Dotarła do ciebie wiadomość o kolejnym inwestorze, który zbił majątek na handlu tokenami NFT, więc w głowie pojawiła się myśl: “skoro on może, to ja też”? Jeśli tak, prawdopodobnie masz już za sobą pierwsze odwiedziny na giełdzie cyfrowej sztuki.
Zgadujemy, że w oczy rzucił ci się przede wszystkim wszechogarniający zamęt. Zarówno pod względem ogromnego wyboru tokenów NFT do kupna, jak i skomplikowania samego procesu inwestycyjnego (w niektórych przypadkach).
Nie każdy entuzjasta technologii blockchain potrafi się w tym odnaleźć, dlatego wiele platform dąży do maksymalnego uproszczenia relacji na linii sprzedawca-kupujący. W artykule przyglądamy się najlepszym z nich.
Poświęć czas na lekturę, a poznasz godne uwagi miejsca do inwestycji w tokeny NFT. Ponadto sprawdzisz, jak krok po kroku przebiega ten proces.
NFT — gdzie kupić? Ranking giełd
Ogromne ożywienie wokół tokenów NFT (skrót od Non Fungible Token) sprawiło, że platformy do handlu nimi mnożą się jak grzyby po deszczu. Niestety większość z nich wygląda bardzo podobnie, przez co inwestorzy (szczególnie początkujący) mają ogromny problem z wyborem tej najlepszej.
Dlatego wyręczyliśmy cię w tym zadaniu. Poświęciliśmy czas na analizę rynku i wybraliśmy 7 najlepszych platform, na których możesz kupić NFT.
1. NFT Launchpad
2. Crypto.com
3. Binance
4. Coinbase
5. OpenSea
6. SuperRare
7. PancakeSwap
NFT — jak kupić tokeny?
Aby kupić tokeny NFT, najpierw potrzebujesz odpowiedniej kryptowaluty (np. ether lub solana). Jeśli już takową masz, bez problemu przejdziesz do inwestycji w cyfrowe aktywa.
Poniżej tłumaczymy krok po kroku, jak to zrobisz.
Przeczytaj również, jak stworzyć NFT za darmo!
Krok 1: Zarejestruj konto Metamask
Zaopatrzysz się w niego w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że wejdziesz na Google Play Store lub App Store i pobierzesz aplikację bezpośrednio stamtąd.
W przypadku handlu tokenami NFT na komputerze, Metamask znajdziesz jako rozszerzenie w wielu przeglądarkach (Chrome, Firefox, Edge, Brave, etc.)
Sama rejestracja jest bardzo prosta. Wystarczy, że wymyślisz swoją nazwę użytkownika i hasło. Później zapisz w bezpiecznym miejscu prywatny klucz do portfela Metamask, który składa się z 12 losowych słów. Pilnuj go, ponieważ tylko on pomoże ci odzyskać portfel w razie utraty hasła, a także zalogować się do niego z innego urządzenia.
Krok 2: Przejdź do NFT Launchpad
Nie ma tu dodatkowej rejestracji ani weryfikacji tożsamości, więc nic już cię nie spowolni.
Wystarczy, że połączysz się z giełdą NFT za pomocą portfela.
Krok 3: Połącz Metamask z NFT Launchpad
Najpierw wybierz Metamask, a następnie potwierdź chęć powiązana go z NFT Launchpad.
Krok 4: Prześlij kryptowaluty do portfela
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, teraz jest najlepsza pora, aby zasilić konto Metamask. Bez tego zakup NFT nie będzie możliwy.
Jednak weź pod uwagę, że niewymienialne tokeny operują w różnych sieciach, więc do ich kupna nieraz potrzebujesz innej kryptowaluty.
Dla przykładu: jeżeli NFT działa w blockchainie Ethereum, najpierw kup ETH na dowolnej giełdzie, a następnie przelej kryptowalutę na prywatne konto. Zrobisz to, gdy skopiujesz adres portfela i wkleisz go w pole odbiorcy na giełdzie.
Ile kryptowaluty warto wysłać? Tyle, żeby wystarczyło na kupno interesującego cię NFT plus dodatkowe 10-20%, czyli zapas na prowizje sieciowe oraz ewentualną zmianę ceny tokenów.
Krok 5: Kup NFT
Kiedy kryptowaluty zasilą twoje konto Metamask, możesz kupić NFT. Wybierz któryś z tokenów (za pomocą wyszukiwarki lub samodzielnie przeglądając ofertę giełdy), a następnie kliknij go.
