mogą skorzystać z intuicyjnego interfejsu zakupowego.

Co więcej, opłaty handlowe (maker/taker) należą do najniższych w branży, bowiem nie przekraczają 0,1%.

Plusy:

 • Dostęp do szerokiej gamy kryptowalut (ponad 500),
 • Wysoka płynność większości rynków,
 • Niskie opłaty transakcyjne (z dodatkowymi zniżkami dla posiadaczy BNB),
 • Zaawansowana platforma handlowa dla doświadczonych użytkowników,
 • Prosty interfejs zakupowy dla początkujących,
 • Wiele dodatkowych funkcji Web3.

Minusy:

 

 • Problemy regulacyjne w niektórych krajach.

 

Załóż Konto

 

Libertex

 

 

Libertex logotyp

 

Firma ma ponad 20 lat doświadczenia w branży. Pozwala handlować kryptowalutami oraz innymi instrumentami finansowymi. Dostępne są kontrakty CFD.

Skorzystasz z jednej z trzech platform handlowych. Dostępna jest platforma autorska, a także MetaTrader 4 oraz MetaTrader 5.

Podczas handlu obowiązują prowizje od transakcji, nie ma natomiast spreadów.

Plusy:

 • ponad 20 lat doświadczenia,
 • brak spreadów – tylko prowizje od transakcji,
 • ponad 350 aktywów: pary walutowe, kryptowaluty oraz inne,
 • kilka platform do wyboru, w tym MetaTrader 4 i MetaTrader 5,
 • narzędzia do analizy,
 • nadzór finansowy CySEC.

Minusy:

 • handel tylko kontraktami CFD.

 

Załóż Konto

 

 

Pi Coin – plusy i minusy

 

Plusy:

 • nowa kryptowaluta z obiecującą perspektywą,
 • możliwość skorzystania z niskiej ceny wyjściowej.

Minusy:

 • struktura przypomina system kuli śnieżnej,
 • mało dostępnych informacji na temat bezpieczeństwa,
 • nieznani twórcy projektu,
 • nie istnieje jeszcze żaden blockchain (choć ma powstać blockchain na bazie Stellar Consensus Protocol SCP),
 • duża konkurencja na giełdach dla nowych kryptowalut.

 

Załóż Konto

 

 

Czy Pi osiągnie sukces?

Pi jako altcoin mocno różni się od Bitcoina. Inna jest budowa sieci, maksymalna podaż czy użyteczność. Bitcoin powstał jako nowoczesny system gotówkowy. Budowa sieci na bazie publicznych łańcuchów bloków zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.

Ograniczona podaż BTC zwiększa jego wartość i czyni go towarem rzadkim. Długoterminowi inwestorzy chętnie wybierają bitcoina.

Sieć Pi nie ma wszystkich tych cech. Mimo to fani wskazują na inne obiecujące aspekty, w tym smart kontrakty i łatwość wydobycia – nawet przez telefony komórkowe.

Program jest wciąż w fazie testowej. O jego popularności świadczy rzesza użytkowników i fanów w mediach społecznościowych.

 

Wnioski z naszego doświadczenia z Pi network

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem Pi Coin, będziesz w tej chwili zawiedziony. Projekt jest wciąż w fazie testowej. Handel lub wymiana Pi Coin będzie możliwa dopiero po uruchomieniu projektu w głównej sieci.

Data premiery Pi Coin nie jest jeszcze znana. Nie wiadomo również, czy moneta będzie w ogóle akceptowana na giełdach.

Wyjściowa cena kryptowaluty, która w dużej mierze zależy od wielkości społeczności, także nie jest jeszcze znana. Ponadto wciąż nie ma blockchaina oraz informacji o systemach bezpieczeństwa. Cały projekt przypomina wątpliwą piramidę finansową.

W tym momencie nie możemy dać wyraźnej rekomendacji kupna dla Pi Coin. Przyszłość kryptowaluty Pi jest nieznana. Lepiej zainteresować się innymi coinami i projektami, które wydają nam się bardziej wiarygodne. Nie inwestuj pieniędzy w niepewne programy.

 

Kup Pi Coin

 

 

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czym jest Pi Coin?
Pi Coin to kryptowaluta sieci Pi, która została uruchomiona w 2019 roku przez absolwentów Stanforda.
Gdzie można kupić Pi Coin?
W tej chwili Pi Coin nie jest jeszcze dostępny do zakupu. Projekt jest w fazie 2 – testowej. Pi Coin można obecnie jedynie wydobywać.
Jak kształtuje się cena Pi Coin?
Moneta nie została jeszcze dopuszczona do obrotu, a jej równowartość w walutach fiat również nie jest znana.
Czy Pi Coin to wiarygodny projekt waluty cyfrowej?
Projekt jest bardzo podobny do wątpliwych piramid finansowych lub schematów Ponzi. Aby ostatecznie ocenić program Pi Coin, poczekamy na jego premierę.
Czy Pi Coin można handlować jako CFD?
Na razie nie ma możliwości handlu Pi Coin ani w formie CFD, ani fizycznego coina.