portfel kryptowalut offline Dbasz o bezpieczeństwo swoich pieniędzy i kart kredytowych? Nie nosisz ze sobą dużych ilości gotówki, a karty masz zabezpieczone różnymi kodami PIN? Wspaniale! Czy zdajesz sobie sprawę, że w przypadku kryptowalut posiadanie portfela z solidną ochroną jest równie ważne?

Kryptowaluty są monetami wirtualnymi, więc mogłoby się wydawać, że do ich przechowywania służą również jedynie wirtualne narzędzia. Nic bardziej mylnego! Jeżeli zależy ci na najlepszej możliwej ochronie swoich krypto-oszczędności, koniecznie rozważ zakup fizycznego portfela tzw. cold wallet.

Czym jest hardware wallet? Zalety i wady cold wallets

Hardware wallet to nic innego, jak urządzenie, na którym przechowujemy swoje kryptomonety i prywatny klucz dostępu. Wyglądem przypomina pendrive’a lub dysk zewnętrzny. Kiedy chcemy wykonać transakcje, musimy podłączyć wallet do komputera i przenieść potrzebne pieniądze do portfela online lub na platformę, na której mamy konto. 

Co czyni cold wallety bezpieczniejszymi od typowych portfeli online? Głównie fakt, że są poza zasięgiem hakerów i nie mają dla nich znaczenia luki w systemach komputerowych. Swój portfel możesz zawsze mieć przy sobie. Hasło do niego tworzysz zazwyczaj samodzielnie lub generuje je dla ciebie urządzenie. 

Co w przypadku, kiedy swój wallet podłączysz do zainfekowanego komputera lub portfela online? Urządzenia szyfrują hasła, aby zabezpieczyć je przed nieautoryzowanym dostępem. W przypadku, gdy wirus będzie próbował wykraść twój klucz prywatny, wallet na pewno nie udzieli mu dostępu.

Niektóre portfele posiadają dodatkowe zabezpieczenia w postaci listy kodów do odzyskiwania hasła. Inne pozwalają ustawić dwustopniową weryfikację poprzez dostarczany kod pin i własną frazę. 

Jak widzisz, bezpieczeństwo w hardware walletach jest na pierwszym miejscu. Jeżeli planujesz inwestycje większymi kwotami, to na pewno powineneś rozważyć zakup takiego urządzenia. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie środków do bieżących transakcji w wallecie online, a reszty w portfelu fizycznym. 

W zasadzie, jedyną wadą takich portfeli jest mniejsza elastyczność w dysponowaniu środkami. Przed wykonaniem jakiegokolwiek transferu należy podłączyć urządzenie do portfela online i wygenerować swój klucz prywatny.

 

Załóż Portfel

 

Jak założyć hardware wallet?

  1. Pierwsze, co musisz zrobić, to oczywiście zakupić wybrane urządzenie. Poniżej znajdziesz listę portfeli, które polecamy najbardziej.
  2. Następnie ustaw parametry walletu zgodnie z instrukcjami producenta.
  3. Wygeneruj swoje prywatne hasło lub kod PIN.
  4. Przelej kryptowaluty, które posiadasz poprzez podłączenie urządzenia do komputera. 

Jak widać, nie jest to trudny proces, a oszczędza wiele stresu. Zwłaszcza, jeśli jesteś już doświadczonym traderem i posiadasz większą sumę wirtualnych środków. 

Co w sytuacji, kiedy ktoś ukradnie ci urządzenie? Nie będzie w stanie wypłacić z niego pieniędzy bez twojego prywatnego klucza dostępu. Dlatego nigdy nie podawaj go osobom postronnym. 

A co w przypadku, gdy zgubisz lub zniszczysz swój portfel? Bez problemu odtworzysz swoje środki na nowym urządzeniu – wystarczy, że wpiszesz hasło odzyskujące back-up urządzenia.

Jaki cold wallet wybrać?

Dostępne na rynku portfele różnią się między sobą poziomem zabezpieczeń, ilością dostępnych kryptowalut oraz ceną. Pierwsze powstały w 2014 roku, więc od tego czasu pojawiły się nowe wersje i ulepszenia.

Niektóre wallety posiadają pojedyncze przyciski do potwierdzania transakcji, inne ekrany, na których wyświetlają klucze dostępu. Zanim zdecydujesz, który będzie dla ciebie najlepszy, koniecznie rozważ wszystkie za i przeciw. Chętnie pomożemy w tym trudnym wyborze.

Ranking portfeli bitcoin znajdziesz w tym artykule.

Ledger Nano S

 

portfel offline ledger nano s Jeden z najpopularniejszych portfeli off-line na świecie. Prawdopodobnie, dlatego że wspiera sporą liczbę kryptowalut – ponad 1180! Będzie to świetny wybór dla użytkowników, którzy są otwarci również na mniej popularne waluty. 

Ledger Nano S to jeden z pierwszych produktów francuskiej firmy Ledger. Pierwszy model tego portfela trafił do sprzedaży w 2016 roku i od tego czasu zdobył naprawdę mocną pozycję na rynku. 

