Jedno z największych zagrożeń stabilności sieci kryptowaluty to atak większościowy 51%. Atak ten został ostatnio przeprowadzony wobec sieci Vertcoin (VTC). Jest to kryptowaluta, która ma kapitalizację 14 milionów dolarów i dzienny wolumen około 200 000$. Według szacunków kradzież przekroczyła 100 000$.
Atak większościowy 51% — co należy przez to rozumieć?
Atak większościowy 51% to przejęcie kontroli nad siecią i m.in możliwość podwójnego wydawania kryptowaluty. W przypadku najnowszej ofiary, czyli wspomnianej sieci Vertcoin, podwójne wydawanie dotyczyło aż 71,243 tokenów VTC. Jeżeli chodzi o rozpoczęcie sytuacji, która miała miejsce wobec sieci Vertcoin, trzeba bazować na informacjach ze strony Marka Nesbitta (Mark Nesbitt zajmuje się bezpieczeństwem na giełdzie kryptowalut Coinbase). Zdaniem Nesbitta anonimowa grupa atakujących zwraca uwagę na niską moc obliczeniową, czyli hashrate. Najprawdopodobniej wszystko przedstawia się w taki sposób, że „nieuczciwi minerzy” dokonują zakupu mocy obliczeniowej dzięki portalowi Nicehash. Następnie moc obliczeniowa wykorzystywana jest do tego, aby uzyskać większość w sieci VTC.
Reorganizacja blockchainu
Dobrze również powiedzieć o tym, że reorganizacja łańcucha bloków sięgnęła w sieci Vertcoin aż 307 bloków. Niemniej nasuwa się pytanie, czym jest reorganizacja? Każda reorganizacja niesie za sobą to, że hashratu jest więcej niż reszta pul wydobywczych. Poza tym nieodłączną częścią jest również podejmowanie decyzji o wydobyciu poprzedniego bloku w celu utworzenia jego nowej historii. Nie trzeba też należeć do grona ekspertów, żeby się domyślić, iż kiedy cały system zależy od pojedynczego klienta, wpływ na całą sieć może być znaczący.