Na koniec 2022 roku na rynku znajduje się ponad 20 000 kryptowalut. Łączna skumulowana kapitalizacja rynku kryptowalut przekroczyła 2 biliony USD, a wolumen obrotu może osiągnąć ponad 75 miliardów USD dziennie.

Setki milionów inwestorów na całym świecie kupuje aktywa kryptowalutowe. Temat kryptowalut jest wciąż żywy.

Ale cyfrowe waluty to nie tylko Bitcoin, będący najpopularniejszą kryptowalutą. Chcesz kupić altcoiny? Chcesz stworzyć solidny portfel aktywów cyfrowych, gdy świat przechodzi do bardziej cyfrowego sposobu życia?

Prawdopodobnie nie znajdziesz czasu na wyszukanie najlepszych altcoinów, przeczytanie dokumentacji i wykonanie analizy technicznej na wykresach.

W tym przewodniku opiszemy, które kryptowaluty nasi analitycy uważają za najlepsze do kupienia. Wspomnimy też, gdzie bezpiecznie kupić altcoiny na regulowanej platformie kryptowalutowej. Poznaj najpopularniejsze kryptowaluty pod względem kapitalizacji rynkowej oraz zgromadzonej społeczności.

 

 

Lista najlepszych altcoinów do kupienia w 2022 roku:

 

  1. Tamadoge (TAMA) – popularny memecoin do inwestowania;
  2. Battle Infinity (IBAT) – wschodzący altcoin z grą pay-to-earn warty zainteresowania;
  3. Lucky Block (LBLOCK) – nowa platforma gier i konkursów kryptowalutowych w 2022 r.;
  4. Cardano (ADA) – wspierany przez solidną platformę w technologii blockchain proof-of stake;
  5. Ethereum (ETH) – pierwszy altcoin w historii, drugi po Bitcoinie;
  6. Ripple (XRP) – wspierany przez globalną sieć transakcji cyfrowych system szybkich płatności;
  7. Binance Coin (BNB) – moneta użytkowa oparta na własnej platformie wymiany, używana do kupowania innych kryptowalut;
  8. Litecoin (LTC) – jeden z pierwszych altcoinów po bitcoinie, uruchomiony w 2011 r.;
  9. Stellar (XLM) – sieć blockchain dostarczająca rozwiązania dla przedsiębiorstw poprzez łączenie instytucji finansowych dla dużych transakcji.

 

Kup Tamadoge

 

 

Najpopularniejsze kryptowaluty – analiza

Wiele najpopularniejszych kryptowalut do kupienia, które omawiamy, jest dostępnych do handlu na polecanej platformie Exmo.

Exmo to platforma handlowa, która pozwala wygodnie inwestować w kryptowaluty. Kupisz kryptowaluty bezpiecznie, wymienisz je na inne oraz zainwestujesz w ponad 60 kryptowalut i ponad 180 par walutowych.

Rynek kryptowalut jest duży. Chcesz znaleźć odpowiednią walutę do handlu? Poniżej przyglądamy się bliżej najlepszym altcoinom do kupienia już teraz.

1. Tamadoge (TAMA)

tamadoge logo Wśród najpopularniejszych kryptowalut znajduje się Tamadodge. To kolejna odsłona memecoina ze znanym psem. Z krypto TAMA powiązana jest gra play-to-earn.

Zwierzęta Tamadoge to NFT stworzone przy użyciu technologii inteligentnych kontraktów. Każde ma określone cechy, zalety i wady. Nabędziesz je za tokeny Tama.

TAMA trafiła do sprzedaży na giełdzie OKX 27 września 2022 roku. Wcześniej prowadzono przedsprzedaż. Znalazło się w niej 50% dostępnych tokenów. Akcja spotkała się z pozytywną reakcją inwestorów.

W trakcie przedsprzedaży Tamadoge zebrał 19 milionów USDT w ciągu niespełna dwóch miesięcy. Eksperci twierdzą, że kryptowaluta ma potencjał wzrostu ceny 10x do 50x do 2023 roku.

W ciągu kolejnych dziesięciu lat pozostałe 30% zostanie udostępnione do wydobycia. TAMA to aktywo deflacyjne, 5% wszystkich wydanych tokenów ulega spaleniu. Podaż nigdy nie przekroczy popytu, co zwiększy wartość monety.

Poznaj też inne ciekawe nowe kryptowaluty!

Koniec sprzedaży beta: 2 września
Koniec przedsprzedaży: Presale has ended
Blockchain: Ethereum
Minimalny depozyt: ~$10 płatne kartą kredytową/debetową, USDT albo ETH

 

Kup Tamadoge

 

 

2. Battle Infinity (IBAT)

Logo Battle Infinity Battle Infinity to nadchodząca gra metaverse i jej token użytkowy – IBAT.

Fakt, że przedsprzedaż na ten token już się zakończyła, pokazuje jego wysoką popularność.

Druga część tokenów wystawionych w przedsprzedaży wyprzedała się w niespełna 24 godziny. Akcja zakończyła się 66 dni wcześniej niż zakładano.

W przedsprzedaży uzyskano kwotę 16 500 BNB, czyli nieco ponad 5 milionów dolarów.

Teraz token jest gotowy do notowania na wielu giełdach kryptowalut. Pierwszą z nich jest PancakeSwap.

Battle Infinity ma na celu zapewnienie doświadczenia “multiverse of metaverse” w grach.

Zagrasz w kilka gier w stylu battle royale na różnych arenach. IBAT zarobisz podczas gry i rywalizacji – w popularnym formacie gry play to earn.

Start przedsprzedaży: 11 lipca 2022
Koniec przedsprzedaży: 10 października 2022 – albo po osiągnięciu progu 16,500 BNB (cel został osiągnięty, przedsprzedaż zakończono 66 dni przed planowaną datą)
Blockchain: BSC
Minimalny – maksymalny depozyt: 0.1 – 500 BNB

 

Kup Battle Infinity

 

 

3. Lucky Block (LBLOCK)

Logo Lucky Block NFT Lucky Block to zdecentralizowany token działający na Binance Smart Chain. Wizja twórców to globalna platforma gier losowych wykorzystująca protokoły blockchain.

To kryptowaluta, która najszybciej spośród wszystkich krypto BSC osiągnęła kapitalizację rynkową 1 miliard USD.

Zebrała też rekordowe 6 milionów dolarów podczas trwającej miesiąc przedsprzedaży. Zdobyła ponad 40000 inwestorów w trakcie pierwszego miesiąca działalności.

Lucky Block wykorzystuje technologię blockchain, aby poprawić przejrzystość, skrócić czas losowania i zwiększyć Twoje szanse na wygraną.

Jako posiadacz tokena LBLOCK i NFT bierzesz udział w jackpotach. Tokeny są z czasem spalane, aby zwiększyć wartość coina. Krypto kupisz na PancakeSwap.

Lucky Block jest dziś wyceniany na 0,0015 USD. Jego cena w przedsprzedaży wynosiła 0,00015 USD. Najwyższa w historii cena LBLOCK (all time high) wynosi około 0,097 USD.

 

Kup Lucky Block

 

 

4. Cardano (ADA)

cardano Platforma blockchain proof-of-stake umożliwiająca twórcom, innowatorom i wizjonerom wywieranie korzystnego wpływu na świat.

Inspiracją dla nazwy projektu był Gerolamo Cardano, XVI-wieczny włoski polimata. Natomiast Ada Lovelace, XIX-wieczna matematyczka powszechnie uznawana za pierwszą na świecie programistkę komputerową, to inspiracja dla tokena ADA.

Jako właściciel tokenów weźmiesz udział w rozwoju programu, głosując nad modyfikacjami.

Projekt pozwala na budowanie modułowo zdecentralizowanych aplikacji oraz inteligentnych kontraktów za sprawą technologii warstwowego blockchaina.

W sierpniu 2021 Charles Hoskinson ogłosił hard fork Alonzo. To doprowadziło do gwałtownego wzrostu ceny o 116% w miesiąc po informacji.

Pierwszy hard fork blockchaina Cardano miał miejsce 12 września 2021 roku. W ciągu pierwszych 24 godzin wdrożono ponad 100 inteligentnych kontraktów.