W zależności od wybranych cyfrowych dzieł sztuki, transakcje odbywają się na zasadzie aukcji lub są dostępne do kupna natychmiastowego.
Gdy znajdziesz Non Fungible Token, który cię interesuje, kliknij przycisk “Buy now” lub “Place a bid” (w przypadku aukcji). W ten sposób staniesz się właścicielem cyfrowego aktywa.
Jakie zalety mają tokeny NFT? Jakie wady?
Zanim zainwestujesz w jakikolwiek token NFT, sprawdź, jaki potencjał i zagrożenie kryje się za tym rynkiem. Dzięki temu podejmiesz bardziej świadomą decyzję.
Aby ci to ułatwić, poniżej zebraliśmy najważniejsze zalety i wady rynku NFT.
Przeczytaj też, jakie są najtańsze NFT.
Zalety
Bo przyciąga więcej uwagi na rynek i prowokuje do konstruktywnej debaty na temat potencjału blockchaina oraz samych niewymienialnych tokenów.
Przede wszystkim społeczność Ethereum ma się z czego cieszyć pod tym względem, ponieważ to właśnie ta sieć po dziś dzień dominuje w sektorze NFT.
Jednak ogromny trend związany z niewymienialnymi tokenami prowadzi do zwiększenia adaptacji oraz przyspieszenia rozwoju całej branży.
Nawet jeśli po drodze zdarzą się jakieś nieprzemyślane decyzje i defekty, ogólny postęp technologiczny nabiera rozpędu.
Branże takie jak sport czy sztuka szczególnie zyskają dzięki NFT, ponieważ artyści i sportowcy mają więcej możliwości i kontroli nad własną marką czy reputacją, a w efekcie lepsze opcje zarobku na nich. Wynika to z faktu, że wreszcie ominą pośredników, którzy zwykle “pożerają” większość zysków.
Droga między artystą/sportowcem a konsumentem staje się o wiele krótsza i prostsza.
Na koniec warto wspomnieć o branży gier komputerowych, która dzięki NFT zyskała zupełnie nowe i ekscytujące narzędzie do kontaktu z graczem.
W końcu niewymienialne tokeny mogą być przedmiotami lub nawet konkretnym kawałkiem ziemi w grze, co pozwala tworzyć wirtualne światy, których fragmenty należą do konkretnych osób.
Jakby nie było NFT ma wbudowany niepodważalny dowód własności, którego praktycznie nie da się podrobić.
Wady
Ceny wielu kolekcji (nawet tych obiecujących) eksplodowały ponad wszelkie oczekiwania, więc prędzej czy później może nas czekać twarde lądowanie.
Mimo że wspomniana bańka nie powinna przesłaniać nam potencjału NFT, miliony rozczarowanych inwestorów prawdopodobnie będą obwiniały rynek kryptowalut za swoje straty, mimo że większość winy będzie leżała po stronie ich chciwości i FOMO.
To jeszcze nie wszystko.
Z komercyjnego punktu widzenia NFT ma jeszcze przynajmniej dwie wady. Pierwszą z nich jest fakt, że tokeny są podzielne tylko częściowo — i to jedynie wtedy, gdy taka opcja istnieje w blockchainie.
Natomiast druga wada dotyczy potencjalnego braku płynności. Mimo że niewymienialne tokeny znacznie ułatwiły handel przedmiotami kolekcjonerskimi, wciąż istnieje ryzyko, że kupisz trudny w upłynnieniu token.
Wtedy albo utkniesz z nim na bardzo długo, albo będziesz zmuszony znacznie obniżyć cenę, aby się go pozbyć.
Na koniec warto dodać, że rynek NFT wciąż jest bardzo młody i — mimo imponującego rozwoju — jego członkom brakuje niezbędnego doświadczenia.
W efekcie powinniśmy przygotować się na problemy związane z powolnym normowaniem się sytuacji w branży.
Jakie kryptowaluty kupić, aby osiągnąć zysk w 2022?
Chcesz wejść w świat zdecentralizowanych finansów i zainwestować w tokeny DeFi? Przemyśl najpierw kilka kwestii. Gdzie kupić monety? W jakim portfelu je trzymać? W końcu – które wybrać, aby zmaksymalizować zysk?
Tokeny DeFi to ciekawe aktywa, które pozwalają zarabiać nie tylko na handlu, ale także na przetrzymywaniu ich w portfelach. Chcesz zarabiać pasywnie na kryptowalutach? Zobacz, które tokeny będą odpowiednie do Twojego portfolio.
Battle Infinity