Interesujesz się Bitcoinem i chcesz przekuć swoją pasję w zarobek? Pomoże ci w tym nasz artykuł, w którym poruszamy wszelkie aspekty handlu najpopularniejszą kryptowalutą świata.

Dowiesz się z niego jak krok po kroku zacząć inwestować, jak wybrać odpowiednią do tego platformę i co najważniejsze — jak zacząć generować przychód.

Brzmi ciekawie? Czytaj dalej.

Po przyswojeniu tych porad wejdziesz na giełdę z większą pewnością i unikniesz błędów początkujących, które mogłyby kosztować cię majątek.

Myślisz, że rozpoczęcie handlu Bitcoinem długo trwa? Błąd. Jeśli wybierzesz odpowiedniego brokera, rejestracja zajmie ci co najwyżej kilka minut.

Poniżej podajemy szybką instrukcję wejścia na giełdę za pomocą platformy Binance. Jest jednym z najbardziej przystępnych brokerów na rynku i żaden początkujący nie powinien mieć z nim problemu.

 

Co to jest Bitcoin?

 

Bitcoin moneta kryptowaluty tapeta Bitcoin (BTC) jest pierwszą, najpopularniejszą i najcenniejszą kryptowalutą (walutą wirtualną). Powstał w 2009 roku, kiedy to osoba (lub grupa osób) ukrywająca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto udostępniła go do użytku publicznego.

Do dziś nie wiadomo, kto tak naprawdę stoi za powstaniem Bitcoina, ale kryptowalucie nie przeszkadza to w osiąganiu zawrotnych cen na giełdzie.

W dniu pisania tego artykułu cena jednego Bitcoina wynosiła 7133 EUR, ale w swoich najlepszych momentach zyskiwał wartość nawet 17 000 EUR. Nie znaczy to, że Bitcoina musisz kupować w całości. Najniższa jednostka BTC wynosi 0,000000001 coina i jest nazywana satoshi od imienia jego twórcy.

Bitcoin jest oparty na technologii blockchain (łańcuch bloków). Służy ona do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach.

To właśnie blockchain sprawił, że BTC zyskał taką popularność. Transakcje są przeprowadzane natychmiastowo, bez ingerencji banków i innych instytucji finansowych.

Bitcoin jest walutą całkiem wyjętą spod kontroli rządów, co zwiększa jego atrakcyjność.

 

 

Inwestycje w Bitcoin — Czy warto? Plusy i minusy

 

Mimo że inwestowanie w Bitcoina cieszy się dużą popularnością i ma wiele zalet, nie jest nieskazitelne. Dlatego poniżej wymieniamy szereg plusów i minusów handlu najpopularniejszą kryptowalutą.

Po przyswojeniu informacji zdecyduj samodzielnie, czy chcesz spróbować swoich sił na giełdzie. Przeczytaj nasz artykuł, jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy handel Bitcoinem rzeczywiście się opłaca.

 

Zalety handlu Bitcoinem

 

 • Niskie prowizje

Handel Bitcoinem wiąże się z niskimi prowizjami, ponieważ platformy tradingowe pobierają niewielkie opłaty. Ponadto spieniężenie Bitcoina i wypłacenie go z konta jest albo darmowe, albo wymaga symbolicznej prowizji.

Kwoty są tak niskie, że za wypłacenie kilku milionów euro zapłacisz nie więcej niż 100 EUR.

 

 • Dzieci przy komputerze sukces radość zwycięstwo Dobre wyniki

Bitcoin jest pierwszą kryptowalutą, która przezwyciężyła negatywne nastawianie rynku.

Coraz więcej instytucji i sklepów na arenie międzynarodowej zaczyna akceptować płatność Bitcoinem. Dzięki temu nie natkniesz się na blokadę, kiedy zechcesz spieniężyć swoje BTC lub za coś nimi zapłacić.

 

 • Bardzo dużo platform do handlu

Rozpoczęcie handlu Bitcoinem jest wyjątkowo proste. Na całym świecie istnieją dziesiątki, jeśli nie setki brokerów, którzy oferują ci swoje usługi.

Duża konkurencja sprawia, że warunki handlu stają się coraz lepsze.

