Akcje to jeden z najstarszych sposobów inwestowania na giełdzie, ale wciąż bardzo popularny. Wybierają je zarówno inwestorzy znajdujący się na początku swojej kariery giełdowej, jak i ci bardziej zaawansowani. Nie powinno cię to dziwić.

Akcje cechują się bowiem bardzo wysoką stopą zwrotu w porównaniu do ryzyka, jakie podejmuje inwestor. Przynoszą dużo większe zyski w porównaniu do popularnych stóp procentowych, a nie są tak ryzykowne jak np. inwestycje w nieruchomości czy fundusze hedgingowe. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób rozpocząć swoją przygodę z akcjami, jesteś w dobrym miejscu.

W tym artykule odpowiemy na pytanie: „jak kupić akcje?”, czyli za pomocą jakiego brokera wejść na rynek oraz w jakie spółki inwestować. Jeśli jesteś na początku swojej drogi, te informacje na pewno ci się przydadzą. Jeśli zaś dobrze rozeznajesz się w temacie, też znajdziesz w tekście coś ciekawego.

 

Jak zacząć kupować akcje w trzech szybkich krokach?

1. Zarejestruj się na platformie tradingowej

 

aplikacja do zakupu bitcoinów na apple i android

 

Aby założyć konto, wystarczy wejść na stronę wybranej platformy, np. eToro i kliknąć przycisk rejestracji. Dalej postępujemy zgodnie z informacjami na ekranie.

2. Wpłać pierwszy depozyt

 

zasil konto etoro

 

Kolejnym krokiem jest wpłacenie depozytu. W przypadku eToro niezbędne minimum wynosi 200 EUR i właśnie tyle potrzebujesz, żeby zacząć inwestować.

 

Załóż Konto

3. Konto demo i handel na żywo

 

btc zakup

 

Jeszcze przed pierwszą wpłatą możesz sprawdzić konto demo. Po wpłacie wszystko jest gotowe do zakupu kryptowalut.

 

Jaka jest różnica między akcjami a kontraktami CFD?

 

Akcje i kontrakty CFD (kontrakty na różnicę kursową) różnią się w kilku zasadniczych kwestiach. Pierwszą i najważniejszą z nich jest fakt, że kupując akcje, stajesz się ich właścicielem.

W przypadku CFD trading jedynie spekulujesz na temat tego, czy ceny akcji spadną, czy wzrosną, i obstawiasz swoje przewidywania. Nie stajesz się faktycznym właścicielem akcji, tylko operujesz na tzw. instrumentach pochodnych.

Bycie właścicielem akcji daje ci kilka dodatkowych praw dotyczących spółki. Masz prawo brać udział w zjazdach akcjonariuszy i możesz zabierać głos w sprawie decyzji korporacyjnych. Ponadto przysługuje ci część wartości spółki, jeśli ta zostałaby z jakiegoś powodu rozwiązana.

W przypadku CFD trading nie masz dostępu do żadnej z tych rzeczy. W obydwu przypadkach masz jednak prawo do dywidendy, o czym warto pamiętać.

Plusem CFD jest natomiast to, że pozwala na dużo większe zarobki przy mniejszej inwestycji. Jest to możliwe właśnie dzięki dźwigni finansowej, o której już wspominaliśmy. Wiedz jednak, że potencjał większego zysku wiąże się ściśle z możliwością dużo większej straty.

 

 

Gra na giełdzie dla początkujących — jak zacząć?

 

Aby rozpocząć swoją przygodę z grą na giełdzie, najpierw musisz zdecydować się na brokera, który spełni twoje oczekiwania. Jeśli twój wybór padł na eToro, przyswojenie sobie podstaw będzie o wiele bardziej ułatwione z powodu intuicyjnego interfejsu i różnych form pomocy dla początkujących. Ale nie jest to jedyna opcja, więc poświęć trochę czasu aby rozejrzeć się po ofertach brokerów.