Jego zaletami są m.in. poręczny kształt i kompaktowość. Swoim wyglądem przypomina zwykły dysk USB. Niedoświadczony złodziej raczej nie pomyśli, aby coś takiego ukraść. Wallet posiada niewielki wyświetlacz, który zabezpiecza metalowy rękawek. 

Portfel jest kompatybilny z systemem operacyjnym Linux, Windows, MacOS i ChromeOS. Kabel OTG umożliwia również podłączenie np. do telefonu z Androidem. 

Inicjalizacja Ledger Nano S.

Podłącz swój Ledger Nano S do komputera i ustaw kod PIN, który będzie chronił twój portfel. Otrzymasz recovery phrase, który składa się z 24 słów. Koniecznie go zapisz i schowaj w miejscu, gdzie nikt nie będzie miał do niego dostępu.

Instalacja Ledger Live.

Następnie zainstaluj aplikację Ledger Live, która umożliwi ci dostęp do twojego portfela i przeprowadzanie transakcji. Program jest prosty w obsłudze i intuicyjny, więc instalacja raczej przebiegnie bez problemu. Ledger Live możesz również używać bez podłączania fizycznego portfela.

 

 

Ledger Nano X

 

portfel offline ledger nano x Ostatnie dziecko firmy Ledger, to Ledger Nano X. W porównaniu do swojego poprzednika wprowadza parę ulepszeń, które na pewno wszystkim przypadną do gustu. 

Jeśli chodzi o wygląd, to wiele się tutaj nie zmieniło. Nowszy model posiada jedynie nieznacznie większy ekran, który również chroni metalowa przysłona. 

Wśród nowych funkcji urządzenia twórcy dodali parę bajerów. Użytkownicy z entuzjazmem przyjęli wprowadzenie możliwości połączenia się z komputerem za pomocą Bluetooth. Jednak nie podpiszemy tą drogą transakcji. Dla bezpieczeństwa, kiedy chcemy użyć naszego kodu prywatnego, tak czy inaczej musimy użyć kabla.

Kolejna znacząca zmiana, to wbudowana bateria. Wcześniejsza wersja portfela działała jedynie, kiedy podłączyliśmy ją do innego urządzenia. Ledger Nano X możemy używać zdalnie w każdym miejscu.

Osoby, które wykonują naprawdę wiele transakcji, zapewne uznają za przydatne powiększenie pamięci. Ilość kryptowalut, w które możemy inwestować przy pomocy Ledger Nano X ciągle rośnie.

Inicjalizacja Ledger Nano X.

Proces inicjalizacji urządzenia przebiega właściwie tak samo, jak w przypadku jego poprzednika. Na początku podłączasz portfel do komputera i ustawiasz kod PIN. Dalej podążaj za instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Zapisz i potwierdź recovery phrase.

Ten punkt jest szczególnie ważny. Bez recovery phrase nie odzyskasz danych, które miałeś na urządzeniu, kiedy je zgubisz lub ulegnie zniszczeniu. Zapisz swoją frazę i schowaj w bezpiecznym miejscu. 

Urządzenie jest gotowe do użycia.

Aby rozpocząć przygodę z Ledger Nano X, naciśnij równocześnie oba przyciski na urządzeniu. Możesz sparować je ze swoim telefonem, zainstalować aplikacje dedykowane poszczególnym kryptowalutom i dodać swoje konta. 

 

Załóż Konto

 

 

Trezor One

 

portfel offline trezor one Pierwszy hardware wallet, Trezor One, pojawił się na rynku w 2014 roku. Za jego produkcją stoi firma Satoshi Labs, która dzisiaj cieszy się świetną reputacją w świecie kryptowalut. Nikogo pewnie nie zdziwi w takim razie fakt, że chociaż portfel ma już parę lat, to ciągle spełnia wymagania klientów. Będzie dobrym wyborem dla osób, które potrzebują podstawowego cold walletu i nie chcą wydawać na niego zawrotnej sumy. 

Urządzenie jest naprawdę niewielkie. Co rzadkie, nie posiada żadnych przycisków do potwierdzania transakcji. Wspiera ponad 700 kryptowalut i tokenów ERC-20. Niestety, nie znajdziemy wśród nich nowszych monet takich jak Ripple (XRP), Cardano (ADA) czy Monero (XMR). 

Tutaj również ekran osłania metalowa, obrotowa osłonka. Port USB posiada ochronę holograficzną, dzięki której możemy potwierdzić oryginalność urządzenia. 

Inicjalizacja Trezor One.

Po podłączeniu Trezor One do komputera, ustawiasz swój przyszły PIN. Od tej chwili będziesz go wprowadzał, aby wykonać jakąkolwiek transakcję środkami z portfela. Za każdym razem, gdy wprowadzisz zły kod, czas oczekiwania na kolejną próbę zwiększy się dwukrotnie.

Zapisz recovery phase.