 

Wady handlu Bitcoinem

 

 • Zmienność cen

Bitcoin jest jednym z najbardziej niestabilnych instrumentów finansowych.

Znaczy to, że przy dużych skokach cen możesz ponieść równie duże straty. Dlatego handel kryptowalutą wciąż jest jednym z najbardziej ryzykownych na giełdzie.

 

 • Mało danych historycznych

BTC jest na rynku raptem od dziesięciu lat. Powoduje to, że nie ma zbyt wielu danych historycznych dotyczących jego wartości i ruchów cen.

Jest to ogromne ograniczenie przy przeprowadzaniu analiz inwestycyjnych.

 

 

Bitcoin — Jak zacząć inwestować krok po kroku?

 

Inwestowanie w Bitcoina dla niektórych jest źródłem dochodu, ale zdecydowanej większości inwestorów przynosi straty. Jeśli nie chcesz znaleźć się w drugiej grupie, musisz nauczyć się podstaw i wiedzieć, czego unikać. Dzięki świadomości i zrozumieniu rynku podejmiesz bardziej przemyślane decyzje, co przełoży się na osiągane profity.

Najlepiej rozpocznij od wybrania wartościowego brokera, co już rozwiązuje wiele problemów. Jedną z najlepszych platform dla początkujących jest Binance, który jest przystępny dla nowych i cieszy się dużą renomą wśród inwestorów.

Ale to nie wszystko, co musisz wiedzieć.

Poniżej podajemy szereg porad dotyczących tego, co powinieneś robić, a czego musisz się wystrzegać. Jeżeli jednak ciągle będzie ci mało informacji, zapoznaj się z naszym rankingiem najlepszych platform inwestycyjnych.

 

Co trzeba wiedzieć

 

Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które zapewniają przetrwanie w początkowym, czyli najtrudniejszym okresie handlu Bitcoinem.

 

 • Zrozum, w co inwestujesz Praca na tablecie student nauka biznes

Zanim zdecydujesz się na zakup Bitcoina zrozum, czym on tak naprawdę jest. Przejrzyj jego historię: kiedy ceny spadały, kiedy rosły i co miało na to wpływ. Bądź na bieżąco z rozwojem jego technologii.

Pozwoli ci to przewidzieć skoki cen.

Znajomość kryptowaluty, jej specyfiki i potencjalnej przyszłości daje ci niesamowitą przewagę nad innymi inwestorami. Dotyczy to też innych kryptowalut, jeśli kiedykolwiek zechcesz się nimi zainteresować.

 

 • Wybierz odpowiedniego brokera

Z biegiem czasu każdy inwestor i trader znajduje swój indywidualny styl. Dzięki temu wie, jakie narzędzia i funkcje platformy są mu potrzebne, a jakie go irytują. Na tej podstawie wybiera brokera, z którym będzie współpracował.

Ty również działaj w ten sposób.

Już podczas przygotowania teoretycznego czy pierwszych prób na giełdzie zauważysz, co ci odpowiada, a co nie. Na tej podstawie wybieraj platformę do dalszego inwestowania.

Wygoda działania znacznie wpływa na efekty transakcji. Ponadto niektóre funkcje czy minusy platform mogą ograniczać zysk z różnych strategii inwestycyjnych.

 

 • Zaplanuj swoją strategię

Zanim przeprowadzisz swoje pierwsze transakcje zastanów się, jakie poziomy cenowe kryptowaluty cię interesują oraz jaki zysk chcesz uzyskać. Dzięki wyraźnie ustalonym granicom emocje, które pojawiają się podczas inwestycji, nie wpłyną na twoje decyzje. Tym sposobem uchronisz się przed błędnymi wyborami i stratami.

Dobrze zrobisz, jeśli dodatkowo zainteresujesz się dostępnymi metodami handlowania. Jest ich naprawdę dużo i nie każda musi przypaść ci do gustu. Dlatego przyjrzyj się im, przetestuj.

W końcu wybierz te, które najbardziej ci odpowiadają.

 

 • Nie inwestuj więcej niż możesz stracić

Jeśli grasz na giełdzie, nie rób tego w oparciu o wszystkie twoje oszczędności. Inwestuj tylko takie sumy pieniędzy, których utratę możesz przełknąć.

Inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z dużym ryzykiem, więc wkładanie w nie większości pieniędzy może skończyć się tragicznie.

Zacznij od małych stawek.

Gdy nabierzesz doświadczenia i pewności, stopniowo zwiększaj kwoty. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie nerwów związanych z widmem bankructwa.

 

 • Nie trzymaj środków na giełdzie

Jeśli kupujesz Bitcoina na własność (a nie handlujesz np. kontraktami CFD), nie trzymaj swoich coinów na giełdzie. Do przechowywania kryptowalut służą specjalne portfele, do których tylko ty masz dostęp. Są dużo bezpieczniejsze.

Problem z trzymaniem waluty na giełdzie polega na tym, że jej właścicielem jest ktoś inny. Może on w każdej chwili zamknąć giełdę lub uniemożliwić ci wypłatę środków, co wiąże się z ich utratą. Dlatego swoją kryptowalutę zawsze przelewaj na prywatny portfel, a na giełdę wprowadzaj ją tylko wtedy, gdy chcesz handlować.

O tym jak wybrać najlepszy portfel kryptowalutowy piszemy w dalszej części artykułu.

 

 • Ograniczaj straty

Podczas inwestycji nie unikniesz strat, ale możesz je ograniczyć za pomocą zleceń stop loss. Przerywają one transakcję automatycznie, jeśli zostanie przekroczona ustalona wcześniej granica strat.

Daje ci to dodatkową ochronę.

 

 • Odpowiedzialnie używaj dźwigni

Lewarowanie transakcji jest pociągające z powodu potencjalnie dużo większych zysków. Wielu początkujących inwestorów łapie się na to i w ogóle nie zwraca uwagi, że straty mogą być równie wysokie.

Jako żółtodziób najlepiej zrobisz, jeśli całkiem zrezygnujesz z dźwigni, póki nie nabierzesz doświadczenia. Unikniesz sytuacji, w której jedna błędna transakcja może pochłonąć większość twoich środków.

 

 • Ciągle ucz się nowości

Rynek Bitcoina i ogólnie kryptowalut nieustannie się zmienia i ewoluuje. Musisz nadążyć za tymi trendami, jeśli chcesz przewidzieć skoki kursu.

Dlatego do twoich zadań jako inwestora należy śledzenie wiadomości branżowych oraz rozwoju technologii blockchain. Ponadto stale poszerzaj wiedzę z zakresu funkcjonalności platform oraz rynku giełdowego.

Wiedza jest twoim najlepszym sprzymierzeńcem.

 

Czego trzeba unikać

 

Aby uniknąć przykrych niespodzianek musisz mieć na uwadze wszystkie kwestie, których musisz się wystrzegać. Niektórzy początkujący inwestorzy popełniają wiele błędów. Spójrzmy na te najbardziej powszechne.

 

 • Handlowanie w oparciu o emocje Wiadomość w butelce na brzegu

Emocje nie są dobrymi doradcami podczas tradingu. Pod ich wpływem inwestorzy zwykle podejmują irracjonalne i często błędne decyzje, co prowadzi do sporych strat. Dlatego tak ważny jest wymieniony wcześniej plan działania.

Najlepsi traderzy nigdy nie ufają emocjom. Ich transakcje są oparte wyłącznie na logicznym myśleniu i analizach.

 

 • Nie używanie kont demonstracyjnych

Wszystkie wiodące platformy inwestycyjne oferują dostęp do konta demo, na którym możesz przetestować wszelkie funkcje platformy. Najlepsze w tym koncie jest to, że do testów wykorzystujesz fikcyjne pieniądze.

Nie tracisz własnych.

Wykorzystaj możliwość przetestowania platformy do maksimum, bo przełoży się to na twoją późniejsza wygodę.

Jeśli coś ci nie pasuje, najlepiej wykryć to na etapie konta demo. Dzięki temu zawczasu zmienisz platformę.

 

 • Nie śledzenie wiadomości ze świata geopolitycznego

Poza wiadomościami ze świata branżowego, zainteresuj się także działaniami różnych firm.

Dlaczego to takie ważne? Jeśli np. Bitcoin zostanie zaimplementowany jako główna płatność w jednym z wiodących banków, wywinduje to jego kurs.