Gdy sprawy techniczne masz już za sobą, możesz przejść do faktycznej nauki gry na giełdzie. Żeby być w tym dobrym, połącz wiedzę teoretyczną z praktycznym doświadczeniem.

 

Naucz się jak działa rynek

 

Akcje są aktywami, których cena jest uzależniona od bardzo wielu czynników. Niezależnie od tego, czy stawiasz na surowiec taki jak złoto, czy zastanawiasz się, jak kupić akcje przynoszące największe zyski — musisz brać pod uwagę to, co dzieje się poza giełdą.wahania kursów kryptowalut robot forex zapewnia właściwe decyzje inwestycyjne

Wartość danej spółki lub firmy wzrasta albo spada przez wydarzenia polityczne, decyzje podejmowane przez zarząd i inne wydarzenia rynkowe. Nie zawsze można je przewidzieć, więc miej to na uwadze podczas inwestycji.

Tym, co możesz zrobić ty, jest bycie na bieżąco z informacjami ze świata geopolitycznego i finansowego. Śledzenie wydarzeń na pewno pozwoli ci bardziej świadomie podejmować giełdowe decyzje i uchroni przed błędami, które popełniają nowicjusze. Jednak — jak pisaliśmy — ryzyko zawsze istnieje.

Możesz też skorzystać z doświadczenia innych traderów, ponieważ eToro to nie tylko platforma inwestycyjna. Brokera bez problemu można nazwać giełdowym Facebookiem z racji tego, że jest również narzędziem socjalnym dla wszystkich inwestorów i pozwala im się ze sobą kontaktować. Dzięki temu masz szansę wymienić się doświadczeniami albo poszukać porad ludzi z większym stażem niż twój.

Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby naśladować ruchy inwestorów, którzy odnoszą sukcesy. Broker eToro daje taką opcję. Nazywa się ona copy tradingiem.

 

Wybierz swoją strategię inwestycyjną

 

Zadając sobie pytanie: „jak kupić akcje?”, zastanów się także nad obraniem odpowiedniej strategii inwestycyjnej.

Wybierz taką, która najbardziej odpowiada twoim oczekiwaniom i nie przekracza twojej granicy ryzyka. Masz do wyboru co najmniej kilka podstawowych sposobów grania na giełdzie.

 

 • Akcje dochodowe (blue chip)

 

Blue chip to akcje bardzo dobrze znanych i stabilnie rozwijających się przedsiębiorstw. Kupowanie ich może nie przynosi bardzo dużych zysków naraz, ale możesz z wysokim prawdopodobieństwem podejrzewać stabilny zarobek na przeciągu lat.

To najbezpieczniejszy sposób inwestowania, ponieważ firmy regularnie wypłacają dywidendy swoim akcjonariuszom. Jeśli myślisz o długoterminowych inwestycjach, to blue chip będzie dla ciebie.

 

 • Wartościowe akcje (value stock)

 

Value stock to termin określający akcje, które w danym momencie są sprzedawane za niższą cenę niż wynosi ich rzeczywista wartość.

Są to aktywa bardzo pożądane przez inwestorów ze względu na stosunek ceny do przychodu, ale aby je odnajdywać, wymagana jest już pewna świadomość rynku. Przy value stock usisz bardziej pilnować tego, co dzieje się na giełdzie, inaczej niż w przypadku akcji blue chip.

 

 • Akcje wzrostowe (growth stock)

 

Akcje wzrostowe dotyczą tych firm, które odnotowują dużo wyższe wzrosty niż konkurencja lub większość giełdy. Są to firmy rozwijające się, które wolą inwestować zarobki w dalsze poszerzanie swoich horyzontów, niż np. w wypłacanie dywidend.

Posiadają one jednak bardzo wysoki stosunek ceny do generowanych zysków, co kusi inwestorów. Są to akcje bardziej ryzykowne niż dwie poprzednie propozycje, ale mogą przynieść dużo większy zarobek w krótszym czasie.

