Bardzo ważnym krokiem na początku przygody z kryptowalutami jest dokładna analiza dostępnych platform handlowych i wybór odpowiedniej. W dużym stopniu od jej funkcjonalności, opłat i porad będą zależne twoje zarobki. W tym artykule przedstawiamy platfromę CEX. Zbadaliśmy kluczowe funkcje giełdy oraz zasady działania serwisu.
CEX jest powszechnie znaną marką w branży kryptograficznej. Istnieje na rynku dłużej niż większość tego typu usługodawców. W tym czasie zebrał pokaźne grono zwolenników w społeczności fanów kryptowalut. Strona od momentu powstania konsekwentnie zajmuje miejsce w pierwszej 10 najlepszych giełd kryptograficznych na świecie.
Jednak ten fakt sam w sobie nie czyni platformy wiarygodnym wyborem. Żeby ocenić, czy przynosi zyski klientom, przeprowadziliśmy dogłębną ocenę witryny na podstawie szeregu wskaźników. W ramach naszego przeglądu przeanalizowaliśmy kluczowe cechy giełdy, takie jak: zabezpieczenia, dostępność, obsługa klienta, system opłat i limitów, status regulacyjny.
W końcu okazało się, że nie jest to idealna platforma tradingowa ze względu na nieuregulowany charakter. Nie polecamy jej zatem zarówno dla nowych, jak i bardziej doświadczonych handlowców.
Dlaczego CEX nie jest dobrą kryptogiełdą? Jak można znaleźć bezpiecznego brokera ze wszystkimi licencjami? Jeśli jesteś ciekawy odpowiedzi, czytaj dalej.
Czy polecamy giełdę CEX?
Nie rekomendujemy CEX jako najlepszej platformy wymiany walut kryptograficznych i dostawcy usług tradingowych. Choć istnieje już dłużej niż większość innych, nie jest to giełda z międzynarodowymi regulacjami.
Platforma nie spełnia surowych wymogów prawnych, które obowiązują dostawców usług regulowanych. Naraża w ten sposób użytkowników na znaczne ryzyko. W przypadku wystąpienia incydentu związanego z bezpieczeństwem, użytkownicy nie mają możliwości złożenia sprawy do sądu.
W przeciwieństwie do CEX, eToro jest jedną z nielicznych giełd kryptograficznych, która posiada regulacje na poziomie międzynarodowym. We wszystkich krajach działa na podstawie licencji i pod nadzorem organizacji regulacyjnych. Stanowi dzięki temu bezpieczniejszą alternatywę dla CEX.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie ma ochrony konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.
Co to jest CEX?
CEX jest jedną z najstarszych giełd kryptograficznych na świecie. Powstała w 2013 roku jako giełda tylko z Bitcoinami. W tamtym czasie udostępniała również usługę wydobywania w chmurze, Ghash.io, a także kantor walut.
W pewnym momencie jej działalność wydobywcza była tak duża, że stanowiła około 42% całkowitej mocy wydobywczej Bitcoin. Jednak w 2015 r. twórcy zrezygnowali z miningu i dodali opcję handlu Ethereum.
Firma-matka CEX ma siedzibę w Londynie i obecnie prowadzi platformę handlową oraz usługi brokerskie dla kryptowalut. Działa zarówno jako internetowa platforma wymiany walut, jak i mobilna aplikacja na urządzenia z systemem iOS i Android.
Jak działa CEX?
CEX umożliwia użytkownikom dokonywanie krypto zakupów przy użyciu kart kredytowych, przelewów SEPA (dla mieszkańców UE) oraz przelewów bankowych.
Usługa maklerska
Usługa maklerska na CEX jest przede wszystkim skierowana do nowych użytkowników, którzy chcą kupić kryptowaluty w prostym procesie. Jest on jednak stosunkowo kosztowny. W tym przypadku CEX handluje w imieniu swoich użytkowników za dodatkową opłatą.
Transakcje maklerskie działają na zasadzie Fill or Kill (FOK). Zlecenia FOK to operacje, które są realizowane natychmiastowo i w całości. Różnią się od regularnych zleceń na platformie handlowej, ponieważ ich różne rodzaje (np. handel, stop loss i limit) będą miały różne wyniki.