Jeśli dowiesz się o tym wcześniej, najlepiej skorzystasz z okazji.

 

Jak założyć konto na Binance?

 

Binance jest nie tylko jedną z najlepszych platform do handlu bitcoinem, ale również wyjątkowo intuicyjną. Jego nastawienie na użytkownika zauważysz już podczas procesu rejestracji konta, który jest ekspresowy i nie sprawi nikomu problemu.

Jednak aby jeszcze bardziej ułatwić ci wejście na giełdę, poniżej przygotowaliśmy krótki poradnik zakładania konta.

 

Krok 1: Zapisz się

Proces rejestracji rozpoczniesz od wejścia na oficjalną stronę brokera i wyrażenia chęci zapisania się do usługi. Kreator poprosi cię o podanie adresu email, na który zostanie wysłany link do formularza zgłoszeniowego.

binance formularz kontaktowy

 

Zaloguj się na skrzynkę pocztową i wejdź pod wskazany adres.

 

Krok 2: Wypełnij formularz

W formularzu zgłoszeniowym podaj wszelkie niezbędne dane dotyczące twojej osoby.

Kiedy to zrobisz i zaakceptujesz, konto zostanie utworzone.

 

Krok 3: Zweryfikuj dane

Binance jest brokerem dbającym o bezpieczeństwo, dlatego prosi klientów o weryfikację konta.

Prześlij skan dokumentu tożsamości, który potwierdzi wpisane wcześniej informacje. Odblokuje to pełne możliwości konta.

Krok 4: Ciesz się usługą

Po weryfikacji giełda staje przed tobą otworem. Uzupełnij konto minimalnym depozytem (10 USD) i ciesz się możliwościami brokera.

 

Załóż Konto

 

 

Jaki portfel Bitcoin wybrać?

 

Na rynku istnieje kilka rodzajów portfeli walutowych, spośród których możesz wybierać. Różnią się one między sobą wygodą użytkowania, ceną i bezpieczeństwem.

Poniżej znajdziesz krótki opis każdego z nich.

 

Portfel online

 

sprzętowy-portfel-bitcoin-kryptowaluta-bezpieczne-przechowywanie-walut-monety-banknoty

 

Portfel online to w najprostszym rozumieniu portfel znajdujący się w internecie, na czyimś prywatnym serwerze. Jest to bardzo wygodny sposób na przechowywanie swoich kryptowalut, ponieważ masz do nich dostęp z każdego urządzenia posiadającego dostęp do sieci.

Niestety nie zawsze jest to bezpieczne.

Portfele online działają trochę jak banki, ale są słabiej kontrolowane. Dlatego istnieje ryzyko kradzieży twoich środków.

 

Portfel offline

 

Portfel offline to oprogramowanie do przechowywania twoich coinów, które pobierasz na komputer. Jest ono dużo bezpieczniejsze niż wersja online, ponieważ kryptowaluta pozostaje u ciebie.

Jednak o jej ochronie w dużej mierze decyduje zabezpieczenie twojego komputera przed atakami złośliwego oprogramowania.

 

Portfel sprzętowy

 

ledger nano s portfel

 

Jest to jedna z najbezpieczniejszych wersji przechowywania Bitcoina i innych kryptowalut. Minusem jest konieczność kupna odpowiedniego urządzenia. Jest podobne do pendrive’a, dzięki czemu możesz je zawsze nosić ze sobą lub przechowywać w dobrze chronionym miejscu.

Jedyne ryzyko związane z takim portfelem to podłączenie się do zainfekowanego komputera. Nie jest ono jednak wysokie, ponieważ urządzenie ma również swoje zabezpieczenia.

 

Portfel papierowy

 

Papierowa wersja portfela jest przeznaczona tylko dla Bitcoina.

Jak wygląda?

To zwykła kartka papieru, na której drukujesz lub zapisujesz ręcznie prywatny kod dostępu do twoich coinów. Właśnie ten kod czyni cię właścicielem określonej ilości waluty w blockchainie i bez niego nikt nie jest w stanie jej ruszyć.

Dlatego zawsze przechowuj go w bezpiecznym miejscu.

 

 

Jak wymienić BTC na inne waluty?

 

Wymianę Bitcoina przeprowadzisz na dwa sposoby:

 

 • korzystając z giełdy
 • albo używając Bitomatu.

Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Sprzedaż Bitcoina na giełdzie jest trochę wolniejsza, ale zapłacisz niższe prowizje i nie musisz w tym celu wychodzić z domu.

W przypadku Bitomatu największymi plusami jest anonimowość i natychmiastowa transakcja. Jeśli więc na tym ci zależy, wybierz tę opcję.

Pamiętaj jednak, że Bitomaty pobierają większe prowizje oraz często są ulokowane w niewygodnych miejscach.

 

Załóż Konto

 

 

Rodzaje giełd kryptowalutowych

 

Giełdy do obrotu kryptowalutami dzielimy albo ze względu na rodzaj wymiany, albo ze względu na sposób działania giełdy.

W pierwszym wypadku do wyboru masz: Praca na laptopie student nauka bitcoin

 

 • giełdę wymiany kryptowaluty na walutę tradycyjną
 • oraz giełdę wymiany kryptowaluty na kryptowalutę.

W zależności od potrzeb, wybierz tę, z której usług chcesz lub musisz skorzystać.

Z dodatkowych informacji musimy jeszcze wspomnieć o tym, że pierwsza bardzo często jest regulowana przez instytucje finansowe. Z tego powodu wymaga od użytkowników potwierdzenia swojej tożsamości, czyli weryfikacji konta.

W przypadku giełdy wymiany krypto-krypto nie jest to konieczne, a transakcje bardzo często można przeprowadzać anonimowo.

Wedle drugiego podziału giełd (ze względu na rodzaj) masz do wyboru dwie opcje:

 

 • giełdę scentralizowaną,
 • giełdę zdecentralizowaną.

Scentralizowana, czyli CEX, jest założona i obsługiwana przez konkretną firmę. Otwiera ona platformę tradingową, na którą wpłacasz pieniądze i handlujesz. W gruncie rzeczy każdy broker działający na rynku jest giełdą scentralizowaną.

Ma to swoje plusy: platformy te są bardzo popularne i płynne. Dzięki temu oferują ci niskie spready oraz bardzo wygodną obsługę dostosowaną specjalnie pod użytkownika.

Jednak są też minusy. Giełdy tego typu są narażone na ataki hakerów i w jednym momencie mogą utracić wszystkie środki (w tym twoje). Poza tym jeśli właściciel giełdy jest nieuczciwy, może zamknąć platformę w każdej chwili, przywłaszczając sobie kryptowaluty użytkowników.

Drugi rodzaj giełdy, czyli zdecentralizowana (DEX), opiera się na technologii blockchain. Nie ma żadnej instytucji, której należy powierzyć walutę. Wymieniasz się bezpośrednio z twoim kontrahentem.

Jest to bardziej anonimowa i na pewno bezpieczniejsza forma handlu, ale cierpi czasem na braki płynności.

 

 

Bitcoin — Jak wybrać właściwą platformę?

 

Pierwszym krokiem do handlu Bitcoinem jest wybranie odpowiedniej platformy tradingowej.

Jeśli jesteś początkującym inwestorem, polecamy ci brokera Binance. Należy do ścisłej czołówki, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, intuicyjność platformy oraz oferowane możliwości.

Jeśli jednak chcesz samodzielnie rozejrzeć się po rynku brokerów, poniżej znajdziesz czynniki, na które musisz zwrócić uwagę.

 

 • Regulacje są najważniejszym wyznacznikiem bezpieczeństwa brokera. Korzystanie z platformy niekontrolowanej przez instytucje finansowe wiąże się z ogromnym ryzykiem.
 • Reputacja to kolejny czynnik związany z twoim bezpieczeństwem. Sprawdź opinie o platformie na różnych forach. Użytkownicy doświadczeni w korzystaniu z niej przedstawią ci prawdziwe oblicze brokera.
 • Opłaty, czyli to, na co każdy zwraca uwagę. Aby zmaksymalizować zarobki wybierz brokera, który ma niskie spready i nie pobiera dużych prowizji od transakcji.
 • Zasoby, czyli materiały szkoleniowe i narzędzia inwestycyjne. Pierwsze są szczególnie ważne dla początkujących, drugie dla zaawansowanych inwestorów.
 • Funkcje społeczne, takie jak social trading. Dzięki nim nawet początkujący inwestor zacznie zarabiać, bo może śledzić poczynania bardziej doświadczonych kolegów.
 • Ilość walut zwiększa możliwości. Dobrze, żeby broker miał wybór spośród najważniejszych kryptowalut i walut tradycyjnych.