 

 • Inne rodzaje akcji

 

To oczywiście nie wszystkie rodzaje akcji, w które możesz inwestować. Wymieniliśmy tylko najpopularniejsze, od których warto zaczynać swoją przygodę z giełdą. Aby bardziej zagłębić się w temat, zdobądź większe doświadczenie. Inaczej możesz narazić się na niepotrzebne straty.

 

 

Jak kupić akcje przy pomocy platformy? Krok po kroku

 

Kupowanie akcji za pomocą eToro jest wyjątkowo proste i nie powinno sprawić problemu nawet największym żółtodziobom.

 

Krok 1: Wybór akcji

 

Wejdź w zakładkę „rynki handlowe”, potem „akcje” i „przemysł”. Tutaj masz możliwość wyboru różnych gałęzi przemysłu, np. surowców. Wybierz ten, który najbardziej ci odpowiada.

Zostanie ci wyświetlona lista wszystkich akcji spółek dostępnych na eToro. Przy każdej z nich masz podgląd aktualnej ceny i jak zmieniła się w przeciągu ostatniej doby.

 

eToro podgląd dostępnych rynków trading

 

Wyobraźmy sobie, że chcesz kupić akcje spółki Apple. W tym celu klikasz w APPL (taki Apple ma symbol na giełdzie) i przechodzisz do osobnej zakładki. Najpierw zostaną wyświetlone wszystkie najważniejsze wiadomości dotyczące firmy. Znajdziesz tu komentarze na temat spółki, jakie działania podjęła itp.

Jeśli klikniesz przycisk „wykres”, zostanie wyświetlony wzrost i spadek cen spółki na przestrzeni ostatniego roku. Przedział czasowy możesz w prosty sposób zmieniać.

 

Krok 2: Zakup akcji

 

Aby kupić akcje, kliknij „inwestuj”. Otworzy się dodatkowe okienko, w którym możesz ustalić wysokość inwestycji (minimum 50 EUR). Możesz w nim również ustalić, kiedy akcje mają zostać sprzedane — gdy straty osiągną wybrany przez ciebie poziom (stop loss) albo gdy zyskasz pożądaną sumę (profit).

 

Akcje kupno wykres eToro

 

Możesz tutaj również wybrać wysokość dźwigni, na której chcesz grać. Wiedz jednak, że jakakolwiek wartość inna niż x1 będzie skutkowała kupieniem kontraktu CFD, a nie akcji.

Nie wiesz, jaka jest różnica? Zaraz wyjaśnimy.

 

Krok 3: Potwierdzenie zakupu akcji

 

Kiedy wszystko już ustalisz, możesz potwierdzić kupno akcji. Gotowe. Właśnie stałeś się posiadaczem swoich pierwszych akcji. Gratulacje!

 

Zacznij kupować akcje

 

 

 

Czym są akcje, czym dywidendy — różnice

 

Akcje spółki a dywidendy to dwa zupełnie różne pojęcia.

O akcjach mówimy wtedy, kiedy mamy na myśli jednostkę własności przedsiębiorstwa. Firmy sprzedają swoje akcje po to, aby uzyskać większy kapitał do przyszłych inwestycji lub rozwoju. Ty, jako akcjonariusz, stajesz się częściowym właścicielem przedsiębiorstwa i przysługują ci różne prawa — w tym prawo do dywidendy.

Dywidenda jest rodzajem aktywów, które są wypłacane akcjonariuszom w przypadku spółek handlowych i tych notowanych na giełdzie. Początki inwestowania opierały się właśnie na tym, że inwestorzy wykupowali akcje, aby mieć udział w zyskach przedsiębiorstwa. Dzisiaj inwestowanie jest bardziej zróżnicowane, ale dywidendy jak najbardziej pozostały i można na nich zarabiać.

