Być może nie wszyscy wiedzą, że 23 października polski Sejm zajmował się kompleksową nowelizacją (która została przegłosowana) ustaw podatkowych. Nie będziemy jednak skupiać się na wszystkim, co za sobą niesie — skupimy się na tym, iż nowelizacja dotyczyła również kryptowalut. Znajomość zmian jest konieczna.
Nowe realia
Rzeczywistość przedstawia się w taki sposób, że dochód z wirtualnych monet został uznany za przychody z kapitałów pieniężnych bądź zysków kapitałowych. Trzeba też powiedzieć o stracie poniesionej w wyniku obrotu kryptowalutami (pod uwagę bierze się dany rok podatkowy). Otóż strata nie może zostać odliczona od żadnych dochodów.
Jeżeli chodzi o rozliczanie się, należy pamiętać, że jest konieczność korzystania z formularza PIT-8C. Do tej pory PIT 8-C był nieodzowny w przypadku udziałów w funduszach kapitałowych, dywidend oraz rozliczania dochodów z lokat bankowych i giełdy papierów wartościowych. Mówiąc wprost — sytuacja wygląda tak, że mamy 19% podatek od dochodu z obrotu kryptowalutami.
Zastanawiasz się nad tym, jak wyglądają realia podczas prowadzenia działalności gospodarczej? Tak więc, jeśli masz działalność gospodarczą, musisz mieć na uwadze, iż dochód będzie opodatkowany w wysokości 19%. Na pewno rozwiązanie jest korzystne pod względem przejrzystości. Co do wysokości opodatkowania, każda osoba samodzielnie musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy można mówić o zadowoleniu.
Dobrze również podkreślić zakończenie chaosu panującego w kwestii opodatkowania i statusu prawnego walut cyfrowych.
No dobra, ale może parę konkretów w temacie, bo samo stwierdzenie „dochodowy 19%” niewiele mówi.:
01. Co jest punktem odniesienia, przy obliczaniu podatku – cena waluty w pln/USDT, co przy obrocie międzywalutowym.
02. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy.