Kapitalizacja rynkowa branży DeFi wynosi ponad 60 miliardów dolarów, a dzienny wolumen przeprowadzanych w niej transakcji to aż 6 miliardów dolarów. Nic dziwnego, że każdego dnia tysiące inwestorów stara się ukroić kawałek tego tortu dla siebie.
Chcesz być jednym z nich?
W takim razie zanim wejdziesz na rynek DeFi, dowiedz się, czym są zdecentralizowane finanse i jak w nie inwestować. Dzięki temu podejmiesz bardziej świadome decyzje i unikniesz wielu błędów typowych dla początkujących.
Poświęć chwilę na lekturę artykułu, a poznasz podstawy branży.
Zdecentralizowane finanse (DeFi) — co to jest?
Odnosi się do usług finansowych dostępnych w sieci blockchain, które stanowią alternatywę dla tradycyjnych, scentralizowanych serwisów udostępnianych przez banki i inne instytucje finansowe.
Użytkownicy DeFi wykorzystują kryptowaluty do zapewnienia sobie praktycznie tych samych możliwości, które do tej pory były domeną banków i tradycyjnych walut.
Mówimy tutaj m.in. o:
- pożyczkach,
- zarabianiu odsetek,
- handlu aktywami,
- ubezpieczeniach,
- etc.
Przewaga zdecentralizowanych aplikacji polega na tym, że w większości przypadków są szybsze, tańsze i prostsze w obsłudze. Ponadto niemal każdego dnia na rynku pojawiają się nowe możliwości związane z tym systemem.
Podsumowując, zdecentralizowane finanse (DeFi) umożliwiają realizację transakcji bezpośrednio między zainteresowanymi stronami za pomocą technologii blockchain. Usuwają z równania pośredników, dzięki czemu ograniczają koszty i przyspieszają cały proces.
78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie ma ochrony konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.
Jak działa DeFi?
Uczestnicy zdecentralizowanej sieci handlują ze sobą bezpośrednio w ekosystemie zabezpieczonym przez łańcuch bloków.
Ponadto, jako że większość usług DeFi nie sprawuje pieczy nad twoim kapitałem, zachowujesz pełną kontrolę nad aktywami.
Dostęp do możliwości DeFi uzyskasz dzięki portfelowi kryptowalut. To właśnie za jego pomocą obsługujesz swój kapitał i poruszasz się po zdecentralizowanych finansach.
Gdy chcesz rozpocząć transakcję, wykorzystujesz do tego inteligentny kontrakt. W uproszczeniu oznacza to, że zarówno ty, jak i druga strona zgadzacie się na konkretne warunki umowy.
Przykładowo: kontrakt może zawierać zapis, w myśl którego z konta A do konta B regularnie będzie realizowany przelew, o ile na koncie A znajduje się odpowiednia ilość środków. Gdy taka umowa powstanie, nie da się już zmienić jej warunków.
Dzięki temu masz pewność, że nikt nie wprowadzi do kontraktu innych danych konta, nie zmieni kwoty przelewu, etc.
Aktualnie większość aplikacji DeFi powstaje w blockchainie Ethereum. Jednak inne sieci (np. Cardano, Solana czy Binance) szybko się rozwijają i również oferują mnóstwo możliwości. Jednak nie zmienia to faktu, że zdecentralizowane finanse wciąż są na początku drogi i jeszcze wiele czasu minie, zanim osiągną swój pełny potencjał.
W branży nieustannie pojawiają się nowe aplikacje i innowacyjne zastosowania technologii.
Czym są inteligentne kontrakty?
Inteligentne kontrakty są samorealizującymi się umowami w sieci blockchain. Strony transakcji wpisują do kontraktu warunki, które umożliwiają mu wypełnienie ich bez potrzeby angażowania pośrednika.
Tego typu umowy opierają się na prostej zasadzie “jeśli A, to B”, która zwiera się w ich kodzie. Uruchamiają się automatycznie, gdy przesłanki zostaną spełnione.
Możliwości inteligentnych kontraktów uznaje się za bezpieczniejsze, bardziej transparentne i efektywniejsze w porównaniu do tradycyjnych systemów centralnych. Ponadto znacznie redukują koszty, ponieważ eliminują nadmiernie rozrośniętą biurokrację.
Gdzie kupić tokeny DeFi?
Aby skorzystać z możliwości zdecentralizowanych finansów, będzie ci potrzebny natywny token danej sieci. Kupisz go na scentralizowanej platformie i później wykorzystasz w aplikacjach DeFi.
Natomiast jeśli chcesz po prostu zarabiać na zmianach cen kryptowalut, również nie obejdzie się bez pośredników.
Dlatego poniżej przygotowaliśmy krótki ranking najlepszych platform do kupna i handlu kryptowalutami.