Musisz jednak wiedzieć, że wypłata tych aktywów osłabia pozycję przedsiębiorstwa, przez co może odnotowywać spadki. Dużym, rentownym spółkom to nie przeszkadza, ale nie każda firma decyduje się na wypłatę tego typu świadczeń.

 

 

Czy warto inwestować w akcje na giełdzie? Poznaj nasze opinie

 

Mimo że wielu ludzi uważa inwestowanie na giełdzie za zbyt ryzykowne przedsięwzięcie, to jednak niezliczona ilość inwestorów podejmuje próby. Część z nich zarabia, część przegrywa, ale żaden nie zraża się do samego inwestowania. To dlatego, że kupowanie akcji ma wiele plusów, których nie uświadczysz w innych metodach generowania przychodu.

 

 • Masz pełną kontrolę nad inwestycjami

 

W przypadku giełdy zachowujesz całkowitą władzę nad tym, jak wyglądają twoje inwestycje i w co lokujesz pieniądze. Ponadto masz ogromny wybór taktyk i sposobów inwestowania, które możesz wybrać.

Same akcje dzielą się na co najmniej kilka rodzajów (z których trzy wymieniliśmy wcześniej). Oprócz nich masz także dostęp do obligacji, ETF-ów oraz bardziej zaawansowanych kontraktów terminowych czy instrumentów pochodnych.

Wszystko to stoi przed tobą otworem w każdym miejscu na świecie. Zadba o to broker, z którego zdecydujesz się skorzystać. Prosty dostęp do inwestycji i pełna kontrola nad własnymi środkami jest pierwszą rzeczą, która przyciąga ludzi do gry na giełdzie.

 

 • Możesz szybciej i więcej zyskać

 

Giełda to rzeczywiście miejsce zwiększonego ryzyka, ale również dużo pokaźniejszych zysków. Pierwsze możesz ograniczać dzięki ostrożnej grze, a drugie maksymalizować zdobytym doświadczeniem.

Nie ma drugiej metody inwestycyjnej, która byłaby w stanie dostarczyć ci tak dużych zysków w tak krótkim czasie. Na giełdzie wszystko zależy od obranej przez ciebie taktyki i odrobiny szczęścia.

 

 • Jesteś współwłaścicielem przedsiębiorstw

 

Jako inwestor przekazujesz przedsiębiorstwu własne środki, które zostaną wykorzystane do jego dalszego rozwoju. W zamian za to otrzymujesz część udziałów w firmie, czyli akcje. W pewnym sensie przyczyniasz się do sukcesu firmy, ponieważ twoje pieniądze zapewniają jej dalsze prosperowanie.

Jako inwestor możesz poczuć niemałą satysfakcję, jeśli zauważysz potencjał jakiegoś przedsiębiorstwa i zaufasz mu jeszcze zanim osiągnie sukces na giełdzie. Oczywiście poza zadowoleniem otrzymasz z tego tytułu odpowiednie wynagrodzenie.

 

 

Jak sprzedać akcje?

 

Wiedza o tym, jak kupić akcje, nie wystarczy do zarabiania. Musisz jeszcze wiedzieć, kiedy najlepiej je sprzedać. Jest to główny czynnik wpływający na to, czy coś na nich zarobisz, stracisz, czy wyjdziesz na zero.

Dlatego dobrze zrobisz, jeśli poświęcisz trochę czasu na zrozumienie zleceń, które za pomocą eToro lub innego brokera możesz realizować. Poniżej znajdziesz metody inwestowania, które pomogą ci zredukować ryzyko utraty środków.

 

Zlecenie sprzedaży

 

Sprzedaż za cenę widoczną na rynku jest najszybszym sposobem pozbycia się akcji. Klikając przycisk „sprzedaj” akceptujesz równocześnie najniższą cenę, jaka aktualnie znajduje się na giełdzie.