Inne aplikacje oparte na Cardano zapewniają bezpieczne przechowywanie dokumentów edukacyjnych. Pozwalają na wykrywanie podrobionych towarów przez sklepy i przedsiębiorstwa rolne.

 

Kup Cardano

78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie ma ochrony konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.

 

 

5. Ethereum (ETH)

ethereum Open-source’owa platforma blockchain Ethereum ma natywną walutę – Ether. Na platformie uruchomisz inne kryptowaluty i zdecentralizowane smart kontrakty. Dowiedz się więcej o monecie!

Koncepcja ETH pojawiła się w 2013 roku. Dziś to druga największa kryptowaluta, zaraz po Bitcoinie.

Fundacja Ethereum 30 lipca 2015 roku opublikowała blockchain pod nazwą kodową “Frontier”.

Później nastąpiło wiele aktualizacji sieci: “Konstantynopol” 28 lutego 2019 roku, “Stambuł” 8 grudnia 2019 roku, “Muir Glacier” 2 stycznia 2020 roku, “Berlin” 14 kwietnia 2021 roku, “Londyn” 5 sierpnia 2021 roku.

Obecnie Ethereum przechodzi na protokół proof-of-stake. Eth nie da się więc wydobywać, a potwierdzanie transakcji w sieci Ethereum będzie się odbywać poprzez stakowanie – zastawianie środków w zamian za nagrody.

Zmniejszy to ilość wykorzystywanej przez sieć energii elektrycznej.

Z deklarowanym celem stania się globalną zdecentralizowaną platformą aplikacji, sieć Ethereum umożliwia programistom na całym świecie tworzenie i obsługę oprogramowania odpornego na cenzurę, przestoje i oszustwa.

 

Kup Ethereum

78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie ma ochrony konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.

 

 

6. Ripple (XRP)

ripple Ripple to system płatności kryptowalutowych opracowany przez Ripple Labs Inc. Walutą jest XRP. Przeczytaj, jak kupić Ripple!

Ripple stworzył “cyfrowe aktywa przeznaczone do globalnych płatności” o nazwie XRP, aby konkurować z sektorem bankowym.

Ripple umożliwia szybkie i tanie międzynarodowe transfery gotówki. Chwali się również realizacji transakcji poniżej pięciu sekund.

Ripple nawiązało strategiczne sojusze z głównymi instytucjami finansowymi, takimi jak Bank of America, Santander i Standard Chartered. Inne instytucje finansowe również będą wdrażać Ripple w swoich systemach.

W 2021 roku amerykański regulator SEC (Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd) wystosował pozew przeciwko Ripple. Dotyczył naruszenia przepisów dotyczących papierów wartościowych. Obecnie spór nadal nie jest rozstrzygnięty.

 

Kup Ripple

78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie ma ochrony konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.

 

 

7. Binance Coin (BNB)

Binance Coin logo Binance został uruchomiony w lipcu 2017 roku i jest obecnie największą na świecie giełdą kryptowalut pod względem wolumenu obrotu. Binance stworzył ekosystem funkcji dla klientów.

Wśród wielu przedsięwzięć sieci znajduje się łańcuch projektów napędzanych blockchainem o nazwie Binance Chain. Obejmuje Binance Smart Chain, Binance Academy, Trust Wallet oraz inicjatywy badawcze.

BNB to natywny token Binance. Służy do płacenia za towary i usługi, regulowania opłat transakcyjnych na Binance Smart Chain, uczestniczenia w ekskluzywnej sprzedaży tokenów i nie tylko.

Zwiększone zainteresowanie inwestorów BNB było efektem ubocznym debiutu monety. Począwszy od 2021 roku, cena BNB znacznie wzrosła (przeczytaj też: najdroższe kryptowaluty), co umieściło ją na radarze inwestorów biznesowych.

 

Kup Binance Coin

 

 

8. Litecoin (LTC)

Logo Litecoin Litecoin został opublikowany 7 października 2011 r., a sieć Litecoin ruszyła 13 października 2011 r. LTC mieści się w 20 najlepszych kryptowalut według portalu Coin Market Cap.