Trezor One dostarcza unikalną recovery phase dla każdego modelu. Zawiera 24 słowa, dodatkowo możesz dodać jeden własny wyraz, co zwiększy bezpieczeństwo. Frazę zapisz i trzymaj w ukrytym miejscu. 

Logowanie do wallet.rezor.io.

Tutaj dokonujesz wszelkich transakcji na swoim nowym wallecie. Możesz wysyłać środki do innych użytkowników, kupować nowe kryptowaluty i śledzić ich kursy. 

 

 

Trezor Model T

 

portfel offline trezor model t Nowsza wersja walletu Trezor, czyli Trezor Model T, którą twórcy określają jako “następną generację kryptoportfeli offline”. Rzeczywiście, posiada kilka nowoczesnych rozwiązań, których nie znajdziemy u innych producentów. 

To chyba jedyny cold wallet, który swoim wyglądem zupełnie nie przypomina dysku USB. Wysoka jakość obrazu i kolorowy, dotykowy wyświetlacz, czynią go lepszym od Ledger Nano S i Trezor One. Możesz go połączyć za pomocą kabla USB-C zarówno z komputerem, jak i telefonem. 

Urządzenie posiada w zestawie magnetyczną stację dokującą, która zwiększa jego pojemność oraz chroni przed uszkodzeniami. Dodatkowo, możesz włożyć do niego kartę micro SD. 

W przypadku tego modelu, producenci udostępnili ponad 500 kryptowalut. Nowością jest możliwość połączenia z kontem Dropbox i wykonywania operacji przy jego użyciu. Również takich jak podpisywanie transakcji czy zmiana ustawień konta. 

Inicjalizacja Trezor Model T.

Aby zacząć korzystać z Trezor Model T, musisz pobrać aplikację Trezor Bridge na swój komputer. Następnie możesz od razu dokonywać transakcji i przelewać środki na swoje konto. 

Nie będziesz musiał od razu ustawiać recovery phrase, jednak radzimy, aby zrobić to jak najszybciej. Bez tego hasła nie odzyskasz danych z urządzenia w przypadku jego zgubienia lub zniszczenia. 

Załóż Konto

 

 

KeepKey

 

portfel offline keepkay Wiele osób uważa KeepKey za portfel premium. Przemawia za tym stwierdzeniem fakt, że rozmiarem i wygodą użytkowania znacząco przewyższa swoich rywali. 

Jego wielkość przypomina raczej dysk zewnętrzny do komputera, niż dysk USB. Ekran LED jest naprawdę pokaźnych rozmiarów, dzięki czemu z łatwością możesz wykonywać na nim transakcje i śledzić wahania kursów. Fanom minimalizmu na pewno spodoba się sportowy design i metalowa, solidna obudowa. 

Chociaż KeepKey istnieje na rynku od 2015 roku, to ciągle stanowi mocną konkurencję dla reszty portfeli off-line. Współpracuje z systemami MacOS, Windows i Linux oraz wszystkimi najpopularniejszymi hot walletami. Integracja z oprogramowaniem ShapeShift pozwala na wygodne i szybkie wymiany walut. 

Jego wadą jest niestety liczba wspieranych kryptowalut. Wynosi zaledwie 54, kiedy policzymy również tokeny. Nie znajdziemy wśród nich popularnego ostatnimi czasy Ripple. 

Inicjalizacja KeepKey.

Konfigurację portfela KeepKey wykonasz poprzez przeglądarkę Chrome. Po pierwsze, musisz pobrać w niej aplikację KeepKey Client. Kiedy podłączysz urządzenie do komputera, kliknij w przycisk “Utwórz KeepKey” i nadaj nazwę swojemu portfelowi.

Ustaw PIN i recovery phrase.

Jak zawsze, jest to najważniejszy punkt inicjalizacji hardware walletu. Ustaw trudny do odgadnięcia kod PIN i zapisz recovery phrase wyświetlone na urządzeniu. Tym razem zawiera jedynie 12 słów. 

Utwórz konto w aplikacji.

Żeby zacząć wysyłać i odbierać pieniądze na wallecie, musisz utworzyć konta poszczególnych kryptowalut w aplikacji KeepKey Client. Wystarczy, że klikniesz przycisk “Dodaj” i wybierzesz konkretną walutę. 

 

</p> <h2>Zachowaj bezpieczeństwo!</h2> <p>

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy cię, jak potrzebnym i przydatnym urządzeniem jest offline wallet. Jeżeli jeszcze go nie posiadasz, a obracasz dużymi sumami na giełdzie kryptowalut, lepiej nie zwlekaj z zakupem! Nie ma sensu oszczędzać na rzeczy tak ważnej dla bezpieczeństwa twoich krypto oszczędności. 

Pamiętaj, aby nigdy nie podawać swojego klucza prywatnego ani kodu PIN osobom postronnym. Recovery phrase przechowuj w bezpiecznym miejscu. Jeżeli zakupisz portfel, który udostępnia dodatkowe zabezpieczenia, koniecznie wykorzystaj wszystkie. A potem… ciesz się zarobkami na kryptogiełdzie ze spokojną głową.