Jednak kwota ta może się zmieniać szybciej niż jesteś w stanie zauważyć i twoje zlecenie zostanie zrealizowane na nowych warunkach. Dlatego tak ważna jest prędkość, z jaką broker realizuje sprzedaż. Musi być jak największa — szczególnie w przypadku handlu dziennego, nastawionego na krótkoterminowe zyski.

 

Zlecenie z limitem

 

Ustanowienie limitu polega na tym, że dajesz brokerowi informację po jakiej cenie mają zostać sprzedane twoje akcje. Ustalasz to nieco wcześniej, podając satysfakcjonującą cię kwotę i w ten sposób automatyzujesz sprzedaż.

Dzięki temu nie musisz czekać przed ekranem i wypatrywać wymarzonego wzrostu cen — broker zrobi to za ciebie. Sprzeda akcje po cenie przez ciebie podanej lub lepszej.

 

Zlecenie „zapobiegania stratom” (stop loss)

 

Stop loss jest przeciwieństwem zlecenia z limitem. W tym sensie, że zamiast ustalać pułap zysków, ustalasz pułap strat. Kiedy zostanie przekroczony, akcje zostaną automatycznie sprzedane. Ochroni cię to przed dużo większą utratą środków.

Zapobieganie stratom najlepiej ustawić na takiej granicy, jaką jesteś w stanie zaryzykować. Jeśli nie chcesz stracić więcej niż 10% twojego kapitału, na tym poziomie postaw granicę. W ten sposób ogranicza się potencjalne straty.

 

Śledzące zlecenie „zapobiegania stratom” (trailing stop loss)

 

Trailing stop loss jest nieco zmodyfikowaną wersją poprzednika. Tego typu zlecenie polega na tym, że pułap straty przenosi się wraz z zyskami osiągniętymi przez akcje.

Dla przykładu: jeśli ustaliłeś trailing stop loss na poziomie 10%, to ów procent będzie odejmowany od aktualnej kwoty. Czyli jeśli cena wynosiła 100 PLN, limit ustalony był na 90 PLN. Jednak gdy cena podskoczy do 110 PLN, limit podąży za nią i osiągnie poziom 100 PLN.

W ten sposób, gdyby cena akcji spadła do 90 PLN, twoja strata zostałaby zatrzymana na 100 PLN. W efekcie kończysz na zero, zamiast tracić.

 

Istnieje jeszcze opcja stop-limit, która jest połączeniem zysku i straty. W tym wypadku broker sprzedaje akcje gdy ich cena wzrośnie do ustalonego poziomu lub spadnie do ustalonego poziomu.

 

 

Jak wybrać właściwego brokera — wskazówki

 

 • Dobry broker to taki, który daje ci do dyspozycji dużą ilość narzędzi inwestycyjnych i nie ma wygórowanych opłat.
 • Ważna jest również jego prędkość realizacji zleceń i to, czy otrzymujesz dostęp do dużej ilości rynków.
 • Znowu o wiarygodności domu maklerskiego świadczy przede wszystkim to, czy jest regulowany przez przeznaczone do tego instytucje.

 

Wybierz najlepszego brokera

 

 

 

W co najlepiej inwestować — wskazówki

 

Początkujący inwestor zawsze będzie miał problem z wybraniem swoich pierwszych akcji na giełdzie. Żeby zminimalizować ryzyko, powinien (przynajmniej na początku) sięgać po sprawdzone przedsiębiorstwa, które regularnie przynoszą zyski.

Wybraliśmy dla ciebie trzy, na które warto zwrócić uwagę.

 

 • Akcje Apple

 

Apple jest firmą, która od lat ma ugruntowaną pozycję na rynku. Cena akcji może nie rośnie w zawrotnym tempie, ale przynosi akcjonariuszom regularny zysk. Jest to jedno z najbezpieczniejszych miejsc do ulokowania swoich pieniędzy.