Stworzono go w celu zapewnienia bezpiecznych, szybkich i tanich transakcji. Wykorzystuje technologię blockchain oraz jej unikalne cechy.

Przy projektowaniu LTC wykorzystano protokół Bitcoina (BTC). Algorytm haszowania, hard cap, ramy czasowe transakcji blokowych i kilka innych aspektów zmodyfikowano.

Największą różnicą jest szybki czas przetwarzania transakcji oraz ich niskie koszty. Litecoin powstał jako lżejsza wersja Bitcoina, stąd nazwa.

 

Kup Litecoin

78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie ma ochrony konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.

 

 

9. Stellar (XLM)

Stellar logo Stellar to zdecentralizowana otwarta sieć, która ułatwia transfer i przechowywanie cyfrowej waluty. Początkowo jednym z jej celów było wspieranie nieubankowionych na całym świecie, aby stali się bardziej finansowo włączeni.

Z czasem skupiono się na umożliwieniu instytucjom finansowym komunikowania się ze sobą za pomocą technologii blockchain.

Dzięki wykorzystaniu lumenów jako mostu do międzynarodowego transferu aktywów, transfery pieniężne stają się bardziej przystępne.

Ma to na celu wywarcie presji na obecnych dostawców płatności, którzy często żądają wygórowanych stawek za zasadniczo tę samą usługę.

Wydaje Ci się to znajome? Nie bez powodu. Stellar został początkowo zbudowany na protokole Ripple Labs. W wyniku hard forka powstał blockchain. Następnie zmodyfikowano kod, dopasowując go do potrzeb nowego projektu.

Każda transakcja na Stellar kosztuje tylko 0,00001 XLM. Ze względu na niską cenę tej kryptowaluty, zachowujesz większą część swoich pieniędzy. Sprawdź, jak kupić Stellar!

Niewielu startupom blockchainowym udało się nawiązać współpracę z największymi instytucjami technologicznymi i finansowymi. W ramach partnerstwa z IBM kilka lat wstecz, Stellar i IBM uruchomiły World Wire.

To projekt, który umożliwił dużym instytucjom finansowym przesyłanie transakcji do sieci Stellar i handel za pomocą aktywów pomostowych, takich jak stablecoiny.

 

Kup Stellar

78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie ma ochrony konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.

 

 

Czym są Altcoiny?

Altcoiny Każda kryptowaluta poza Bitcoinem (BTC) jest uważana za altcoin, czyli alternatywną monetę. Wiele z nich dzieli pewne cechy z Bitcoinem.

Niektóre mają specyficzne cechy. Wykorzystują wyróżniający się mechanizm konsensusu w celu zatwierdzania transakcji lub tworzenia bloków danych łańcuchowych.

Wiele altcoinów wykorzystuje specjalne kontrakty (smart contracts), aby zapewnić unikalne możliwości, takie jak obniżona zmienność cen, loterie i inne.

 

 

Jak inwestować w Altcoiny?

Istnieją dwie podstawowe metody handlu kryptowalutami. CFD oraz kupno aktywów bazowych za waluty fiat.

Handel konwencjonalnymi pieniędzmi (np. dolarem amerykańskim) za tokeny aktywów kryptowalutowych, takich jak Bitcoin, XRP lub Litecoin, to jedyny sposób na zakup kryptowaluty i posiadanie samego aktywa bazowego.

Jeśli wartość Twojego aktywa kryptowalutowego wzrośnie w czasie, gdy będziesz jego właścicielem, zyskasz. Poniesiesz stratę, jeśli cena spadnie.

Kluczową zaletą tej strategii jest kontrola aktyw kryptowalutowych. Tokeny są całkowicie w Twoim posiadaniu i kontroli. Korzystanie z nich jest proste. Obejmuje umieszczanie ich w portfelu, wymianę na inne aktywa kryptowalutowe, wysyłanie ich do przyjaciół lub płacenie za zakupy.

 

 

Jak działają kontrakty CFD?

CFD Kontrakty na różnicę cenową (CFD) pozwalają na handel wahaniami cen kryptowalut bez ich faktycznego posiadania.