1. DeFi Swap
2. eToro
3. Libertex
DeFi kontra tradycyjne finanse
Tradycyjne (czyli scentralizowane) finanse są domyślnym środowiskiem finansowym, w którym obecnie funkcjonujemy. Cechują się tym, że płatności, pożyczki i handel odbywa się na pośrednictwem stron trzecich i pośredników.
Znowu ci ostatni podlegają pełnej kontroli lokalnych instytucji nadzoru finansowego.
Z drugiej strony mamy DeFi, które oferuje wiele korzyści w porównaniu do tradycyjnego systemu. Chociażby dlatego, że umożliwia nam prowadzenie transakcji poprzez aplikacje działające w sieci blockchain — bez pośredników (takich jak np. banki).
Eliminacja stron trzecich bezpośrednio przekłada się na obniżenie kosztów i przyspieszenie całego procesu.
Jednak to nie wszystko.
DeFi jest też o wiele bardziej przystępne. W tradycyjnym systemie nie każdy ma prawo otworzyć konto bankowe lub np. wziąć pożyczkę. W zdecentralizowanych finansach nie ma tych ograniczeń, co sprawia, że miliony osób na całym świecie zyskają więcej możliwości.
Na koniec warto dodać, że DeFi cechuje się większą elastycznością. W tym sensie, że działa przez całą dobę, a nie wyłącznie w godzinach handlowych.
78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie ma ochrony konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.
Przykładowe zastosowania DeFi
Zdecentralizowane finanse wzbogaciły rynek kryptowalut o wiele nowych możliwości, o których już pobieżnie wspominaliśmy. Jednak teraz przyjrzymy się kilku z nich nieco bliżej.
Oto najciekawsze funkcje DeFi:
Giełdy DEX
Umożliwiają inwestorom bezpośrednią wymianę aktywów (peer-to-peer), dzięki czemu nie muszą oni powierzać swojego kapitału w ręce jakichkolwiek pośredników.
Z tego typu platformami połączysz się za pomocą portfela kryptowalut (np. MetaMask).
Obecnie na rynku znajdziesz wiele zdecentralizowanych giełd, a wśród nich m.in. zwycięzcę naszego rankingu — DeFi Swap oraz inne (Curve Finance, Uniswap, PancakeSwap, etc.)
Stablecoiny
Sprawia to pewne problemy podczas handlu i wymiany, ponieważ wczorajsza wartość coina może być nieporównywalna do jutrzejszej.
Problem ten rozwiązują stablecoiny, czyli w tłumaczeniu “stabilne monety”. Ich kurs wiąże się z tradycyjnymi walutami (np. dolarem amerykańskim) lub aktywami takimi jak złoto.
Jako że stablecoiny eliminują niestabilność, która wyróżnia inne kryptowaluty, o wiele lepiej nadają się do codziennych transakcji.
Ponadto łatwo prześlesz je w dowolny zakątek świata, dzięki czemu transfery większych kwot stają się o wiele tańsze i szybsze.
Finalnie warto dodać, że na stablecoinach zarobisz również odsetki (np. poprzez yield farming).
Pożyczki
Jako pożyczkodawca lokujesz swoje aktywa w puli płynności i zarabiasz pasywnie.
Natomiast jako pożyczkobiorca zwykle musisz wpłacić rękojmię w formie kryptowaluty, zanim uzyskasz pożyczkę.
Co ciekawe, rękojmia nie musi być tym samym aktywem. Dzięki temu np. pożyczysz bitcoina, mimo że jako zabezpieczenia użyłeś jakiejś trzeciorzędnej kryptowaluty.
78% kont inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne podczas handlu CFD z tym dostawcą.
Zastanów się, czy możesz pozwolić sobie na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy.
Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny i nieuregulowany w niektórych krajach UE.
Nie ma ochrony konsumentów. Może obowiązywać podatek od zysków.
Rynki prognostyczne
Pod nazwą “rynki prognostyczne” kryje się możliwość obstawiania wyników przyszłych wydarzeń. Są to w gruncie rzeczy zdecentralizowani bukmacherzy, których największą przewagą nad tradycyjnymi usługodawcami jest brak pośrednika.
O wszystko dba inteligentny kontrakt.
Jak zacząć z DeFi? Poradnik
Zanim uzyskasz dostęp do możliwości DeFi, zaopatrz się w odpowiednie kryptowaluty. Najszybciej zrobisz to na platformie online, takiej jak eToro.
Poniżej przygotowaliśmy krótki poradnik, który krok po kroku przeprowadzi cię przez ten proces.
Krok 1: Załóż konto
Dlatego najpierw wejdź na oficjalną stronę eToro i kliknij przycisk “Dołącz teraz”.
Wypełnij krótki formularz rejestracyjny, wyraź zgodę na warunki regulaminu i utwórz rachunek.
Zarejestrujesz się także za pomocą konta Google lub Facebook, jeśli posiadasz któreś z nich.