 

 • Akcje mBank

 

mBank to spółka może nie tak pewna jak Apple, ale bez dwóch zdań warta śledzenia. Jej akcje przez większość czasu utrzymują się na w miarę stabilnym poziomie i wykazują tendencję wzrostową. Pozwala to na stosunkowo bezpieczne inwestowanie.

 

 • Akcje CD Project

 

Rodzima firma CD Project kilka lat temu stała się gigantem branży elektronicznej i od tej pory jej akcje niezmiennie uznawane są za bardzo cenne. Przedsiębiorstwo również należy do tych, które przynoszą regularne zyski inwestorom. Jeśli władze CD Project utrzymają dobry kurs, firma może wzbogacić też ciebie.

 

 

Najlepsza platforma do handlu akcjami — eToro?

 

etoro wallet logo zielone białe tło

 

eToro jest jednym z najpopularniejszych brokerów w branży. Wymienia się go w każdym zestawieniu platform godnych zaufania i wykorzystywanych przez inwestorów. Może się pochwalić liczącą ponad 4.5 miliona liczbą użytkowników, zróżnicowanymi rynkami oraz tym, że jest regulowany przez najważniejsze instytucje.

Zalety eToro

 • możliwość kontaktu z innymi inwestorami w części socjalnej,
 • ściśle regulowany przez urzędy finansowe,
 • bardzo duża liczba rynków do wyboru,
 • niskie spready,
 • przyjazny interfejs.

Wady eToro

 • pobiera prowizje od wypłaty środków
 • platformy tradingowej nie można pobrać na pulpit

Załóż Konto

 

Plus500

 

plus500 logo granatowe białe tło

 

Plus500 to inny broker zajmujący się sprzedażą akcji oraz instrumentów pochodnych. Jest regulowany przez wszystkie najważniejsze instytucje, a swoim użytkownikom ma do zaoferowania szeroki wybór rynków inwestycyjnych. Minusem są spready, często wyższe niż u konkurencji.

Zalety Plus500

 • wysoce regulowany,
 • posiada duży wybór rynków,
 • darmowe wpłaty i wypłaty.

Wady Plus500

 • często wyższe spready niż u konkurencji,
 • wadliwy handel społecznościowy,
 • brak infolinii.

 

XTB

 

XTB logo w kolorze

 

XTB to polski broker, który od lat działa w wielu krajach — głównie europejskich. Jest regulowany zarówno przez instytucje państwowe, jak i międzynarodowe. Przez lata zdążył zdobyć sobie renomę wśród bardzo wielu inwestorów, którzy korzystają z XTB do dziś.

Zalety XTB

 • intuicyjność i przystępność platformy,
 • bardzo wiele materiałów edukacyjnych dla początkujących,
 • ogromna ilość rynków inwestycyjnych.

Wady XTB

 • wyższe niż przeciętnie spready,
 • prowizje przy wpłatach i wypłatach,
 • tylko dwie platformy tradingowe do wyboru.

 

 

FAQ — Najczęściej zadawane pytania

 

Ile potrzebuję pieniędzy, żeby kupić akcje?
Technicznie rzecz biorąc, nie ma minimalnej kwoty niezbędnej do tego, by móc rozpocząć inwestycję. Jednak większość brokerów posiada obowiązkowy minimalny depozyt, który musisz wpłacić, by inwestować. W przypadku eToro jest to 200 EUR.
Jak mogę nauczyć się więcej odnośnie handlu akcjami?
Wiele brokerów udostępnia swoim użytkownikom liczne materiały edukacyjne uczące jak kupić akcje. Aby bardziej pogłębić swoją wiedzę, zapisz się na jakiś webinar dotyczący handlu na giełdzie. Jest ich dzisiaj naprawdę dużo i w wielu przypadkach są darmowe.
Czym jest day trading?
Day trading to strategia inwestycyjna nastawiona na szybki zysk. Inwestorzy kupują akcje i sprzedają je w ciągu jednego dnia (stąd nazwa). Profit czerpią z małych ruchów cenowych.

Ola