Korzystasz z ruchu cenowego papierów wartościowych. Stawiasz na przyszły ruch cenowy aktywów, nie posiadając ich.

Kupując Bitcoin CFD o wartości 1000 USD, zyskasz na wzroście ceny, nie będziesz jednak właścicielem żadnych tokenów BTC. Nie umieścisz ich w portfelu ani nie zapłacisz za zakupy.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami finansowymi. Pozwalają na handel w obie strony – skorzystasz zarówno ze wzrostów, jak i spadków cen.

Jeśli przewidujesz, że cena kryptowaluty będzie rosnąć, wystawiasz transakcję BUY CFD. Jeśli myślisz, że nastąpi spadek i chcesz sprzedać kontrakt CFD, wystawiasz zlecenie sprzedaży – short.

Możesz również wykorzystać dźwignię finansową. Mając 500 dolarów obracasz 1000. Zwiększysz zysk, ale i potencjalną stratę.

 

Załóż Konto

78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie ma ochrony konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.

 

 

Dlaczego warto kupić Altcoiny?

Jeśli zamierzasz inwestować w wirtualne waluty, rozważ inwestowanie w altcoiny. Bitcoin jest ogólnie używany jako magazyn bogactwa. Niektóre altcoiny mają szerszy zakres zastosowań.

Inwestowanie w kryptowaluty bywa trudne, ponieważ jest ich wiele do wyboru. Część z nich może okazać się oszustwem – w świecie kryptowalut to dość częste. Dlatego inwestuj w najpopularniejsze kryptowaluty oraz takie, które zgromadziły dużą społeczność. Nie nastawiaj się na duże zyski – rynek kryptowalut jest zmienny.

Stawiasz pierwsze kroki w świecie kryptowalut? Przeczytaj: kryptowaluty – jak zacząć!

 

 

Ryzyko związane z zakupem Altcoinów

Ryzyko Rynek inwestycyjny dla altcoinów jest znacznie mniejszy niż dla Bitcoina. Są one znacznie mniej stabilne. Badanie z 2021 roku wykazało, że Bitcoin zajmuje około 42% całego rynku handlu kryptowalutami.

Rynek altcoinów ma niską płynność z powodu braku regulacji i jasnych wymogów inwestycyjnych. W konsekwencji ich cena jest bardziej zmienna.

Altcoiny i ich przypadki użycia nie zawsze są proste do rozróżnienia, co jeszcze bardziej komplikuje wybory inwestycyjne.

Widzieliśmy również mnóstwo altcoinów uśmierconych, ponieważ nie utrzymały swojego początkowego sukcesu. “Martwe” kryptowaluty są znane z zatapiania funduszy inwestorów. Im więcej altcoinów się pojawi, tym częstsze będzie upadanie projektów.

 

Załóż Konto

78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie ma ochrony konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.

 

 

Jak dużo powinieneś zainwestować w Altcoiny?

Jeśli chcesz inwestować w wirtualne waluty, pamiętaj, że handel wymaga dobrej wiedzy. Powinieneś zrozumieć, jak działa rynek. Zachowuj też ścisłą kontrolę nad swoimi aktywami ze względu na ich wysoką zmienność.

Ile zainwestować w tego rodzaju aktywa? Wszystko zależy od tego, ile pieniędzy możesz na to przeznaczyć. Wykorzystuj środki, które nie są Ci niezbędne do życia. W wyniku handlu kontraktami cfd czy zakupu aktywa bazowego możesz ponieść stratę. Umieszczaj więc w portfelu tylko środki, które możesz stracić.

Jeśli masz portfel oszczędności inwestycyjnych, podziel go na pół pomiędzy bitcoina i inne altcoiny. Bitcoin jest o wiele bardziej stabilny niż pozostałe kryptowaluty.

Masz wybór: kontrakty CFD lub zakup aktywa bazowego. CFD to ryzykowna inwestycja z powodu dźwigni finansowej. Nie inwestuj pieniędzy w nieznane rodzaje kryptowalut. Ich wartość może spaść z dnia na dzień.

 

Załóż Konto

78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie ma ochrony konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.