Nowicjusze, którzy nie mają czasu na naukę zasad handlu kryptowalutami, mogą skorzystać z tej opcji. Jednak za tę wygodę i pomoc w tradingu, zapłacisz więcej niż wynosiłaby normalna opłata handlowa. Opłata za automatyczny trading może sięgać nawet 7%.
Jak korzystać z tej funkcji? Kiedy wejdziesz w transakcję, musisz zamrozić ją na 120 sekund. Wtedy CEX obliczy jej cenę. W tym czasie wprowadzasz kwotę, którą chcesz wydać. System pokazuje dokładną liczbę kryptowalut, którą otrzymasz w zamian.
Jeśli sytuacja rynkowa pozwala na realizację zamówienia zgodnie z twoimi wytycznymi, zamówienie zostanie zrealizowane. Jeśli jednak nastąpi nagłe pogorszenie warunków na rynku, otrzymasz powiadomienie. Jeśli sytuacja gwałtownie ulegnie poprawie, zamówienie zostanie zrealizowane na korzystniejszych dla ciebie warunkach. W ten sposób otrzymasz kwotę większą niż określona w umowie.
Platforma handlowa
Dla bardziej zaawansowanych użytkowników CEX oferuje kompleksową platformę handlową. Tutaj opłaty są znacznie niższe niż za usługi maklerskie. Osiągają maksymalnie 0,25%.
CEX to zaawansowana giełda z wszystkimi niezbędnymi funkcjami handlowymi, w tym zleceniami rynkowymi i z limitem ceny. Nie tylko zachowuje przyzwoity poziom płynności, ale również oferuje zaawansowane raportowanie. Handel pomiędzy platformami umożliwia poprzez API i platformę mobilną.
Handel marżowy
W przeszłości CEX wspierał transakcje marżowe na swojej platformie handlowej. Jednak od 2019 r. handel z opcją marży jest odrębną usługą oferowaną na platformie CEX.io Broker. Na CEX.io Broker, inwestorzy używają CFD z różnymi rodzajami zleceń, zaawansowanymi narzędziami handlowymi i analizy technicznej.
Jakie kryptowaluty udostępnia CEX?
CEX obsługuje cztery główne kryptowaluty:
- Bitcoin (BTC)
- Ethereum (ETH)
- Ripple (XRP)
- Bitcoin Cash (BCH)
W celu zakupu Bitcoin lub Ethereum na stronie, możesz użyć też innych kryptowalut oraz walut fiat. Waluty fiat obejmują USD, EUR, GBP i RUB.
Cyfrowe waluty, których można użyć do zakupów to Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin Gold (BTG), ZCash (ZEC), Dash (DASH), Ripple (XRP) i Stellar (XLM).
Wpłaty na platformie możesz dokonać w tych kryptowalutach:
- Bitcoin (BTC)
- Ethereum (ETH)
- Ripple (XRP)
- Bitcoin Cash (BCH)
- Bitcoin Gold (BTG)
- Dash (DASH)
- Stellar (XLM)
- Zcash (ZEC)
- Gemini Dollar (GUSD)
- OmiseGo (OMG)
- #MetaHash (MHC)
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie ma ochrony konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.
Gdzie skorzystamy z CEX?
🌍 CEX oferuje pełen zakres usług w większości krajów z kilkoma wyjątkami. W następujących krajach użytkownicy nie mogą korzystać z kart kredytowych lub przelewów bankowych w celu zasilenia swoich rachunków:
- Algieria
- Afganistan
- Burundi
- Boliwia
- Bangladesz
- Bahrajn
- Bośnia i Hercegowina
- Demokratyczna Republika Konga
- Kambodża
- Kuba
- Republika Środkowoafrykańska
- Ekwador
- Irak
- Etiopia
- Iran
- Islandia
- Laos
- Kuwejt
- Liban
- Libia
- Nepal
- Maroko
- Nigeria
- Korea Północna
- Oman
- Palestyna
- Pakistan
- Katar
- Somalia
- Arabia Saudyjska
- Sudan
- Sudan Południowy
- Syria
- Jemen
- Uganda
- Wietnam
- Vanuatu
- Zimbabwe
Opłaty CEX