 

Załóż Konto

 

Binance

binance logo

Binance jest największą giełdą kryptowalut na rynku. Cieszy się ogromną popularnością ze względu na wysoką płynność, obszerną ofertę aktywów i usług, a także niskie opłaty handlowe.

Zalety Binance:

 • Ponad 500 kryptowalut w ofercie;
 • Niska opłaty handlowe (maks. 0,1%);
 • Multum dodatkowych usług.

Wady Binance:

 • Problemy regulacyjne w kilku krajach;
 • Dodatkowe opłaty przy niektórych metodach transferu środków;
 • Platforma handlowa mało przystępna dla początkujących.

Załóż Konto

 

ForexTB

 

 

ForexTB kolorowy logotyp

 

ForexTB jest brokerem stworzonym do handlu Forex i CFD (w tym kryptowalut). Jest ceniony przez inwestorów za swoje możliwości, bezpieczeństwo oraz bardzo korzystne warunki użytkowania platformy.

Zalety ForexTB:

 • Ściśle regulowany,
 • bardzo niskie spready na kontach VIP,
 • brak dodatkowych opłat.

Wady ForexTB:

 • Mała ilość instrumentów inwestycyjnych,
 • zmienne spready uzależnione od rodzaju konta,
 • niewiele narzędzi dla inwestorów.

Załóż Konto

 

IQ Option

 

 

iq option broker logo kolor

 

IQ Option jest najmłodszym z trójki brokerów, dzięki czemu oferuje swoim użytkownikom nowoczesną i innowacyjną platformę.

Jest nadzorowany przez instytucje finansowe i powoli zdobywa popularność, ale jego polska wersja nadal nieco kuleje.

Zapraszam do przeczytania naszej recenzji, z której można poznać więcej szczegółów.

Zalety IQ Option:

 •  rozbudowana innowacyjna platforma,
 • duży wybór rynków inwestycyjnych,
 • regulowany przez najważniejsze instytucje.

Wady IQ Option:

 • sprawia problemy początkującym,
 • niejasno opisane prowizje za przelewy,
 • polska wersja brokera nadal niedopracowana.

Załóż Konto

 

Podsumowanie

 

Bitcoin i obrót nim staje się coraz bardziej popularnym źródłem generowania dodatkowych dochodów.

Coraz więcej inwestorów przekonuje się do kryptowalut i zaczyna handlować „złotem internetu” lub lokować w nim oszczędności. Jeśli chcesz do nich dołączyć, odpowiednio się przygotuj.

Bitcoin mimo zawirowań cenowych nieustannie jest uważany za walutę przyszłości, a jego znawcy potrafią na nim zarobić. Jeśli oni mogą, to dlaczego nie ty?

 

 

FAQ — Najczęściej zadawane pytania

 

<b>Czy mogę się wzbogacić handlując kryptowalutami?</b>
Istnieje grupa ludzi, która bardzo się wzbogaciła dzięki obrotowi Bitcoinem. Jednak zarobienie fortuny wiąże się z ogromnym ryzykiem i bardzo rzadko kończy się sukcesem. Na koniec dnia zyski i straty zależą wyłącznie od ciebie i twojego przygotowania.
<b>Czy handlowanie Bitcoinem jest bezpieczne?</b>
Kurs Bitcoina jest bardzo zmienny, a sama kryptowaluta nadal nieregulowana w wyraźny sposób. Dlatego obrót nim w żadnym stopniu nie należy do zerowej grupy ryzyka. Pamiętaj, że większość traderów traci na swoich transakcjach.
<b>Ile potrzebuję pieniędzy, aby zacząć handel Bitcoinem?</b>
Do rozpoczęcia swojej przygody z giełdą kryptowalut nie potrzebujesz ogromnej gotówki. Musisz jedynie wpłacić minimalny depozyt na swoje konto w brokerze i możesz zaczynać. W przypadku Binance jest to 200 EUR.